ROZHOVOR Andy Kraus o práci, živote, ale aj o sviatkoch: Čím sú Vianoce bližšie, tým viac ich prežívam

Andy Kraus

Tieto Vianoce strávi Andy Kraus s celou rodinou na chalupe (Zdroj: Facebook/Andy Kraus)

Andreja „Andyho“ Krausa, slovenského herca a talentovaného scenáristu, hádam ani nemusíme predstavovať. Mnohí ho poznáte najmä prostredníctvom jeho úspešných seriálov, ako sú Susedia či Kutyil s.r.o. Hoci ho v posledných rokoch vídavať na televíznych obrazovkách pomenej, v jeho živote sa stále niečo deje – pravidelne mu vychádzajú nové časti podcastu s názvom Láslov týždeň, chodí na stand-upy a popritom všetkom sa tiež venuje svojej rodine.

Dobrou správou je, že diváci si môžu užiť jeho svojský humor v rámci zábavnej show – Lacikám nedráždi, kde vystúpi aj s jeho hereckou kolegyňou Viki Rákovou.

V nasledujúcom rozhovore si Andy Kraus trochu zaspomína na staré herecké časy, no prezradí vám aj niečo viac o turné či jeho plánoch do budúcna.

Zdá sa, že každý projekt, ktorý sa dostane pod Vaše scenáristické pero, sa vydarí a je úspešný. Svedčia o tom aj Vaše seriály, ktoré sa tešia veľkej obľube. Napríklad sitkom Susedia má mnoho priaznivcov aj po niekoľkých rokoch. Čím si podľa Vás získali srdcia divákov? Čakali ste, že budú mať taký masívny úspech?

Susedia sú fenomén, ktorý sa ťažko zopakuje. Všetky pozitívne veci sa nečakane spojili. Išli sme na trh s príbehom, kde diváci už poznali hlavné postavy z predchádzajúci projektov, boli sme prvý sitcom a zišla sa výborná partia hercov. Myslím, že sme utrafili dieru na trhu, navyše s niečím, čo malo svoju kvalitu a ľudia to ocenili. 

Aký je váš najobľúbenejší a najvtipnejší moment z natáčania?

Nemám jeden, ktorý by bol ten „naj“ . Ale pri každom nakrúcaní sme zažili mnoho veselých situácií, a to najmä pri nevydarených klapkách. Tie sme vždy zaradili na záver epizódy, takže diváci mohli tieto momenty prežívať s nami a viem, že sa a nich výborne zabávali.

Čerpali ste námety pre postavy aj z Vášho okolia či rovno z Vášho života? Sú vlastnosti, ktoré zdieľate s niektorou z postáv aj v reálnom živote?

Určite áno. Vedome aj podvedome sa pri písaní dostanú do scenárov situácie, ktoré som zažil, alebo ktoré som z rozprávania počul, že zažil niekto iný. A čo sa týka Lásla, ja vždy tvrdím, že to som ja s fúzami, s maďarským akcentom a bez zábran.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Astronóm Juraj Tóth o nadchádzajúcej konjunkcii planét: Prečo sú najmä estetickým zážitkom a kedy ich môžete vidieť?

Chýbajú Vám na Slovensku relácie ako Uragán/Hurikán? Existuje možnosť, že ich ešte niekedy uvidíme na obrazovkách v novom prevedení, rovnako, ako sa po pauze začali natáčať nové časti Susedov?

To je ťažká otázka. Uragán bol žáner, ktorý v tom čase určite mal svoje miesto vo vysielaní. Robiť ho tým istým spôsobom ako pred 20-timi rokmi – to by asi nefungovalo. A ak by sme ho robili inak – divák by začal porovnávať a ten klasický Uragán postavil v tomto žánri zábavy latku veľmi vysoko, takže sa obávam, že by sme v divákoch vyvolali skôr sklamanie. Musí to skúsiť niekto iný. Na druhej strane, už som s naučil, že „nikdy nehovor nikdy“ je múdra veta.

V roku 2017 Vám vyšla kniha s názvom Route 67, zachytávajúca Vašu cestu po slávnej americkej Route 66, na ktorú ste sa vybrali na motorke Harley-Davidson. Túto niekoľkotýždňovú cestu ste absolvovali ako darček k okrúhlym 50-tinám. Viete už, čo si podarujete k najbližším narodeninám, teda k 56-tke? Bude to opäť niečo dobrodružné alebo by ste skôr uprednostnili bežnú dovolenku?

To je ešte ďaleko. Mám trojročnú dcéru Adelku, takže teraz dovolenky plánujeme skôr rodinne. Route 66 som absolvoval rok po „harlejáckom“ výlete ešte raz so svojimi staršími deťmi (už autom) a vždy to bol zážitok. Vždy iný ale vždy úžasný. Ešte by som chcel zobrať na „matku ciest“ aj menšie deti a manželku, ale tam ešte treba pár rokov počkať, aby si to deti užili naplno.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andy Kraus (@andykraus.official)

Keď netvoríte, čomu sa radi venujete vo voľnom čase? Čo Vás napĺňa mimo hrania/písania?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Férový čin roka: Posielať nominácie a posilniť dôležitosť mladých v spoločnosti môžete už dnes

Najradšej sa venujem našim deťom. Je to náročné lebo ich máme vo veku 3, 7, 17 a 20. Keď sa stretneme všetci (čo sa občas zadarí), tak je u nás veselo! Teším sa na Vianoce, ktoré strávime v tomto zložení na chalupe. A to je druhá vec, ktorej sa venujem vo voľnom čase, najmä víkendovom. Chalupa na Myjave. Kúpili sme ju pred dvomi rokmi a začali rekonštruovať. Ešte stále nie je úplne dokončená a mám pocit, že nikdy nebude. Ale to je dobre. Na to sú chalupy.  

Cez leto Vás ste sa z obrazoviek presunuli do gastropriemyslu a bolo možné Vás zahliadnuť pri petržalskom jazere Draždiak, kde ste s kamarátom prevádzkovali až tri podniky. Ako hodnotíte čas strávený mimo kamier? Boli zákazníci prekvapení, keď Vás videli stáť za pultom? Uvažujete, že sa po skončení kariéry v šoubiznise vydáte čisto týmto smerom?

Určite nie. Bola to skvelá skúsenosť, ale skôr to vidím tak, že budem odkladať skončenie šoubizovej kariéry tak dlho, ako sa len bude dať. Jeden môj kamarát, vždy keď začnem vymýšľať projekty mimo šoubiznisu, sa mi tak kamarátsky pozrie do očí a povie: „Ševče, drž se kopyta!“  Myslím, že je najvyšší čas poslúchnuť.

Pre mnoho ľudí predstavuje rodičovstvo v staršom veku niečo, čoho sa boja. Vy si ho však užívate. Aký je Váš tajný kľúč k tomu, že stíhate skĺbiť pracovne vyťažujúci rozvrh s povinnosťami otca?

Ja rolu otca neberiem ako povinnosť. Je to výsada a šanca, ktorú treba využiť naplno. V tomto veku som oveľa skúsenejší, pokojnejší a myslím, že otec po päťdesiatke vie dať svojim deťom oveľa viac ako „za mlada“. Je to aj tým, že mám na Adelku viac času. Jednou z výhod, že som sa stal otcom v zrelom veku, je totiž aj fakt, že už nemusím toľko pracovať ako pri prvých dvoch deťoch. Netvrdím že som „za vodou“, ale dokážem sa dlhodobo držať dosť blízko brehu, aby som nemusel prepadať panike, že nedoplávam.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andy Kraus (@andykraus.official)

Blížia sa Vianoce. Čo máte na tomto sviatku najradšej, prezradíte nám napríklad Váš obľúbený vianočný koláč? A ako zvládate sviatky ako také? Je pre Vás toto obdobie stresujúce alebo ho, naopak, beriete s nadhľadom?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete sa schuti zasmiať aj uvidieť dovolenkové destinácie v novom svetle? Stavte na náš knižný tip!

Pre mňa je na Vianociach najkrajšie obdobie pred nimi. Keď sa blížia. Keď sa kupujú a balia darčeky, robí sa výzdoba, zdobí sa stromček, pečú sa medovníky a vanilkové rožky (tie sú moje najobľúbenejšie už od detstva). A čím sú Vianoce bližšie, tým viac ich prežívam. Potom príde Štedrý večer, rozbalia sa darčeky a celé to opadne. Takže my sa snažíme čo najviac si užiť to predvianočné obdobie. Máme už vianočnú výzdobu a minulý víkend sme si napiekli vanilkové rožky. Stromček ešte nemáme.

Počas novembra je naplánované turné Lászla a jeho manželky Ildikó s názvom Lacikám nedráždi! Na čo sa účastníci môžu tešiť? A aké sú Vaše plány po týchto predstaveniach?

Turné trvá až do polovičky decembra a potom pokračuje na jar 2023. V tomto roku navštívime 18 miest po celom Slovensku. „Lacikám nedráždi“ je comedy show, v ktorej sa diváci dozvedia všetko o Láslovi a Ildikó. Dokonca aj to, čo možno ani nechceli vedieť. Okrem toho chodím na stand up vystúpenia s Temnými kecami – už sám za seba, nie ako Láslo, takže prežívam také obdobie jemnej schizofrénie. Do budúcna by som sa rád venoval takémuto typu „sebaprezentácie“ a mám nejaké ponuky na písanie hranej tvorby, či už pôvodnej alebo adaptovanej. Dá sa teda povedať, že sa nenudím, ale snažím sa zorganizovať si prácu tak, aby poobedia a víkendy patrili rodine.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andy Kraus (@andykraus.official)

Odporúčame