V piatok (20.1) udelili špičkovým špecialistom a popredným osobnostiam pôsobiacim v rôznych odvetviach veterinárnej medicíny výročné ceny. Ceny Medicus Veterinarius 2023 v Košiciach získalo celkovo šesť osobností – profesor Ján Pleva, profesor Michal Novák, Juraj Fajnor in memoriam, Ján Orčík, Pavel Kanka a Ján Števko. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF), Zuzana Bobriková.
Oceňovalo sa prvýkrát
K prvému takémuto oceneniu došlo na stretnutí organizovanom Komorou veterinárnych lekárov (KVL) SR, UVLF v Košiciach spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správoou (ŠVPS) SR. Na podujatí sa zišlo množstvo veterinárnych lekárov, vedcov, pedagógov a odborníkov na potravinovú bezpečnosť z celého Slovenska.
Ján Pleva stál ako ocenený profesor pri zakladaní študijného programu hygiena potravín. Tento študijný program bol otvorený oficiálne už počas akademického roka 1975/1976, čo bolo pred takmer päťdesiatimi rokmi. Vážený odborník napísal množstvo publikácií a je tiež spoluautorom viacerých učebníc. V 60. rokoch 20. storočia pôsobil aj ako šéf veterinárnej služby na Slovensku.
Prvý veterinárny stomatológ aj prvý Slovák ocenený WHO
Profesor Michal Novák patrí k popredným svetovým vedcom. Obdržal cenu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ako prvý Slovák. Založil a dlhé roky riadil aj Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV). Vo výskumoch významne prispel k poznaniu v oblasti Alzheimerovej choroby a prionóz, a to celosvetovo. Do veterinárskej praxe zaviedol jedny z najmodernejších metód.
Dnes už zosnulý veterinárny lekár Juraj Fajnor pôsobil v Trnave, kde sa mu podarilo vybudovať špičkovú veterinárnu kliniku. Bol jedným z priekopníkov posudzovania dysplázie bedrových a lakťových kĺbov. Zároveň bol prvým veterinárnym stomatológom na Slovensku. Nečakane zomrel v roku 2006. Ján Orčík pôsobil ako veterinár na Orave. Vykonal nespočetné množstvo veterinárnych úkonov ako vakcinácií, odberov vzoriek, desiatky pôrodov či kastrácií koní.
Špičky vo svojom odbore
Veterinárny lekár Pavel Kanka pôsobil na Okresnej veterinárnej správe v Žiari nad Hronom. Najviac sa venoval chorobám hospodárskych zvierat, zaujímal sa o problematiku diagnostiky a potláčania nákaz hospodárskych zvierat. Riešil pandémiu slintačky a krívačky v 70. rokoch či likvidáciu a utlmenie klasického moru ošípaných v roku 1995.
Ján Števko ako odborník pre epizootológiu pôsobil v levickom regióne. Bol zároveň obvodným veterinárnym lekárom a 25 rokov stál na čele regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Okrem toho sa venoval aj pedagogickej činnosti – vyučoval poľovníctvo a bol lektorom v Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov Košice.
Zdieľať na