Viete, čo sú štramberské uši? Lahodná pochúťka z Moravy skrýva drsný príbeh – prezradíme, ako si ju pripravíte doma!

Štamberské uši

Štamberské uši sú vyhľadávanou pochúťkou so zaujímavou históriou (Zdroj: Plní elánu/Laura Kamody)

Štramberské uši sú na prvý pohľad poriadne zvláštny názov. Ide totiž o lahodnú sladkosť, ktorá vonia najmä perníkom, škoricou a korením. Dnes by sme vám radi predstavili, aký je pôvod tejto pochúťky a ako sa tradične vyrába.

Skvelé miesto na oddych

Táto pochúťka je špecifická pre malé mestečko Štramberk, ktoré sa nachádza na Morave. Pokiaľ by ste si chceli dopriať predĺžený víkend plný oddychu v malebnom prostredí, práve toto miesto je na to ako stvorené.

Samotné mestečko vzniklo v roku 1359. Historickú architektúru je cítiť z malebných domčekov, budov na námestí a aj impozantného hradu Štramberk. Z hradu sa dodnes zachovala len veža, no stále je možné pozrieť si ju zvnútra a pokochať sa výhľadom na celú dolinu.

Pokiaľ by ste si chceli dopriať poriadny oddych, priamo v centre nájdete pivné kúpele s rôznymi procedúrami. V okolí sa tiež nachádza množstvo zaujímavostí ako vrch Kotouč, jaskyňa Šípka či kaplička s ľudovým betlehemom.

Príbeh, z ktorého mrazí

Pôvod štramberských uší siaha až do roku 1241, keď územie Česka osídľovali Tatári. Obyvatelia Moravy pred nimi utiekli na vrch Kotouč, kde sa ukrývali. Na strane Moravanov však stála aj matka príroda, pretože počas bojov sa strhla obrovská búrka, ktorá naplnila rybníky na vrchu Kotouč.

Moravania neváhali a obrovským množstvom vody zaplavili tatarský zábor a bojovníci sa utopili. Na druhý deň sa odhodlali zliezť do tábora, v ktorom našli obrovské koženné mechy plné ľudských nasolených uší. Mali slúži ako dôkaz pre chána, koľko kresťanov v boji padlo.

Od tej doby sa raz do roka koná Štramberská púť, ktorá oslavuje víťazstvo Moravanov. Počas slávností sa symbolicky pečú štramberské uši, ktoré sú zmesou perníkového korenia a škorice.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Raňajkový keto koláčik bez lepku: Kombináciu kávy a škorice si zamilujete!

Tradičná výroba uší

Mestečko Štramberk je na výrobu uší pyšné, čo dokazuje aj početné množstvo pekární, ktoré sa ich výrobe venujú. Nám sa podarilo nakuknúť do cukrárne U Hezounů. Práve tento obchodík ako jeden z mála využíva tradičnú výrobu, a teda prípravu z vaľkaného cesta. Moderná výroba je z cesta liateho, čo uľahčuje celý proces, ale zároveň mení chuť.

Cesto so zmesou perníkového korenia a škorice sa najprv vyvaľká a vykroja sa z neho kruhy. Následne sa tenké plátky cesta pečú 2-3 minúty. Ešte teplé sa vkladajú do formičiek, ktoré im dajú dobre známu podobu uší. Tradične sa podávajú samotné, prípadne plnené šľahačkou a ovocím.

cukráreň U Hezounú
Cukráreň u Hezounů sa venuje tradičnej výrobe štramberských uší (Zdroj: Plní elánu/Laura Kamody)

Pripravte si pochúťku aj doma

Potrebujeme

  • 2 vajcia
  • 170 g práškového cukru
  • 50 g medu
  • 300 g hladkej múky
  • 1/3 ČL prášku do pečiva
  • 1 ČL perníkového korenia

Postup

Zo surovín vypracujeme cesto a necháme ho aspoň jeden deň odpočívať v chladničke. Následne cesto vyvaľkáme čo najtenšie a povykrajujeme okrúhle placky.

Na vymastený plech umiestnime placky a pečieme pri teplote 200 stupňov 2-3 minúty. Kolieska by mali byť zľahka nedopečené, aby sa dali dobre tvarovať. Ešte teplé zrolujeme do tvaru ucha a umiestnime do pohára, aby sa nerozvinuli. Dobrú chuť!


Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame