Trápi vás po sviatkoch zlé trávenie alebo vás páli záha? Dajte si niektorý z týchto nápojov, ktoré vám uľavia!

ženu bolí brucho

S našimi tipmi sa vám uľaví od tráviacich ťažkostí (Zdroj: Freepik/tonefotografia)

Dopriali ste si počas sviatkov príliš veľa jedla? Prinášame vám overené tipy na zlepšenie trávenia, ktoré pomôžu aj proti páleniu záhy. Nápoje poskytnú okamžitú úľavu pre váš žalúdok a ak ich budete piť pravidelne, zlepší sa funkcia vášho tráviaceho systému. Väčšinu z potrebných surovín máte určite doma.

Uhorková šťava

Uhorka obsahuje vlákninu a vodu, ktoré prispievajú k ľahšiemu tráveniu. Pri pálení záhy siahnite po uhorkovej šťave. Uhorku jednoducho rozmixujte s trochou vody v mixéri alebo odšťavte. Následne šťavu preceďte.

Citrónová voda

Citróny sú bohaté na živiny. Kombinácia vitamínov C a B a minerálov ako sú fosfor, vápnik a magnézium vám nielen pomôže zmierniť problémy s kyselinou, ale aj zlepšiť pohyb čriev. Citrónová voda navyše pomôže vášmu telu zbaviť sa toxínov.

Citrónová voda zbaví vaše telo toxínov (Zdroj: Unsplash/Ghislaine Guerin)

Voda so zázvorom

Zázvor sa na liečbu plynatosti a pálenia záhy používa už dlhé storočia. Pokiaľ vás trápia následky prejedania alebo sa vaše trávenie spomalilo, pridajte si do vody alebo čaju nastrúhaný zázvor.

Kokosová voda

Bolesti brucha, tráviace ťažkosti aj kyselina sa dajú zmierniť pravidelným pitím kokosovej vody. Okrem vysokého obsahu vlákniny dodáte telu aj proteíny, vitamíny, antioxidanty a minerály ako sú magnézium, železo a meď.

Kokos obsahuje množstvo živín (Zdroj: Unsplash/Towfiqu Barbhuiya)

Feniklová voda

Ak vás trápi zápcha alebo pálenie záhy, pripravte si feniklovú vodu. Za hrsť feniklových semienok pridajte do pohára vody a nechajte celú noc odstáť. Ráno vypite. Semienka sú bohaté na antioxidanty, vitamíny A, C, D a minerály – meď, vápnik, železo, horčík a magnézium.

Bylinkový čaj

Pri ťaživom pocite v žalúdku vám uľaví popíjanie bylinkových čajov. Tie napomôžu jedlu ľahšie prechádzať cez tráviaci trakt. Vybrať si môžete napríklad harmančekový, zelený alebo čakankový čaj.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dali by ste sa zaočkovať aj v lekárni? Tretina z opýtaných Slovákov odpovedala v prieskume takto!
Tráveniu pomôžu aj bylinkové čaje (Zdroj: Unsplash/Drew Jemmett)

Mäta

Skúste si dať po jedle mentolový cukrík. Mentol, ktorý mäta obsahuje, uľavuje od plynatosti, tráviacich ťažkostí a nevoľnosti. Dokáže upokojiť priestor medzi žalúdkom a pažerákom, vďaka čomu sa žalúdočná kyselina vráti naspäť do žalúdka. Pomôže aj pitie mätového čaju alebo žutie mentolovej žuvačky.

Jablkový ocot

Vášmu tráveniu poskytnete okamžitú pomoc keď vypijete pohár vody s lyžicou jablkového octu. Jablkový ocot je bohatý na probiotiká, ktoré umocňujú zdravie čriev a obnovujú ich funkciu.

Zdroj: plnielanu.sk, healthshots.com, food.ndtv.com
Odporúčame