Ocenenie Medicus Veterinarius: Toto je 6 najväčších odborníkov v oblastiach veterinárnej medicíny, ktorí ho dostali

Títo špičkoví odborníci dostali ceny (Zdroj: Freepik/freepik)

V piatok (20.1) udelili špičkovým špecialistom a popredným osobnostiam pôsobiacim v rôznych odvetviach veterinárnej medicíny výročné ceny. Ceny Medicus Veterinarius 2023 v Košiciach získalo celkovo šesť osobností – profesor Ján Pleva, profesor Michal Novák, Juraj Fajnor in memoriam, Ján Orčík, Pavel Kanka a Ján Števko. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF), Zuzana Bobriková.

Oceňovalo sa prvýkrát

K prvému takémuto oceneniu došlo na stretnutí organizovanom Komorou veterinárnych lekárov (KVL) SR, UVLF v Košiciach spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správoou (ŠVPS) SR. Na podujatí sa zišlo množstvo veterinárnych lekárov, vedcov, pedagógov a odborníkov na potravinovú bezpečnosť z celého Slovenska.

Ján Pleva stál ako ocenený profesor pri zakladaní študijného programu hygiena potravín. Tento študijný program bol otvorený oficiálne už počas akademického roka 1975/1976, čo bolo pred takmer päťdesiatimi rokmi. Vážený odborník napísal množstvo publikácií a je tiež spoluautorom viacerých učebníc. V 60. rokoch 20. storočia pôsobil aj ako šéf veterinárnej služby na Slovensku.

Prvý veterinárny stomatológ aj prvý Slovák ocenený WHO

Profesor Michal Novák patrí k popredným svetovým vedcom. Obdržal cenu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ako prvý Slovák. Založil a dlhé roky riadil aj Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV). Vo výskumoch významne prispel k poznaniu v oblasti Alzheimerovej choroby a prionóz, a to celosvetovo. Do veterinárskej praxe zaviedol jedny z najmodernejších metód.

Dnes už zosnulý veterinárny lekár Juraj Fajnor pôsobil v Trnave, kde sa mu podarilo vybudovať špičkovú veterinárnu kliniku. Bol jedným z priekopníkov posudzovania dysplázie bedrových a lakťových kĺbov. Zároveň bol prvým veterinárnym stomatológom na Slovensku. Nečakane zomrel v roku 2006. Ján Orčík pôsobil ako veterinár na Orave. Vykonal nespočetné množstvo veterinárnych úkonov ako vakcinácií, odberov vzoriek, desiatky pôrodov či kastrácií koní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nemusí za tým byť len konzumácia alkoholu: Stukovatenie pečene ohrozuje viac diabetikov a obéznych ľudí

Špičky vo svojom odbore 

Veterinárny lekár Pavel Kanka pôsobil na Okresnej veterinárnej správe v Žiari nad Hronom. Najviac sa venoval chorobám hospodárskych zvierat, zaujímal sa o problematiku diagnostiky a potláčania nákaz hospodárskych zvierat. Riešil pandémiu slintačky a krívačky v 70. rokoch či likvidáciu a utlmenie klasického moru ošípaných v roku 1995.

Ján Števko ako odborník pre epizootológiu pôsobil v levickom regióne. Bol zároveň obvodným veterinárnym lekárom a 25 rokov stál na čele regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Okrem toho sa venoval aj pedagogickej činnosti – vyučoval poľovníctvo a bol lektorom v Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov Košice.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame