Les je magický priestor plný života a energie. V každom ročnom období je nádherný a je v ňom čo pozorovať. Teraz na jar je plný novonarodených zvierat, ktoré sa ešte len učia objavovať svet. Vidíte v lese ležať srnča či malé vtáčatko a srdce vám napovedá, že mu treba pomôcť? Práve vtedy je najlepšie nerobiť nič. Hoci máte dobré úmysly s cieľom pomôcť, majte na pamäti, že osamoteným mláďatám pomôžete najviac tak, že si ich nebudete všímať a neohrozíte ich kontakt s matkou. Mláďatá, ktoré sa zdajú byť opustené, často vôbec nie sú v nebezpečenstve – len odpočívajú alebo čakajú na rodiča, ktorý je im nablízku. Ak ich vezmete, môžete viac uškodiť ako pomôcť.
Niekedy dobré úmysly osamoteným mláďatám skôr uškodia
Osamotené mláďatá nepotrebujú pomoc človeka. V súvislosti s aktuálnym jarným obdobím hniezdenia a rodenia mláďat na to upozorňuje Správa Tatranského národného parku (TANAP). Dodáva, že mláďatá voľne žijúcich živočíchov nie sú opustené a ich rodičia sú nablízku.
Neberte ich, nezachraňujte, pomôžete im najviac, keď ich necháte na mieste.
Každý rok v jarnom období sa podľa Správy národného parku opakuje v intraviláne tatranských osád tá istá situácia. Turisti či miestni obyvatelia nachádzajú zdanlivo opustené mláďatá a s dobrým úmyslom sa im snažia pomôcť, prenášajú ich, hladkajú, kŕmia, v lepšom prípade volajú na Správu TANAP-u, aby situáciu prišli zhodnotiť odborníci.
„Zvieratá privádzajú na svet mláďatá a najmä jelenia zver ich vodí až k obytným domom. Zver sem prichádza predovšetkým z dôvodu, že sa v týchto miestach cíti bezpečne. Vie, že ju neohrozujú predátori a nachádza tam dostatok chutnej potravy na trávnikoch, ktoré sú pravidelne udržiavané,“ vysvetľujú ochranári. Upozorňujú, že zvieratá nie sú hladné, keďže udržiavané trávniky im poskytujú výdatný zdroj potravy. Ľudská strava im, naopak, neprospieva, nevedia ju stráviť a môže im spôsobiť ťažkosti.
Blízky kontakt môže vyvolať agresívne správanie
Ďalej dôrazne vyzývajú ľudí, aby sa nepribližovali k mláďatám a nedotýkali sa ich. „Samica má svoje mláďa len odložené. Má ho na dohľad, cíti jeho pach a presne vie, kde sa nachádza. Jelenica sa musí popásať, aby mala dostatok mlieka na pravidelné dojčenie, po mláďa sa vráti. Ak zviera vyplašíme, vystavujeme ho stresu a medzi kŕmením môže vzniknúť časová medzera, ktorá môže uškodiť matke aj mláďaťu,“ dodávajú odborníci s tým, že jelenice sú divožijúce zvieratá a v tomto období môžu byť agresívnejšie, pretože svoje mláďatá prirodzene chránia.
Ochranári tiež zdôrazňujú, že majitelia psov by mali mať v tomto období počas prechádzok svojich štvornohých miláčikov na vôdzke. Pes totiž môže na mláďa zaútočiť alebo sa sám stať obeťou jelenice. „Navyše, útok jelenice na psa môže byť nesprávne interpretovaný ako útok na človeka,“ uzatvárajú svoje odporúčania.
Pomáhať prírode znamená rešpektovať jej pravidlá. Aj vtedy, keď sa nám zdajú nelogické alebo kruté. Mláďatá potrebujú predovšetkým pokoj, priestor a rodičov – nie ľudský dotyk. Ak ich necháte tam, kde patria, dávate im šancu prežiť prirodzeným spôsobom. Takže, keď nabudúce stretnete v lese naoko osamelé mláďa, spomeňte si, že vaša nečinnosť môže byť tou najväčšou pomocou.
Zdieľať na