Pociťujete úzkosti z platenia účtov? Nejde len o problém Slovákov, obavy majú ľudia po celej Európe

Úspora energií

Úspora energií v domácnosti je najmä v tomto období žiaduca (Zdroj: Freepik/koldunov)

Nárast inflácie a pokles kúpnej sily vyvolali medzi európskymi domácnosťami takzvanú vlnu „úzkosti z účtov“. Podľa prieskumu spoločnsoti Intrum European Consumer Payment Report 2022, na ktorom sa zúčastnilo 24.011 Európanov z 24 európskych krajín (z toho 1000 Slovákov), sa ľudia sa snažia nájsť rovnováhu medzi svojimi príjmami a výdavkami.

Boja sa, že nebudú mať z čoho platiť 

O prieskume informovala Ľudmila Bolhová, PR a marketingová špecialistka Intrum Slovakia. Na Slovensku sa 8 z 10 spotrebiteľov obáva toho, aký vplyv bude mať rast cien potravín a energií na ich finančnú situáciu. Jeden zo štyroch opýtaných v prieskume sa domnieva, že počas nasledujúceho roka nebude mať dostatok peňazí na zaplatenie niektorého zo svojich účtov za energie.

Rovnaký podiel opýtaných uvádza, že počas posledného roka sa im už niektorý z účtov zaplatiť nepodarilo. Na Slovensku sú obavy z nárastu cien potravín a energií ešte výraznejšie (87 %), zatiaľ však neschopnosť uhradiť niektorý z účtov potvrdilo menší počet (19 %) respondentov v porovnaní s európskym priemerom.

U mladých môže nastať zadlženie

„Iba 2 % Slovákov uvádza, že inflácia nemá na nich vplyv. Alarmujúce je, že 88 % domácností udáva negatívny dosah inflácie na ich domáce financie.“ Dokonca aj tí spotrebitelia, ktorých sa napríklad pandémia COVID-19 relatívne nedotkla, dnes vplyv vysokej inflácie pociťujú tiež. Je prirodzené, že po dlhých rokoch nízkej inflácie a uvoľnenej menovej politiky spôsobil prudký nárast cien a rastúce úrokové sadzby u spotrebiteľov hlboký pesimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť,“ spresnil Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia.

Mladší spotrebitelia podľa prieskumu pociťujú osobitný vplyv na svoj spoločenský život a na pokrytie rastúcich nákladov častejšie využívajú možnosť „kúpiť teraz/zaplatiť neskôr“. Až 31 % respondentov vo veku 18 až 21 rokov potvrdilo, že takto postupujú čoraz častejšie. Rovnaká je aj situácia na Slovensku. Je to znepokojujúci trend, ktorý by v ich budúcnosti mohol viesť k vážnym problémom s dlhmi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovensko zavádza európsky dôchodok: Čo predstavuje pre zamestnancov v krajinách EÚ?

Vynechali by nákupy na internete

Spotrebitelia, ktorí očakávajú, že v nasledujúcich 12 mesiacoch nebudú vedieť zaplatiť všetky účty, by ako prvé vynechali platbu účtov za internetové nákupy (napríklad e-shopy, e-mailové objednávky). Štyria z desiatich majú v pláne požiadať o výraznejšie zvýšenie platu, aby mohli zlepšiť svoju finančnú situáciu.

„Značná väčšina respondentov očakáva, že vysoká inflácia bude pretrvávať roky. To naznačuje malú vieru v schopnosť našich vládnych predstaviteľov dostať ceny pod kontrolu. Cenové šoky budú mať prirodzene výrazný vplyv na štruktúru výdavkov spotrebiteľov, pričom sa zvýši riziko nesplácania účtov s nižšou prioritou. Zároveň musia podnikatelia počítať s tlakom na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov,“ dodal Musil.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame