Neviete si pomôcť a máte stále na niečo chuť? Príčinou nemusí byť len pažravosť, nový výskum ukazuje úplne iným smerom

kalorické nezdravé jedlo

Prejedanie sa môže byť v dôsledku našich čriev (Zdroj: Freepik/freepik)

Vajcia alebo jogurt, zelenina alebo zemiakové lupienky? Každý deň sa rozhodujeme o tom, čo budeme jesť. Ukazuje sa však, že tieto rozhodnutia nemusia byť úplne naše. Nový výskum Pittsburghskej univerzity na myšiach prvýkrát ukázal, že mikróby v črevách zvierat ovplyvňovali to, čo sa rozhodnú jesť. Mikróby dokonca vytvárajú látky, ktoré vyvolávajú túžbu po rôznych druhoch potravín.

„Všetci máme také nutkania – ako keby ste niekedy mali pocit, že potrebujete zjesť šalát alebo, že naozaj potrebujete zjesť mäso,“ povedal Kevin Kohl, odborný asistent na Katedre biológie na Kenneth P. Dietrich School. umenia a vied.Naša práca ukazuje, že zvieratá s rôznym zložením črevných mikróbov si vyberajú rôzne druhy stravy.“ 

Štúdia so zvieratami

Napriek desaťročiam špekulácií vedcov o tom, či by mikróby mohli ovplyvniť naše preferované stravovanie, táto myšlienka nebola nikdy priamo testovaná na zvieratách väčších ako ovocná muška. Na preskúmanie otázky Kohl a kolega Brian Trevelline  dali 30 myšiam, ktorým chýbali črevné mikróby, koktail mikroorganizmov z troch druhov divokých hlodavcov s veľmi odlišnou prirodzenou stravou.


Mohlo by vás zaujímať: Počuli ste už o bezzvyškovej diéte? Črevá sa vám poďakujú, je ideálna aj pred kolonoskopiou


Dvojica zistila, že myši v každej skupine si vybrali jedlo bohaté na rôzne živiny, čo ukazuje, že ich mikrobióm zmenil preferovanú stravu. Výskumníci zverejnili svoju prácu v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Zatiaľ bola hypotéza testovaná len s použitím zvierat a nebola sledovaná u ľudí.

Aj keď myšlienka mikrobiómu, ktorý ovplyvňuje vaše správanie, môže znieť ako pritiahnutá za vlasy, pre vedcov to nie je žiadne prekvapenie. Vaše črevo a mozog sú v neustálom kontakte, pričom určité druhy molekúl fungujú ako sprostredkovateľ. Tieto vedľajšie produkty trávenia signalizujú, že ste zjedli dostatok jedla alebo možno potrebujete určité druhy živín. Ale mikróby v črevách môžu produkovať niektoré z tých istých molekúl a potenciálne tak zmeniť význam komunikácie.Zdroj: plnielanu.sk, sciencedaily.com
Odporúčame