Neveríte, že sa dokážete uchrániť pred koronavírusom? Zabojujte týmito extra silnými zbraňami!

Muž s rúškom

Staráte sa o váš imunitný systém dostatočne? (Zdroj: PR článok)

Aktuálne v období, kedy na nás útočí koronavírus zo všetkých strán sa čoraz častejšie diskutuje o imunitnom systéme, čo potvrdzuje jeho značnú popularitu, no najmä nevysloviteľnú dôležitosť. Veľa ľudí vníma za bežných podmienok imunitu ako samozrejmosť a začne jej značnú pozornosť venovať až vtedy, keď je niečo v neporiadku. Avšak o imunitný systém sa treba starať a neustále ho posilňovať, nakoľko zastáva pozíciu verného pomocníka na ceste životom.

Čo sa skrýva za pojmom imunitný systém?

Jednoducho povedané, imunitný systém pôsobí ako „ochranný“ štít, ktorý chráni organizmus pred nebezpečnými útokmi rôznych cudzorodých organizmov, vírusov či baktérií, ale rovnako ho chráni i pred škodlivinami zvnútra v podobe autoimunitných reakcií. Okrem ochrannej funkcie sa podieľa i na udržiavaní rovnovážneho stavu organizmu spolu s nervovým a hormonálnym systémom.

Vírus vs. ľudský organizmus

Za počiatok nákazy sa považuje vstup vírusu do organizmu a jeho následný presun k hostiteľskej bunke, ktorej povrch obsahuje receptory. Tie predstavujú vhodný substrát na prichytenie vírusu prostredníctvom glykoproteínových výbežkov a ďalšie procesy rozmnožovania a komplementácie vírusu.

Dôležitú úlohu v ochrane pred vírusovou infekciou zohrávajú bunky prirodzenej imunity, ktoré pracujú za účelom likvidácie buniek napadnutých vírusom a celkového utlmenia infekčného procesu.

Ako možno posilniť prirodzenú imunitnú odpoveď?

Žena a zdravé a nezdravé jedlo
V tomto období treba dbať na pestrú a vyváženú stravu. (Zdroj: PR článok)

Posilniť celkovú imunitu, avšak v prvom rade tú „prirodzenú“, ktorá zabezpečí efektívnu prevenciu, je tá správna cesta k prekonaniu hrozby aktuálnej vírusovej infekcie. Predovšetkým netreba zabúdať na pestrú a vyváženú stravu, obmedziť v primeranom množstve cukry, ktoré telo zakysľujú. Čím viac cukru do tela dáme, tým viac vytvárame blahodarnejšie prostredie pre rast a množenie sa vírusov, baktérií i parazitov, ktoré sladké priam milujú. Druhá dôležitá vec je zdravý pohyb na čerstvom vzduchu. Vydychovanie kyselín z tela a nasávanie čerstvého vzduchu niekde v prírode je omnoho zdravšie ako byť zavretý v nejakej vydýchanej miestnosti. V neposlednom rade treba myslieť aj na doplnenie látok, ktoré sú v strave obmedzené a pre imunitný systém dôležité. Patria sem napríklad:

  • Mikroelementy

Preto, aby imunitný systém pracoval ako hodinky, je dôležité zo skupiny mikroelementov zabezpečiť dostatočný prísun železa, selénuzinku. Pričom zinok a selén (https://www.kompava.sk/zinok-a-selen) sú pre jeho správneho fungovanie rozhodujúce, nakoľko ich nedostatočný príjem spôsobuje vyššiu náchylnosť na vírusové infekcie horných dýchacích ciest.

Zinok
(Zdroj: PR článok)
  • Laktoferín

V súvislosti so železom a posilnením imunity, nie je možné zabudnúť na laktoferín (https://www.kompava.sk/podpora-imunity-premium-lactoferrin)– prírodný glykoproteín, jeden z najsilnejších imunostimulačných prirodzených prostriedkov na podporu imunity. Jeho najvýznamnejšia úloha spočíva v schopnosti transportovať železo v organizme, narúšať membrány mnohých mikroorganizmov. Tým, že viaže na seba železo, dokáže výrazne spomaliť rast a rozmnožovanie rôznych útočiacich patogénov.

  • Colostrum

Colostrum alebo mledzivo je tekutá látka vytvárajúca sa v mliečnych žľazách samíc cicavcov (i človeka) v období tesne pred pôrodom, pričom po privedení jedinca na svet, sa mení po pár hodinách na materské mlieko. Ide o látku účinne podporujúcu imunitný systém, celkové zdravie a vývoj organizmu malého tvora.  Najviac obsahuje imunglobulínov (https://www.kompava.sk/imunoglobuliny-zaklad-v-podpore-imunity), ale i rastové faktory pre správny vývin a rast, bielkoviny, minerály, vitamíny. Všetky tieto látky zabezpečujú prežitie malého tvora vo svete plnom baktérií a vírusov, kým sa nezačne vytvárať vlastná imunita.

  • Vitamín C

Vitamín C nielen že pôsobí ako prevencia výskytu mnohých ochorení, ale vďaka schopnosti znižovať oxidačný stres zabraňuje aj vzniku ochorení, ktoré sú sprevádzané chronickým zápalom. Nie nadarmo patrí vitamín C medzi najpopulárnejšie antioxidanty. Zvyšuje odolnosť imunitného systému, tým, že chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi vytvorené či už priamo v tele alebo prichádzajúce zvonku.

ovocie a vitamín c
Vitamín C medzi najpopulárnejšie antioxidanty. (Zdroj: PR článok)
  • Vitamín D

Počas chladnejších ročných období všetci zvykneme trpieť nedostatkom slnečného vitamínu D, preto je dôležité ho dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov (https://www.kompava.sk/). Je veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Ovplyvňuje i správne vstrebávanie a využitie vápnika a fosforu, čím prispieva k udržaniu zdravia kostí, zubov a svalov. Okrem všetkých týchto benefitov vitamínu D, je podľa najnovších štúdií vitamín D nevyhnutný pre aktiváciu imunitných buniek – T bunky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri boji s korona vírusom.

  • L-lyzín

L-lyzín (https://www.kompava.sk/podpora-imunity-l-lyzin-extra) je prírodná látka – aminokyselina, no taktiež vysokoúčinný stimulátor imunity. Významne chráni pred rôznymi vírusmi, no zároveň napomáha k jednoduchšiemu prekonaniu už existujúcich vírusových infekcií. Je to najzákladnejšia stavebná látka, ktorú potrebuje imunitný systém na tvorbu svojich buniek. Zabraňuje vzniku oparov, zvyšuje pevnosť kostí, zlepšuje hojenie rán. Je skutočne nezastupiteľnou a univerzálnou aminokyselinou pre každý organizmus.

Zdroj: PR článok
Odporúčame