Chcete jesť zdravšie a schudnúť? Riešením môže byť pescetariánska diéta

Grilovaná ryba

Pescetariánska diéta môže byť aj pre vás tým pravým orechovým (Zdroj: GettyImages)

Rozhodli ste sa zmeniť svoj životný štýl a prejsť na diétnejšie stravovanie? Stále väčšej obľube sa teší pescetariánstvo, ktoré má podľa odborníkov pozitívne účinky na zdravie. Pre takýchto ľudí je charakteristické, že nejedia mäso cicavcov, no ryby a iné živočíšne produkty konzumujú.

Môžu zeleninu, ovocie, mlieko, vajcia aj rybie mäso, v ich jedálničku však nenájdete hydinu, zverinu, divinu, králičie mäso ani hovädzinu či bravčovinu. Pescetariánstvo vplýva na cholesterol, krvný tlak aj kardiovaskulárny systém. Navyše, pôsobí nielen ako prevencia cukrovky a obezity, ale aj rakoviny hrubého čreva.

Nižšie riziko vzniku rakoviny

Podľa Svetového fondu pre výskum rakoviny má Slovensko práve u kolorektálneho karcinómu najvyšší výskyt na svete. Pravidelne sa ocitá na prvej alebo druhej priečke. Americkí vedci zistili, že pescetariáni majú o 43 % nižšie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a o 22 % nižšie riziko vzniku rakoviny konečníka v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa stravujú bežným spôsobom. Podľa Michaela Orlicha z Loma Linda University v Kalifornii výsledky len potvrdzujú súvislosť konzumácie červeného a spracovaného mäsa s týmto onkologickým ochorením. Ako prevencia pritom pôsobí nielen zníženie príjmu mäsa, ale aj zvýšená spotreba rastlinných potravín u pescetariánov.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa tuku účinne a navždy: Táto overená diéta pre vás môže byť to pravé!


Zbohom tuku a obezite

K rizikovým faktorom rakoviny hrubého čreva a konečníka patrí popri konzumácii červeného mäsa a živočíšnych produktov aj alkohol, fajčenie a obezita, najmä veľké množstvo tuku v oblasti pása. U pescetariánov, podobne ako u vegetariánov a vegánov, obéznych ľudí prakticky nenájdeme. Je to tiež tým, že konzumujú menej rafinovaných obilnín, cukrov, tukov, konzervovaných a fasfoodových jedál a sladených nápojov. Aj keď pescetariánstvo nie je primárne zamerané na chudnutie, úbytok hmotnosti sa zvyčajne dostaví ako prirodzený efekt úpravy životosprávy.

Začnite postupne

Ak si na pescetariánske stravovanie tak úplne netrúfate, pomôcť môže aj diéta, teda krátkodobejšie vynechanie živočíšnych zdrojov potravín s výnimkou rýb. Aj takáto úprava v stravovaní pôsobí pozitívne a pravdepodobnosť vzniku rakoviny sa znižuje. Keď k tomu pridáme pravidelný pohyb, príjem potravín s vysokým obsahom vlákniny a dostatočný prísun vápnika, spravíme v rámci prevencie civilizačných chorôb kus práce.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšia diéta presne pre vás: Máme pre vás návod, ako ju nájsť a konečne schudnúť


Má aj svoje úskalia

Pescetariánska diéta má veľa zdravotných benefitov, neznamená to však, že je celkom bezproblémová. K negatívam úplného vynechania mäsa patrí nedostatok vitamínu B12, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek. Práve preto by na toto stravovanie nemali prechádzať ľudia trpiaci anémiou.

Vitamín B12 sa vyskytuje takmer výlučne v potravinách živočíšneho pôvodu, a to najmä v:

– mäse vnútorností,
– vo vajciach,
– mlieku, syre, masle a jogurtoch.

Zvýšenú potrebu tohto vitamínu by pescatariáni mali pokrývať predovšetkým výživovými doplnkami.

Kritici diéty upozorňujú ešte na jeden problém – telá rýb často obsahujú množstvo škodlivín z morí a riek. Známe sú najmä prípady výskytu ortuti, antibiotík či pesticídov v rybách. Pescetariáni však argumentujú, že takémuto riziku sa dá vyhnúť konzumáciou kvalitných rýb, ktoré pochádzajú zo známych regiónov. Zároveň pripomínajú, že ryby nie sú súčasťou ich jedálnička každodenne, ale konzumujú ich v obmedzenom množstve a príležitostne.


Aké máte skúsenosti s pescetariánstvom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame