Kilá praženice, verejná oblievačka aj vajíčka so želaním: Takto vítajú jar vo svete, Morenu by ste hľadali márne!

Aj takto môže vyzerať verejná oblievačka na tradičný thajský festival Songkran (Zdroj: Wallpaper Flare)

Na farebnú jar plnú slnka sa po zime tešíme všetci. Spievajúce vtáčiky, slnečnejšie dni a rozkvitnuté stromy a kvety do nás zasievajú dobrú náladu. A hoci od začiatku jari už nejaký čas uplynul, stále si môžeme pripomenúť, ako jej príchod slávia vo svete. Pre Slovensko je tradičné pálenie moreny. Prečítajte si o pozoruhodných tradíciách rôznych krajín.

Thajsko

Festival Songkran začína na Thajský nový rok a koná sa v apríli, kedy je v krajine najteplejšie. Hlavným symbolom festivalu je voda, pretože má reprezentovať odplavenie starého roku a očakávanie obdobia dažďov. Oslava trvá niekoľko dní. Ľudia sa zhromaždia na uliciach, aby na seba vylievali vodu. Použijú napríklad vodné balóniky alebo vodou naplnia vedrá.

Holandsko

V Holandsku sa koná viacero festivalov venovaných kvetom. Jedným z nich je kvetinová prehliadka v regióne Bollenstreek a koncom apríla vždy priláka množstvo návštevníkom. Pohľad na desiatky alegorických vozov slávnostne ozdobených tulipánmi, hyacintmi, narcismi či inými kvetmi, je naozaj fascinujúci. Na parádnu výzdobu sa použijú milióny kvetov a vozy majú rôzne fantastické tvary. Ich trasa vedie cez viaceré dediny od Noordwijku do Haarlemu, ktorý je ich poslednou zastávkou. Tam si vozy môžu ľudia poobzerať zblízka.

India

Indovia každoročne usporadúvajú festival farieb Holi. Ide o starovekú indickú tradíciu, ktorá oslavuje koniec zimy a začiatok jari. Počas tohto veselého festivalu zapaľujú ľudia vatry a obhadzujú sa farebným práškom nazývaným „gulal“. Chýbať nesmú ani tradičné piesne a tance či sladké chuťovky.

V Indii je obľúbený farebný festival Holi (Zdroj: Unsplash/ John Thoma)

Bosna a Hercegovina

Bosniaci vítajú jar oslavou Cimburijada – festivalom praženice. Počas festivalu použijú na prípravu obrovskej porcie praženice tisícky vajec. Táto praženica má vystačiť pre celú ulicu. Variť začínajú na úsvite prvého jarného dňa. Skupiny ľudí sa zhromaždia v meste Zenica a ulice lemujú veľké hrnce a panvice. V Bosne, rovnako ako aj u nás, znamenajú vajcia symbol zrodu nového života.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Interaktívny program v múzeu nadchne malých aj veľkých: Spoznajte tradície Veľkej noci

Mexiko

Najobľúbenejším miestom na oslavu jarnej rovnodennosti je nielen pre Mexičanov pyramída Teotihuacán nazývaná aj Pyramída Slnka. V ten deň sa každoročne na jej vrchol vyberajú ľudia oblečení v bielom. Veria totiž, že biela pohltí dobrú energiu, ktorú prináša rovnodennosť spoločne s príchodom jari.

V deň jarnej rovnodennosti treba vystúpiť na Pyramídu Slnka (Zdroj: en.wikipedia.org/Nateirma~commonswiki )

Egypt

Egypťania sa pravidelne stretávajú na festivale Sham el Nessim. Dátum tejto oslavy pripadá vždy na náš Veľkonočný pondelok. Jej názov by sa dal preložiť ako „ovoňanie vzduchu“, čo odkazuje na predzvesť nadchádzajúcej úrody a zmeny vo vzduchu, ktoré prináša jar. Rodiny trávia sviatok zdobením vajíčok uvarených natvrdo. Píšu na ne tiež svoje želania. Mnoho rodín si pred domom zavesí kôš takýchto vajíčok a veria, že sa im želania splnia.

Čína

Čínsky festival Li Chun sa koná počas jarnej rovnodennosti a vo viacerých východoázijských krajinách predstavuje začiatok jari. Počas tohto festivalu zdobia ľudia vajíčka. Potom ich postavia rovno a pozorujú, či nespadnú. Keďže je Slnko počas slnovratu presne nad rovníkom, vajíčka si vraj lepšie udržia rovnováhu. Tradícia hovorí, že ak niekomu zostane vajce stáť, bude zdravý a šťastný po zvyšok roku.

Bulharsko

V Bulharsku sa so začiatkom jarného obdobia spája milá tradícia červeno-bielych pletených náramkov zvaných „martenica“. Tie predstavujú silu, zdravie a šťastie krajiny, a preto sú akýmsi znakom spolupatričnosti Bulharov. Keď odíde zima, rodiny a priatelia si vymenia náramky a nosia ich v očakávaní nadchádzajúcej jari. Ak niekto uvidí znamenie ohlasujúce jar, napríklad prvý rozkvitnutý púčik, bociana alebo lastovičku, náramok si zloží a zavesí ho na najbližší strom.  Počas celej jari tam preto na všetkých stromoch uvidíte takéto dekorácie. 

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tieto historické vily vám vyrazia dych: Navštívite ich na Slovensku alebo sa za nimi vyberiete do Čiech?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, littlepassports.com
Odporúčame