Navštívte v lete slovenské múzeá a skanzeny: Pozrite si veľký prehľad všetkých miest!

Tradičná drevenica

Vyberte sa v lete obdivovať históriu a kultúru v jednom (Zdroj: GettyImages)

Slovensko je nádherná krajina. Máme veľmi bohatú kultúru, ktorú dokonale odrážajú naše múzeá a skanzeny. Počas letnej dovolenky v rodnej domovine by malo byť samozrejmosťou „skultúrniť sa“ na jednom z týchto miest. Pozriete si, ako žili naši predkovia, aké mali tradície a aké rôzne dobové nástroje používal v každodennom živote.

V článku nájdete naše odporúčania na:

Múzeá

Skanzeny


Mohlo by vás zaujímať: Tipy na výlet po Slovensku? Objavte najkrajšie miesta čarovného Gemera


Múzeá

Na Slovensku máme desiatky veľkých múzeí, my sme však vybrali šesť najzaujímavejších, ktoré sú roztrúsené po celej krajine, aby ste si vybrali z hociktorého kúta Slovenska a nemali do nich ďaleko. Začneme v hlavnom meste a postupne sa presunieme až k Východným Tatrám.

Múzeum dopravy v Bratislave

Pre nadšencov dopravy je toto múzeum ako stvorené. Na svoje si však prídu najmä pamätníci. Múzeum dopravy v Bratislave ponúka cestu históriou našej cestnej, ale aj železničnej dopravy. Ako sa postupne modernizovali autá, autobusy a vlaky a ako vyzerali historické motorové tricykle? Zaspomínajte si na staré časy vášho detstva.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Krajčírová (@petrakrajcirova5)

Prírodovedné múzeum V Bratislave

Ak ste skôr milovníci prírodných úkazov, odporúčame vám Prírodovedné múzeum. Dozviete sa viac o živote na Zemi, ale aj o rozsiahlej biodiverzite na území Slovenska. Múzeum ponúka prehliadku od prvohôr až po nástup súčasnej fauny a flóry. Medzi novinky patrí aj výstava s názvom Človek v čase a priestore.

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Múzeum SNP v Banskej Bystrici je špecializované na jeden z rozhodujúcich okamihov našich novodobých dejín. Zachytáva vývoj slovenskej spoločnosti v období druhej svetovej vojny a dokumentuje protifašistický boj. Okrem lacného vstupného určite poteší aj bezbariérový vstup.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na výlet či dovolenku? Máme pre vás 5 tipov na knihy, ktoré zhltnete na jeden šup!


Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Ak si chcete zaspomínať na ešte dávnejšiu minulosť, odporúčame vám spraviť si výlet do Kremnice. V tunajšom múzeu, ktoré bolo založené pred 130 rokmi, vám predstavia starodávne mince a raziace stoje, ktoré používali naši predkovia. Spoznáte skutočnú ručnú prácu, ktorá stála za razením vzácnych okruhliakov a jeden si dokonca môžete vyrobiť aj sami.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barbora (@barb_traveler)

Múzeum na Bojnickom zámku

Pre milovníkov elegancie odporúčame zájsť do múzeu v Bojnickom zámku. Čaká na vás prehliadka dokumentujúca bývanie šľachty v uplynulých stáročiach, ale aj interiér hradu, na ktorom sa podieľali významní svetoví architekti. Vzácnosťou sú aj turecké tapety v Orientálnom salóne. Súčasťou prehliadky je menšia prírodná travertínová jaskyňa pod zámkom.

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici

História múzea v Tatranskej Lomnici siaha až do obdobia Rakúsko-Uhorska. Interiér sa delí na štyri časti – prírodovedeckú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú. Ak sa chcete dozvedieť všetko o slovenskej biodiverzite najmä v okolí Vysokých Tatier, Múzeum TANAPu je presne takým miestom.


Mohlo by vás zaujímať: Tip na výlet pre deti aj dospelých: Spoznajte históriu výroby čokolády v bývalom Československu


Skanzeny

Slovensko má okrem krásnych múzeí aj prenádherné skanzeny. Spoznáte v nich, ako žili naši predkovia, aké mali zvyky a tradície a, predovšetkým, čím bol ich život tak výnimočný.

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Ako prvé sme vybrali naše najväčšie prírodné múzeum v Martine. Jeho rozloha je viac ako 15 hektárov a obkolesuje ho lesík. Nachádza sa tu takmer 150 exponátov tradičnej slovenskej ľudovej architektúry a to prevažne z regiónov Kysuce, Orava, Liptov a Turiec. Vo viac ako 20 domčekoch je zriadený aj interiér, ktorý si v rámci návštevy môžete pozrieť. Nakrúcala sa tu dokonca aj rozprávka Perinbaba.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Múzeum slovenskej dediny (@skanzenmartin)

Skanzen Stará Ľubovňa

Skanzen v Starej Ľubovni patrí k tým najmladším, no rozhodne aj tým najkrajším. Jeho súčasťou je viac ako 20 objektov pochádzajúcich z prvých desaťročí 20. storočia a to z oblastí Lipníka, Veľkej Lesnej či Kremnej. Okrem nich tu nájdete aj sýpku, mlyn, kováčsku vyhňu či kostolík starý takmer 200 rokov.

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Vynechať Zuberec by bolo hriechom. Náš najkrajší skanzen tradičnej oravskej kultúry ja tvorený viac ako 50 stavbami, ktoré sú tvorené do celkov pripomínajúce oblasti Oravy. Taktiež tu na vás čaká mlyn, hrnčiarska pec a historický kostolík sv. Alžbety Uhorskej ešte z 15. storočia.


Mohlo by vás zaujímať: Výletným cyklovlakom alebo cyklobusom do Malých Karpát: Užite si turistiku v jedinečnej prírodnej oblasti


Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch

Naše najstaršie múzeum ľudovej architektúry nájdeme v Bardejovských Kúpeľoch. Pre verejnosť je sprístupnené už viac ako 50 rokov. Prezrieť si tu môžete viac ako 20 stavieb z obdobia 19. aj 20. storočia. Múzeum sa nachádza v šarišskej oblasti a aj preto v ňom spoznáte život nielen Slovákov, ale aj Rusínov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @typowabozena

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Pre milovníkov liptovskej kultúry je ako stvorené múzeum v Pribyline. V areáli skanzenu sa nachádzajú tradičné domčeky z oblastí horného aj dolného Liptova. Okrem nich tu nájdete aj kostolík, kaštieľ a najstaršie zachované zemianske sídlo na Liptove. Čaká tu na vás aj zooexpozícia, ktorá vám predstaví chod domácich zvierat.

Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku

Ukrajinská kultúra je s tou našou veľmi úzko spätá. Skanzen vo Svidníku to len potvrdzuje. Dozviete sa, ako vyzeral život Ukrajincov a Rusínov na Slovensku a to vďaka tradičným ľudovým pamiatkam a stavbám. Dominantou je drevený kostol z Novej Polianky, ktorý pochádza z druhej polovice 18. storočia.



Zdroj: plnielanu.sk, muzeum.sk, idem.sk
Odporúčame