TEST detskej výživy: Ktorú drobcom nabudúce nekúpime?

Detská výživa, Test

Ovocná detská výživa je obľúbený príkrm pre bábätká a zdravá maškrta pre staršie deti aj dospelých (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ovocná detská výživa je obľúbený príkrm pre bábätká a zdravá maškrta pre staršie deti aj dospelých. Ovocie je všeobecne zdravé, plné vitamínov a vlákniny, ktoré detičky v období rastu veľmi potrebujú. Avšak spracované ovocie, v podobe sterilizovaného pyré, môže ukrývať viac ako len prospešné živiny.

Pridaný cukor, soľ, stabilizátory a farbivá sú pre deti nežiaduce látky a ovocná detská výživa by ich na vylepšenie nemala potrebovať. Veď ovocie je výborné samo osebe. Ste zvedaví, čo obsahuje detská výživa z našich obchodov? A ktorá detská výživa je najlepšia – tá v skle alebo ovocná kapsička?

Ako sme sme testovali?

Dostalo sa nám do rúk 5 rôznych značiek s obľúbenou príchuťou jablko, broskyňa, banán. Aby bol test pestrejší, v osudí sme zamiešali výrobky v skle s taštičkami do ručičky. Cielili sme na zloženie, ale, samozrejme, dôležitá bola tiež výsledná chuť a vôňa. Nakoniec sme rozdávali body v šiestich kategóriách.

Babylove Bio

Cena: 0,75 €
Výživové údaje na 100 g: Energia / 58 kcal, Tuky / 0,5 g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,2 g, Sacharidy / 11,6 g z toho cukry 10,6 g, Vláknina / 2 g, Bielkoviny / 0,5 g, Soľ / 0,003 g, Sodík 0,001 g

Dm drogerie markt ponúka vlastnú značku sortimentu pre najmenších a detská výživa v portfóliu nesmie chýbať. Vyskúšali sme ovocnú kapsičku pre deti od 1 roka vyrábanú v Taliansku. Balenie má väčší uzáver, čím sa znižuje riziko prehltnutia, na ktoré sa u takto balených výživách často zabúda. Informácie v nemčine prekrýva štítok z prekladom v slovenčine, avšak nie dôsledným. Zatiaľ čo výživová tabuľka informuje o obsahu sodíka, v tej slovenskej údaj chýba. Obsah tvoria jablká 74 %, broskyne 19 %, banány 7 % a kyselina askorbová (kyslá forma vitamínu C).

Detská výživa, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Aby mohlo prebehnúť aj vizuálne hodnotenie, obsah sme vytlačili do misky. Pyré má mdlú farbu a slabú arómu. Konzistencia je redšia, zato dokonale hladká. Chuťovo je trochu kyslastá a málo sladká. Za nás by to chcelo viac banánu, menej jabĺk a nižšiu cenu.

Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť:⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Hamánek 100 % ovocie

Cena: 1,35 €
Výživové údaje na 100 g: Energia / 63 kcal, Tuky / 0,2 g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,0 g, Sacharidy / 13,5 g z toho cukry 11,5 g, Vláknina / neuvedené, Bielkoviny / 0,7 g, Soľ / 0,0 g, Vitamín C / 10 mg

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST čajov s príchuťou zázvor a citrón: Nečakali sme, že najnižšia cena môže priniesť najlepšiu kvalitu

Český Hamánek je značka, ktorú dobre poznajú malí aj veľkí spotrebitelia. Kapsička s modrým medvedíkom na obale deklaruje, že obsahuje 100 % ovocia, vitamín C, nemá žiadny cukor navyše a patrí do ruky deťom od 6 mesiacov. Objektívne môžeme zhodnotiť, že balenie má väčší (čiže bezpečnejší) vrchnák a dobre čitateľný text. Údaje o obsahu cukru sú ale mätúce – výživová tabuľka hovorí o 11,5 g cukru na 100 g a v zložení je poznámka o 14 g cukru na 100 g. Taktiež nepoznáme množstvo vlákniny, ale ako pozitívum vnímam nulový obsah soli.

Detská výživa, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Chválime dobrý pomer ovocia – jablká 45 %, broskyne 35 %, banány 20 %. Základ dopĺňa citrónová šťava z koncentrátu a kyselina askorbová. Výživa vonia po ovocí, má sviežu farbu, správnu konzistenciu a rovnako dobre aj chutí. Cena je ale vysoká aj napriek tomu, že netestujeme výrobok v bio kvalite.

Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Hipp Bio

Cena: 2,09€ teda 1,67 € za 100 g
Výživové údaje na 100 g: Energia / 55 kcal, Tuky / 0,1 g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,0 g, Sacharidy / 12,1 g z toho cukry 11,1 g, Vláknina / neuvedené, Bielkoviny / 0,05 g, Soľ / 0,05 g, Sodík 0,02 g

Výrobca Hipp ako zakladateľ bio farmárčenia v Nemecku zásobuje obchody produktmi najvyššej kvality so zreteľom na klímu. Ochutnali sme ovocnú výživu v skle pre deti od 4 – 6 mesiacov. Informácie na obale sa nám horšie čítali. Zistili sme však všetko potrebné s výnimkou obsahu vlákniny. Zloženie je doslova snom každej mamičky, ktorá si želá pre svoje dieťa len to najlepšie. V poháriku sa totiž nachádza iba ovocie so 67 % podielom jabĺk, 20 % tvoria broskyne a 13 % banány.

Detská výživa, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Výživa má sviežu farbu a vonia po ovocí. Hustá je tak akurát, neobsahuje hrudky, ale cítime v nej akoby miernu zrnitosť. Chuť má dobre vyváženú a primerane sladkú, doplnenú o jemný kyslastý podtón. Hipp je tradičná známka kvality prevyšujúca štandardy Európskej únie, čo sa však odráža na vysokej cene. Vzhľadom na veľkosť balenia a ceny konkurenčných produktov v podobnej kvalite je táto značka v nevýhode.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST syrov typu mozzarella: Táto značka vynikla! Spoznali by sme ju aj so zatvorenými očami

Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť:⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Lupilu Bio

Cena: 1,05 € teda 0,55 € za 100 g
Výživové údaje na 100 g: Energia / 58 kcal , Tuky / 0,5 g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,2 g, Sacharidy / 11,6 g z toho cukry 10,4 g, Vláknina / neuvedené, Bielkoviny / 0,5 g, Soľ / 0,003 g, Sodík / 0,001 g

Značku detskej výživy s veselým názvom nájdete v Lidli. Vyrába sa v Nemecku a je určená pre deti od ukončeného 5. mesiaca. Pohárik s veľkorysým objemom by postačil na desiatu aj dospelému. Obal je jasne označený, informácie prehľadné a hlavne dobre čitateľné. Výrobca neuvádza obsah vlákniny. Inak má všetko, čo treba.

V zložení opäť dominujú jablká s podielom 74 %. Ďalej broskyne 18,5 %, banány 7,4 % . Z toho vychádza, že zvyšných 0,1 % tvorí kyselina askorbová, ktorá je uvedená ako posledná. Konečne sme teda natrafili na výrobcu, ktorý  priznáva, že ak je v produkte aj niečo iné ako ovocie, nemôže ísť o 100 % ovocný produkt.

Detská výživa, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Pyré má peknú farbu, sviežu jablkovú vôňu, ale je redšie. Výživa nám celkovo chutila. Sladká je akurát, no pre niektoré deti možno kyslejšia. Pomer ovocia by podľa nás bolo vhodné trochu vyvážiť. Inak ide o chutnú výživu za rozumnú cenu.

Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Ovko Bio

Cena: 1,19 € teda 0,62 € za 100 g
Výživové údaje na 100 g: Energia / 58 kcal, Tuky / 0,5 g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,1 g, Sacharidy / 15 g z toho cukry 10 g, Vláknina / 1,8 g, Bielkoviny / 1,8 g, Soľ / 0,01 g

Slovenská značka s dlhoročnými skúsenosťami vo výrobe dojčenských výživ a pokrmov je nám sympatická už podľa názvu. Ovko výživa pre deti od 5 mesiacov  svojím objemom uspokojí aj väčších jedákov. Sklenený pohár má peknú prehľadnú etiketu s dobre čitateľným textom. Povoliť viečko bolo trocha ťažšie, ale to iba svedčí o poctivej sterilizácii.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST slivkových lekvárov: Ktorý z nich bol ako od babičky?

Produkt má najlepší pomer ovocnej zložky. Zatiaľ čo ostatné značky obsahujú najviac jabĺk, tu je to opačne – broskyne 33 %, banány 30 % a jablká 25 %. Zvyšok tvorí voda a ryžová múka, ktorú by sme oželeli. Na druhej strane, deti dokážu  škroby stráviť a výživa má vďaka nim menej cukru, čomu sa zase potešia zúbky.

Detská výživa, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Farba je v poriadku a aróma skutočne lákavá – identifikovali sme dokonca aj vôňu banánov. Po chuťovej stránke je výživa výborná. Cítiť sladké broskyne, jemné banány aj svieže jablká. Ovko je voľba dobrej kvality za priaznivú cenu. Tak priaznivú, že výrobca by mohol zmeniť receptúru na čisté ovocie a výživa by bola zrejme stále cenovo dostupná.

Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Záverečné zhodnotenie

V závere ešte porovnáme detskú výživu v skle a vo forme ovocných kapsičiek. Kapsička má svoje nepopierateľné výhody. Deti z nej obsah pekne vycucajú a ešte sa potešia z lákavých obrázkov, čo umocní chuť do jedla. Rodičov zasa poteší nulové riziko rozbitia, ľahšia taška a nemusia myslieť na lyžičku. Na druhej strane, sklo je sterilné, neprepúšťa do potravín žiadne chemické látky, umožňuje vizuálne zhodnotiť obsah pred kúpou a šetrí prírodu aj peňaženku. Detská výživa v skle je zvyčajne cenovo výhodnejšia.

Potvrdzuje to náš test. Najlepšie obstála značka Ovko v klasickom sklenenom poháriku. Chuťovo splnila očakávania, obsahuje najmenej cukru, málo soli, má prijateľné zloženie a skvelý pomer ceny k veľkosti balenia. Musíme však uznať, že aj ostatné značky sú na tom slušne. Hipp a Hamánek stratili body na cene a Lidl zradil pomer ovocnej zložky, ktorý poznať na chuti. Jedine výživa babylove bola sklamaním a vôbec nám nechutila.


*Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Čitatelia môžu rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete či v komentári. Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame