Jeden pohárik denne pre zdravie z ocele? Je to presne naopak, hrozí vám mŕtvica

Pitie alkoholu

Ak pijete alkohol denne, riskujete tým rôzne zdravotné nepríjemnosti (Zdroj: GettyImages)

Už ste niekde čítali, že jeden pohárik denne vás nezabije, ale je naopak zdraviu prospešný? Vedci prišli na to, že je to hlúposť. Ak pijete polliter piva či štamperlík tvrdého alkoholu denne, riskujete všelijaké zdravotné nepríjemnosti od zvýšenia krvného tlaku až po mozgovú mŕtvicu.

Cesta alkoholu v tele

Dovolenky, návšteva baru či rodinné oslavy končia na druhý deň často opicou. Viete ale, čo sa vo vašom tele deje po tom, čo do seba „kopnete“ štamperlík s domácim? Alkohol najskôr putuje do žalúdka, kde sa na rozdiel od ostatných živín začína okamžite vstrebávať. Toto je dôvod, prečo sa tak rýchlo po užití dostávame do nálady. Zo žalúdka putuje ďalej v nezmenenej podobe do krvi, ktorá ho roznesie do všetkých orgánov.

Keďže telo alkohol uložiť nedokáže, musí ho rozložiť a odbúrať. Pečeň najskôr premieňa alkohol na toxický acetaldehyd. Ten rozloží na neškodný acetát a acetát odbúra na oxid uhličitý a vodu. Vďaka pečeni sa telo zbaví až 90 % skonzumovaného alkoholu, no nespraví to na počkanie.

Rýchlosť odbúrania alkoholu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Okrem vášho pohlavia, veku, kondície či váhy zaváži aj to, či ste pred štamperlíkom jedli, ale napríklad aj teplota konzumovaného alkoholu. Teplé bublinkové šampanské vám „udrie“ rýchlejšie než suché chladené víno. Ak navyše pijete na prázdny žalúdok, rátajte s tým, že sa opijete rýchlo.


Mohlo by vás zaujať: Účinky alkoholu na vaše telo: Nadmerné pitie vám môže spôsobiť tieto zdravotné problémy!


Dobrá nálada

Nervová sústava, ktorá riadi (aj) našu koordináciu a rovnováhu, dostáva počas konzumácie alkoholu na frak. Čím viac pijeme, tým viac ignorujeme varovania mozgu a centrálnej nervovej sústavy. Telo je spomalené, artikuluje sa ťažšie a prejsť po rovnej čiare je problém.

Ak to s alkoholom preženiete, okrem prehnaných emocionálnych reakcií riskujete aj zvracanie. Telo už nevládze s náporom toxických látok, ktoré do seba intenzívne hádžete, a tak sa ich jednoducho rozhodne zbaviť.

Piť či nepiť?

Už vieme, že pravidelné pitie alkoholu škodí zdraviu a zvyšuje riziko mŕtvice. Niektoré štúdie hovoria o tom, že pitie malého množstva alkoholu môže byť zdraviu prospešné, zatiaľ čo podľa iných alkohol škodí už po jedinom poháriku. Genetická štúdia, ktorej sa zúčastnilo počas 10 rokov až pol milióna Číňanov, priniesla jasné výsledky.

Ak denne vypijete jeden či dva alkoholické drinky, zvyšujete riziko mŕtvice o 10 až 15 %. Ak denne vypijete štyri drinky, pravdepodobnosť, že dostanete mŕtvicu, bude vyššia o 35 %. Štúdia pod jedným drinkom rozumie pohárik vína, polliter piva či štamperlík tvrdého alkoholu. Experti sa zhodujú na tom, že jeden pohárik denne vás pred chorobou v skutočnosti neochráni, práve naopak!



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame