Super zdravá potravina quinoa: S našimi radami bude dokonale nadýchaná, mäkká a sypká

Super zdravá quinoa potravina

Super zdravá quinoa má v kuchyni univerzálne využitie (Zdroj: Pixabay/we-o_rd35ghczdq1090c5m)

Super zdravá potravina, akou je quinoa, si získala popularitu takmer okamžite. Hoci v našich zemepisných šírkach ešte pred časom nebola známa, dnes sa zaradila do jedálničkov mnohých domácností. Niet sa čomu diviť, je zdravá, má univerzálne použitie a je bezlepková, takže ju ocenia aj celiatici alebo ľudia s intoleranciou na lepok. Ako ju pripraviť, aby bola chutná, nadýchaná a sypká? Poradíme vám.

Quinoa, botanickým názvom mrlík čilský, pochádza z Južnej Ameriky. Obsahuje komplexné sacharidy, ktoré sa rozkladajú pomaly a postupne, a to umožňuje, aby bola hladina cukru v krvi stabilnejšia. Má lahodnú orieškovú chuť a jedna šálka tejto obilniny obsahuje viac ako 8 gramov bielkovín, na rozdiel od jednej šálky hnedej ryže, ktorá obsahuje 5 gramov bielkovín.

Ako uvariť nadýchanú quinou?

Každý má svoj vlastný, overený spôsob jej varenia, ale každý chce rovnaký výsledok. Ľahké, nadýchané, mäkké a sypké zrnká, ktoré sa nelepia.

Pre správnu prípravu je dôležitý pomer vody a quinoy. Na 1 šálku quinoy je potrebná 1 a ¾ šálky vody. Menej vody urobí quinou suchou, viac vody ju zas urobí kašovitou. Takže, jediné, čo potrebujeme na jej prípravu je vlastne quinoa a voda.

Podľa použitia sa dá po uvarení dochutiť na sladko alebo na slano, ale základom je správny pomer. Keď dáme quinou a vodu do hrnca, zakryjeme ich pokrievkou a privedieme spolu k varu. Necháme 15 minút variť na slabšom plameni a odstavíme. Ešte necháme 10 minút zakryté a potom už len premiešame.

Rôznofarebná quinoa
Rôzne druhy quinoy majú jemne odlišnú chuť (Zdroj: Pixabay/pictavio)

Toto je základný spôsob prípravy quinoy. Môžeme ju dochutiť soľou, korením, citrónovou šťavou, bylinkami, cesnakom alebo si môžeme zvoliť sladšiu cestu a použiť med, oriešky, ovocie, vanilku, škoricu alebo javorový sirup. Možností je doslova nekonečne veľa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Využite mletú kávu do poslednej kvapky: Tento skvelý kávový likér nebude mať konkurenciu!

Super zdravá quinoa

Existuje toľko dôvodov, prečo quinou pravidelne zaradiť do svojho jedálnička. Vysoká výživová hodnota, vyvážený podiel všetkých deviatich aminokyselín, ľahká stráviteľnosť, ale aj nízky glykemický index, či žiaden obsah cholesterolu, z nej robia ideálnu superpotravinu. Vyskúšajte si ju pripraviť podľa nášho návodu a vo vašej kuchyni už nebude chýbať.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, loveandlemons.com
Odporúčame