4 základné tipy pre zdravé sedenie: Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta pri sedavom zamestnaní?

Bolesť sa najčastejšie prejavuje v krížovej oblasti, no výnimkou nie je ani šija či krčná chrbtica (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Ak máte sedavé zamestnanie, viete o čom je reč. Sedíte pri počítači niekoľko hodín denne, čo si odnesú nie len oči, ale aj kríže či chrbtica. Čo sa deje s vašim telom? Ako napraviť zlozvyky pri sedení? Predíďte bolestiam vďaka nasledujúcim tipom.

Čo sa deje s telom, keď dlho sedíte?

Dlhé sedenie vplýva najmä na chrbticu. Bolesť sa najčastejšie prejavuje v krížovej oblasti, no výnimkou nie je ani šija či krčná chrbtica. Ak je telo pri sedení „zavesené“ na chrbtici, vzniká tlak na platničky, stavce a väčšinu vnútorných orgánov, najmä v bruchu.

Nefixujte sa!

Je vhodné, ak nebudete sedieť v takzvanej dlhodobo fixovanej polohe na jednu stranu. Po niekoľkých hodinách to môže vo vás vyvolávať rôzne pocity. Od stuhnutia až po bolesti, ktoré môžu z krčnej chrbtice putovať cez ramená až do prstov. Odporúča a teda nielen dodržiavanie správneho sedenia, ale aj občasný pohyb a zmena polohy počas pracovného dňa.

Pokúste sa sedieť správne!

Zdravý človek by nemal mať problém sedieť bez opierania sa. Je však potrebné, aby ste mali spevnené svalstvo, najmä v strede tela.

Ak nemáte správne návyky na sedenie, je potrebné cvičiť, využívať špeciálnu stoličku či využiť podporné vankúšiky na kritické miesta, napríklad poskytnúť oporu krížom.

Stoličku by ste mali mať zasunutú čo najbližšie k stolu, sedieť na nej celou časťou zadku a mať krk mierne vysunutý dopredu. Ramená by mali smerovať dozadu a spodný chrbát smerom dnu – ako by ste od hlavy po pás tvorili z vášho tela vlnovku.

Tipy, ktoré sa môžu hodiť:

  • pevný chrbát zníži tlak na orgány a platničky, tým pádom si nedevastujete telo sedením
  • položte si nohy chodidlami na zem, kolená majte v pravom uhle (prekrížené nohy pod stolom spôsobujú tlak na cievny systém)
  • je potrebné meniť sedacie polohy
  • praktizujte mini cvičenia (točte hlavou zo strany na stranu, z hora nadol – uvoľníte si tak najstuhnutejšie svaly šije)
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dlhé sedenie telu neprospieva: Poznáme jeho dopady na zdravie, toto s vami urobí!

Fit lopta? Aj na nej treba vedieť sedieť!

Niektorí ľudia svoju stoličku vymenili za fit loptu. No aj na nej treba vedieť správne sedieť. Ide o takzvané dynamické sedenie, kedy vás to samé núti držať vzpriamený chrbát.

Cieľom tejto metódy je udržať rovnováhu pomocou svalstva. V tejto polohe by ste ale nemali pracovať celý deň, stačia krátke 20 minútové bloky.

Dôležité je vybrať si správnu veľkosť lopty (berte do úvahy vašu výšku, ale aj výšku pracovného stola). Sedieť by ste mali v strede lopty, nie na jej kraji. Nohy by ste mali mať na zemi na šírku ramien, a nedotýkať sa nimi lopty.  

Dbajte aj na svoje zápästia

Nezabúdajte si krúživými pohybmi precvičiť aj zápästia. Problémy môžete mať aj z dlhodobej fixácie dlane v jednej polohe, najmä ak celodenne využívate počítačovú myš. Treba myslieť aj na túto časť tela. Uvoľnenie a precvičenie dlaní a prstov vám prinesie úľavu. Ak to nepomôže, odporúča sa mať pri práci zápästie podložené.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame