Slováci sú menej depresívni ako kedysi: Vďačíme za to očkovaniu?

depresia dve staršie ženy

Máte podozrenie, že sa do vášho života vkradla depresia? (Zdroj: GettyImages)

Depresia je vážne psychické ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek z nás. Hoci sa tejto oblasti zdravia nepripisuje toľká pozornosť, rozhodne by sa to malo zmeniť. Depresívne pocity môžu viesť k zhoršeniu kvality života, ale aj k vzniku fyzických ochorení. Naša krajina však v tomto smere zaznamenala veľký pokrok.

Od novembra 2020 na Slovensku klesá miera prežívania depresívnych pocitov vyvolaných pandémiou a opatreniami. Depresívne pocity prevažujú u nezaočkovaných respondentov. Najčastejšie zažívajú stres tí respondenti, ktorí ešte nie sú rozhodnutí, či sa dajú zaočkovať. Vyplýva to z prieskumu v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020.

Depresívne pocity výrazne klesli

Kým v novembri minulého roka iba pätina respondentov odpovedala, že vôbec nezažívala depresívne pocity, v júli 2021 to bola už skoro tretina respondentov. Rovnako klesá počet tých, ktorí zažívajú depresívne pocity väčšinu času. V číslach to bolo 7,6 percenta respondentov v novembri 2020 a len necelých päť percent v júli 2021.

Prieskum ukázal, že vo všetkých vekových skupinách sa častejšie vyskytovalo depresívne prežívanie u nezaočkovaných respondentov ako u zaočkovaných. Kým v júli tohto roka približne len pätina zaočkovaných respondentov uviedla, že často prežívala depresívne pocity, u nezaočkovaných to bola takmer tretina respondentov.

Väčší problém majú mladí ľudia

Dlhodobo častejšie prežívajú depresívne pocity mladší respondenti. Ešte v máji práve respondenti do 30 rokov najčastejšie uvádzali, že neprežívajú žiadne pozitívne pocity. Začiatkom júla to boli respondenti vo veku 30 až 39 rokov, spomedzi ktorých sa až 40 percent cítilo veľmi často smutne a neprežívalo žiadne pozitívne pocity. „Pri bližšom pohľade na túto vekovú skupinu vidíme, že práve v nej sa nachádza najmenej zaočkovaných respondentov. Na základe výsledkov prieskumu môžeme predpokladať, že zaočkovanosť súvisí i s pozitívnejším prežívaním respondentov,“ uviedla Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.

Kým podľa prieskumu v novembri vôbec nezažívala stres štvrtina respondentov, v máji to bolo 30 percent a v júli 28,5 percenta. Konštantne sa ukazuje, že najčastejšie zažívajú stres respondenti do 40 rokov. „Kým v miere depresívneho prežívania sledujeme výrazný pokles, miera zažívaného stresu klesá oveľa pomalšie a predpokladáme, že súvisí i s inými osobnými, pracovnými či spoločenskými udalosťami na Slovensku,“ skonštatovala Urban.

Ako bojovať s depresiou?

Ak takéto príznaky na sebe vnímate dlhodobo, najlepšie je vyhľadať pomoc odborníka. Psychické ochorenia sú rovnako závažné ako fyzické a rozhodne sa za ne netreba hanbiť. Ide o rovnakého lekára, ako keď vás boli hlava, brucho či noha. Niekoľko sedení môže vyriešiť aj dlhoročný problém.

Pokiaľ ide len o depresívne príznaky, ako je malátnosť, ospalosť či nechuť, viete si pomôcť aj sami. Vyhýbajte sa stresovým situáciám a doprajte si kvalitný spánok. K tomu vám pomôžu napríklad dobre vyvetraná miestnosť či esenciálne oleje s vôňou levandule. Výbornou prevenciou je aj aktívny pohyb, ktorý je vám príjemný.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame