Počet chorôb z povolania za minulý rok stúpol: Ak máte sedavé zamestnanie, nezanedbávajte pohyb

muž za notebookom

Pri sede vaša chrbtica trpí viac, ako keď stojíte - príčinou je najmä zlé držanie tela (Zdroj: Freepik/ASDFpik)

Z údajov Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) vyplýva, že na Slovensku pribúda počet chorôb z povolania. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá. „NCZI eviduje za minulý rok choroby z povolania u 423 pacientov, z toho 156 bolo mužov a 267 u žien. Ide o výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, keď NCZI zaznamenalo 254 prípadov, pričom 136 bolo u mužov a 118 u žien,“ uviedla.

Aké sú najčastejšie príčiny?

Najčastejšou príčinou chorôb z povolania bolo v minulom roku dlhodobé sedenie a jednostranné zaťaženie končatín. „To viedlo k ochoreniu kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín,“ priblížila Sivá. Druhou najčastejšou príčinou boli infekčné a parazitárne choroby a na treťom mieste sa umiestnili problémy kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín v dôsledku vibrácií. „Častým dôvodom vzniku chorôb z povolania je i to, že zamestnanci nedbajú na správnu polohu tela a svoju osobnú ochranu. Ak už aj musia pracovať vo vynútenej polohe, nie vždy používajú ochranné pracovné prostriedky, čím si poškodzujú zdravie. Zároveň ich celkový zdravotný stav ovplyvňuje aj to, ako si zamestnanec chráni zdravie mimo práce,“ podotkla hovorkyňa.

Okrem ochorenia svalov hrozí aj obezita

Vedeli ste, že pri sede vaša chrbtica trpí viac, ako keď stojíte? Spôsobuje to hlavné zlé držanie tela, ktoré si väčšina z nás ani neuvedomuje. Dlhodobé sedenie v nesprávnej polohe nakoniec vedie k predčasnej degenerácii chrbtice a chronickým bolestiam chrbta. Dlhodobé sedenie spôsobuje poškodenie svalov, kostí, šliach a väzov, čo vedie k poškodenie krčnej chrbtice a dolnej časti chrbta. Dlhodobé sedavé zamestnanie je navyše podľa nich spojené aj s iným zdravotnými komplikáciami. Medzi nimi je napríklad obezita, vznik krvných zrazenín, diabetes a srdcové choroby.

Nezanedbávajte pohyb

Snažte sa každú hodinu sedenie vystriedať fyzickou aktivitou. Keď idete na toaletu, vybehnite o dve poschodia vyššie. Telefonáty z mobilu skúste vybaviť počas chôdze, krátku prechádzku si doprajte aj počas obeda. Ak chcete niečo vybaviť s kolegom, zájdite k nemu, netelefonujte.

Najúčinnejšou prevenciou je cvičenie

Cvičiť však musíte pravidelne a systematicky. Stuhnuté svalstvo potrebuje určitý čas, kým sa uvoľní, preto sa budete musieť vyzbrojiť veľkou dávkou trpezlivosti, motivácie a odhodlania. Nejde o jednorazovú záležitosť, ale už po pár dňoch cvičenia pocítite príjemnú úľavu. Každý deň postačí, ak si nájdete 20 – 30 minút na cvičenie. Myslite na to, že zdravá chrbtica je pilierom pre kvalitné každodenné fungovanie.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR, medicalnewstoday.com
Odporúčame