TEST kuchynských utierok: Tieto mali dokonalú savosť, úplne ako smädná ťava!

Kuchynské utierky, TEST

Otestovali sme rôzne značky kuchynských utierok, ktoré v teste zvíťazili? (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Papierové utierky k životu nutne nepotrebujeme, no keď sú už po ruke, s obľubou po nich siahneme nielen v kuchyni. Napríklad, keď mám tečie z nosa, objavíme šmuhu na zrkadle, keď sa minú kozmetické tampóny či toaletný papier. Utierky nám jednoducho prídu vhod v bežných aj krízových situáciách. S čím určite súhlasia najmä matky malých detí.

Ktoré kuchynské utierky sú ale skutočne dobré? Aký je rozdiel medzi jednotlivýmmi značkami, teda okrem ceny? A čo od utierok vlastne očakávame? To všetko prezradí náš redakčný test kuchynských utierok.

Hygiena verzus ekológia

Jednorazové papierové utierky sa považujú za hygienickejšie ako textilné. Či už pri manipulácií s potravinami, upratovaní alebo osobnej starostlivosti. Použitý obrúsok skončí v koši aj s baktériami. Je tu jedno „ale“.  Tým, že používame papierové obrúsky, produkujeme viac odpadu. Navyše, nie sú vhodné na recykláciu. Existuje však cesta, ako sa nevzdať utierok a zároveň byť ohľaduplný k prírode.

Papierové utierky môžeme hodiť do kompostu. Samozrejme iba také, ktoré neprišli do kontaktu s čističmi a kozmetikou s obsahom chémie. Šalamúnskym ťahom je i kúpa menšieho balenia – väčšie zvádza na plytvanie. Výrobcovia, ktorým leží na srdci ochrana stromov, označujú svoje produkty piktogramom usmiateho stromčeka.

Takéto produkty vyrábajú zo zberného papiera a nepodporujú výrub lesov. Výrobky s logom PEFC alebo FSC zase pochádzajú z lesov, ktoré sú obhospodarované trvalo udržateľným spôsobom.

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ako sme hodnotili? 

Produkty sme hľadali v bežných obchodoch a vybrali päť rôznych značiek 3-vrstvových kuchynských utierok. Skôr, než sme sa vrhli do testovania, bolo potrebné ujasniť si, čo od produktov očakávame. Papierové utierky by mali byť pevné a útržky by sa mali ľahko trhať v mieste perforácie. Mali by dobre nasávať tekutiny, nezanechávať papierové vlákna na povrchoch a byť priateľské k pokožke.

S papierovými utierkami môžeme šikovne osušiť umyté mäso, vymazať plech či predĺžiť čerstvosť byliniek a šalátov. Preto by mali byť vhodné pre kontakt s potravinami, o čom nás informuje príslušný symbol. Nasiakavosť nám priblížil jednoduchý test. Pri každej značke sme vyskúšali, koľko útržkov potrebujeme na vysatie 100 ml vody. Keďže utierky mali rôzne rozmery útržkov, výsledky sú prepočítané na metre. Podobne sme si počínali aj pri cene (zaokrúhlene).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Rýchly recept na domáci chlieb len z 3 surovín: Bez rúry, kvasníc či vajec!

Clever Kuchynské utierky

  • Orientačná cena: 1,45 € (0,07 €/m)
  • Veľkosť balenia: 2 x 50 útržkov/22 m

Ak nakupujete v Bille, jej privátnu značku cenovo dostupného tovaru určite poznáte. Kuchynské utierky chráni recyklovateľný obal. Pri otváraní sme zistili, že patent nie je plne uzavretý (mohlo ísť iba o chybný kus). Produkt je bezpečný pri manipulácii s potravinami. Materiál tvorí 100 % celulóza a pochádza z trvale udržateľného zdroja (FCS). Výrobca okrem počtu a rozmerov útržkov udáva celkovú dĺžku rolky v metroch.

Biela farba s decentným vzorkovaním lahodí oku a štruktúra pokožke. Utierky sú za sucha pevné a oddeľovali sa bez  problémov. Za mokra sa občas roztrhli. Sklo vyleštili bez zanechania vlákien a boli tiež priateľské k citlivej pokožke tváre. V teste nasiakavosti skončili na predposlednom mieste – minuli sme 6 útržkov, čiže 1,32 m. Clever má atraktívnu cenu. Avšak, keď sa pozrieme na veľkosť balenia a nižšiu nasiakavosť, reálne veľmi neušetríme.

Naše hodnotenie

Farba/Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫
Uvoľňovanie papierových vlákien: ⚫⚫⚫⚫⚫
Nasiakavosť: ⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Dm Kuchynské utierky recyklované

  • Orientačná cena: 1,65 € (0,05 €/m)
  • Veľkosť balenia: 2 x 140 útržkov/30,8 m

Utierky z „déemky“ od nemeckého výrobcu sú v našom teste ako jediné vyrobené z recyklovaného materiálu. Na recyklovateľnom obale svieti logo ekologickej značky Modrý anjel. Ide o environmentálnu značku nemeckej vlády a označuje produkty, ktoré sú šetrnejšie k prírode v porovnaní s podobnými produktmi. V prípade utierok ide o 23 %.

Na obale je iba stručný popis v slovenčine, ale slovník mám nebolo treba. Vďaka piktogramom sme sa ľahko zorientovali. Utierky sú vhodné na styk s potravinami a výrobca ponúka tipy na ďalšie využitie. Prírodná farba, v kombinácii s ornamentom a jemným, mäkkým povrchom, pôsobia príjemne a domácky.

Zaujal nás neštandardný rozmer útržkov – sú zhruba o polovicu užšie ako u konkurencie. Niekedy je zbytočné použiť celý útržok a nikomu sa nechce utierky strihať. Takto odtrhneme toľko, koľko práve potrebujeme a nedochádza k plytvaniu. Pri leštení pohárov je to ale nepraktické. Útržky sa oddeľovali v mieste perforácie a práca bola nepohodlná. Ostatné činnosti neboli problémom. Utierky sú pevné ale ako mokré viac náchylné na roztrhnutie. Nepúšťajú vlákna a ich nasiakavosť je priemerná – 11 útržkov/1,21 m na 100 ml vody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST čokoládových zmrzlín v kornútiku: Týmto sa vyhnite! Nie je v nich ani kvapka smotany

Naše hodnotenie

Farba/Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫
Uvoľňovanie papierových vlákien: ⚫⚫⚫⚫⚫
Nasiakavosť: ⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika) 

Tento Extra Strong

  • Orientačná cena: 2,79 € (0,08 €/m)
  • Veľkosť balenia: 2 x 72 útržkov/33,98 m

V teste nemohol chýbať vychytený výrobca papierenského sortimentu. Kuchynské utierky sú zo 100 % celulózy a balené do 100 % recyklovateľného obalu. Sympatická je tiež výroba bez fosílií a certifikát PEFC. Produkt je vhodný pre kontakt s potravinami. Snehovo biela farba roliek vzbudzuje pocit čistoty. Hlboko vrytá potlač pridáva na elegancii ale na úkor štruktúry – povrch je mierne drsný.

Všimli sme si, že jednotlivé vrstvy sa pri trení oddeľujú. Inak sú utierky pomerne pevné, útržky sa ľahko trhajú bez poškodenia úžitkovej plochy. Poháre aj varnú dosku vyleštili bez zanechania „chĺpkov“. Pri skúške nasiakavosti sa utierky premenili na smädnú ťavu. Deci vody „vypili“ 4 útržky/0,944 m. Tento utierky prešli testom bez väčšieho zaváhania, ale zaváhať môže spotrebiteľ. Ich cena je napriek dobrej kvalite vyššia.

Naše hodnotenie

Farba/Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚪
Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫
Uvoľňovanie papierových vlákien: ⚫⚫⚫⚫⚫
Nasiakavosť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Tesco Kuchynské utierky

  • Orientačná cena: 1,55 € (0,04 €/m)
  • Veľkosť balenia: 2 x 100 útržkov/44 m

Kuchynské utierky Tesco zo 100 % celulózy majú prijateľnú cenu, slušnú veľkosť balenia, recyklovateľný obal a certifikát PEFC. Výrobca neuvádza veľkosť jedného útržku. Zobrali sme teda meter a údaj zistili sami. Taktiež sme nenašli symbol o vhodnosti pre kontakt s potravinami. Vinu dávame farebnej potlači, ktorá môže obsahovať chemické látky.

Obal sme obracali zo všetkých strán ale nikde žiadna zmienka o použitých farbivách. V tomto smere považujeme produkt za nevyhovujúci. Ornament nie je šťastný ťah ani po vizuálnej stránke. Rolku máme predsa zvyčajne na očiach a takéto zdobenie nemusí pristať každej kuchyni – ďalší bod dole.

Štruktúra je ale veľmi príjemná na dotyk, čo sme ocenili pri kozmetických procedúrach. Materiál sa netrhal, ale vlhký strácal pevnosť. Útržky sa oddeľovali s ľahkosťou a nepúšťali vlákna. Schopnosť nasávať tekutiny však bola horšia. Pri teste sme spotrebovali 7 útržkov, čiže 1,54 m. Tesco utierky sú cenovo výhodné, no zaostávajú pri využiteľnosti a spotrebe.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Univerzálna bešamelová omáčka: S týmto základným receptom zabodujete!

Naše hodnotenie

Farba/Štruktúra: ⚫⚫⚫⚪⚪
Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫
Uvoľňovanie papierových vlákien: ⚫⚫⚫⚫⚫
Nasiakavosť:
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Velvet Kuchynské utierky

  • Orientačná cena: 2,69 € (0,07 €/m)
  • Veľkosť balenia: 2 x 150 útržkov/40,5 m

Značka Velvet má okrem toaletného papiera aj kuchynské utierky zo 100 % celulózy. Balenie obsahuje jeden veľký kotúč. Výrobca tak prezieravo ušetril na obalovom materiáli aj kartónovej rolke. Od nás má bod za ekologický prístup. Produkt je vyrábaný v súlade so štandardami PEFC a obal je plne recyklovateľný. Jasná biela farba a jemná potlač nenarúšajú čistý ráz kuchyne.

Perforácia rozdeľuje utierky na široké útržky s hladkým povrchom. Sú tenké ako papier a chýba im mäkkosť. Deficit vyvažuje ľahké oddeľovanie a extrémna pevnosť, ktorú si materiál zachováva aj v mokrom stave bez uvoľňovania vlákien. Po praktickej stránke si táto značka viedla veľmi dobre a s prehľadom nahradil aplátennú utierku pri leštení skla, sušení umytých potravín aj pri čistení mastných fľakov na kuchynskej doske.

Utierky dobre sali tekutiny aj mastnotu. Pred kozmetickým zrkadlom však trocha zaostávajú za konkurentmi – k pokožke sú drsnejšie. Nasiakavosť je slušná – 100 ml vody vysali 4 útržky, teda 1,08 m. Velvet kuchynské utierky majú vyššiu cenu, no pri rozumnom používaní balenie vydrží dlho.

Naše hodnotenie

Farba/Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚪
Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Uvoľňovanie papierových vlákien: ⚫⚫⚫⚫⚫
Nasiakavosť:
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ktorá z testovaných značiek kuchynských utierok je vaša obľúbená?

Ako by sme zhrnuli naše testovanie kuchynských utierok?

Kuchynské utierky, TEST
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Vďaka testu sme prišli na poznanie, že pri kúpe kuchynských utierok netreba myslieť iba na peňaženku. Dôkazom je fakt, že prvé tri priečky obsadili najdrahšie produkty. Víťazom je Velvet, ktorý obhájil svoju cenu. Vďaka veľkosti balenia a vlastnostiam ušetríte na spotrebe a pri rozumnom používaní odľahčíte prírodu od zbytočného odpadu.

Dobre obstáli aj značky Tento a Dm s rovnakým počtom bodov. Clever a Tesco preukázali najnižšiu nasiakavosť a nejaké tie nedostatky odhalilo aj používanie. Súčasná situácia nás naučila automaticky siahať po najlacnejších produktoch. Občas sa ale treba zamyslieť, čo skutočne stojí za útratu.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame