Na benzíne môžete ušetriť stovky eur ročne: Vyskúšať týchto 5 overených tipov sa oplatí

Zníženie spotreby auta

Zníženie spotreby auta môžete dosiahnuť jednoduchými trikmi (Zdroj: GettyImages)

Páčilo by sa vám, kedy ste na benzín míňali podstatne menej? Nemusíte si kupovať žiaden super-úsporný hybrid ani robiť opatrenia, ktoré zásadne zhoršia pohodlie jazdy. Spotrebu viete znížiť aj niekoľkými jednoduchými zmenami. Ak veľa jazdíte a robíte niektoré z týchto chýb, môžete ich nápravou ročne ušetriť aj stovky eur. Čomu by ste mali venovať pozornosť?

1. Pozor na tlak v pneumatikách

Správny tlak v pneumatikách zohráva veľmi dôležitú úlohu. Pokiaľ je nižší, ako odporúča výrobca, koleso bude mať väčší odpor valenia. A ako to už v živote býva, vyšší odpor rovná sa vyššia spotreba. Preto pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách a snažte sa ho udržiavať v optimálnych hodnotách.

Náš tip: Informáciu o správnom tlaku v pneumatikách pri rôznych zaťaženiach auta nájdete v používateľskej príručke, na plakete na viečku palivovej nádrže, prípadne na karosérii – uvidíte ju po otvorení dverí vodiča alebo spolujazdca.

Investujte do kvalitných pneumatík

Ak vám záleží na čo najnižšej spotrebe auta, kúpte si kvalitné pneumatiky.  Tie sú navrhnuté s cieľom čo najviac znížiť odpor valenia. Kvalitná značková pneumatika vám v porovnaní s menej kvalitnou gumou s vyšším odporom pomôže znížiť spotrebu pokojne aj o pol litra na 100 km.

Ako znížiť spotrebu auta
(Zdroj: Freepik/standret)

2. Nastavenie geometrie kolies

Každé koleso auta má od výroby nastavenú určitú hodnotu odklonu a zbiehavosti, teda pozíciu voči karosérii a náprave. Pri jazdení sa však geometria postupe rozladí. To sa prejavuje napríklad mierne vyoseným volantom, ťahaním auta do strany pri vyšších rýchlostiach, ale aj nadmerným opotrebovaním pneumatík a vyšším hlukom pri jazde.

Rozladená geometria má vplyv aj na spotrebu auta. Dokáže ju zvýšiť až o 0,5 litra na 100 km. Preto ju rozhodne nepodceňujte a keď máte pocit, že je rozladená, nechajte si ju profesionálne nastaviť.

3. Snažte sa znížiť odpor vzduchu

Odpor vzduchu má na spotrebu auta veľmi veľký vplyv. Napríklad, ak máte namontovaný strešný box, spotreba môže pokojne narásť aj o viac ako 1 liter na 100 km. Aerodynamický odpor však zvyšujú tiež priečniky na strešných nosičoch, prípadne iné doplnky, ktoré ovplyvňujú tvar karosérie.

Ak práve nevyužívate strešný nosič alebo box, odmontujte ho. Uvidíte, ako výrazne sa zníži vaša spotreba. Nehovoriac o tom, že v interiéri nebudete mať tak veľký hluk.

4. Upravte rýchlosť jazdy na diaľnici

Tento bod veľmi úzko súvisí s predchádzajúcim. Platí, že odpor vzduchu exponenciálne narastá s rýchlosťou. Práve preto niektoré autá majú pri 130 km/h aj o 2 litre vyššiu spotrebu ako pri 115 km/h. A to je pri dlhších cestách poriadne veľký rozdiel.

Ako znížiť spotrebu auta
(Zdroj: Freepik/prostoolech)

Preto si pred jazdou vždy zvážte, či naozaj potrebujete ísť maximálnou povolenou rýchlosťou. Nad týmto faktorom sa zamyslite najmä vtedy, ak jazdíte na kratšie trasy, ktoré majú len pár desiatok alebo stoviek kilometrov. Do cieľa pri rýchlosti 115 km/h prídete len o pár minút neskôr ako pri rýchlosti 130 km/h.

5. Jazdite čo najplynulejšie

Z jednoduchej fyziky vyplýva, že auto má najnižšiu spotrebu vtedy, keď ide ustálenou rýchlosťou. Akonáhle zrýchľujete, musíte prekonať aj tzv. odpor zotrvačnosti, ktorý tiež spôsobuje zvyšovanie spotreby. Práve preto má väčšina áut najvyššiu spotrebu v mestskom prostredí, kde pravidelne zastavujete a rozbiehate sa.

Pri šoférovaní sa pozerajte čo najďalej dopredu a snažte sa predvídať. Napríklad, keď vidíte, že v diaľke svieti červená, dajte nohu dole z plynu a nechajte auto, nech pomaly doplachtí k semaforu. Ak medzičasom zasvieti zelená, vy nebudete musieť brzdiť, zastavovať a rozbiehať sa z nulovej rýchlosti. V praxi to znamená, že nemusíte prekonávať tak veľký odpor zotrvačnosti. A dosiahnete citeľne nižšiu spotrebu, veľakrát aj o viac ako 1 liter na 100 km.Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame