Typy pleti: Zistite, aký typ pleti máte a čo potrebuje

Doprajte si starostlivosť presne podľa potrieb vašej pleti. Pomôžeme vám zistiť váš typ pleti – jednoducho, rýchlo a v pohodlí domova

Doprajte si starostlivosť presne podľa potrieb vašej pleti. Pomôžeme vám zistiť váš typ pleti – jednoducho, rýchlo a v pohodlí domova. (Zdroj: Freepik)

Pre zdravú a krásnu pleť nie sú dôležité len správne produkty, ale predovšetkým systematická, pravidelná a správna starostlivosť. Na to, aby ste si svoju každodennú rutinu v starostlivosti o pleť vedeli prispôsobiť na mieru, potrebujete poznať svoj typ pleti a to, čo potrebuje.

Pohodlne sa usaďte a začítajte sa do nášho článku plného užitočných rád a tipov od zakladateľky kozmetickej značky Kvitok®, Ing. Martiny Dudovej, PhD.

Typ pleti : Kľúč k správnej starostlivosti o vašu pleť

Odhaľte tajomstvo svojej pokožky. Objavte jednoduchý spôsob, ako zistiť, aký typ pleti máte. 

Začnime, ale od začiatku.

Typy pleti a charakteristika 

Typ pleti je daný geneticky. Neznamená to však, že si nemôžeme pomôcť ku krajšej a zdravšej pleti. So správnymi kozmetickými produktami a kvalitnou starostlivosťou môže každý typ pleti zažiariť. Vo všeobecnosti rozlišujeme štyri základné typy pleti. Každý z nich je úplne iný a vyžaduje iný typ starostlivosti.

Normálna pleť

Normálna pleť je sen každej ženy aj muža. Martina Dudová hovorí, že normálna pleť nie je napnutá ani príliš premastená. Je bez vrások, akné a lesku. Póry nie sú zväčšené ani upchaté. Koža je jemná, hebká, svieža a pružná. Pokožka má jednotnú štruktúru i pigmentáciu, hladký povrch a dobrú mikrocirkuláciu. 

Dodáva však, že aj bezproblémová pleť vyžaduje správnu starostlivosť a nezaobíde sa bez dôkladného čistenia, hydratácie a ochrany pred vonkajšími vplyvmi. 

Suchá pleť

Suchá pleť je napnutá, jemne začervenená, krehká a bez lesku. Pokožka často trpí nedostatkom prirodzenej ochrannej vrstvy, čo vedie k zvýšenej citlivosti a strate jasu. V zime ju vysušuje a vyčerpáva mráz, vietor a náhle zmeny teplôt. Prečítajte si náš nedávny článok a zistite, ako udržať suchú pleť krásnu a žiarivú i v zime.

Mastná pleť

Mastná pleť je presný opak suchej pleti. Má hrubšiu textúru a viditeľne zväčšené póry. Pleť je mastná a leskne sa po celom povrchu. Martina Dudová hovorí, že najlepšia prírodná kozmetika pre mastnú pleť je taká, ktorá je šetrná voči prirodzenému ochrannému lipidovému filmu pokožky.

Zmiešaná pleť

Zmiešaná alebo problematická pleť je kombináciou dvoch typov – suchej a mastnej pleti. Suché miesta nájdeme podľa pani Dudovej najčastejšie na lícach a mastné miesta na nose, čele a brade. V tejto Tzóne sa tvorí hlavne akné a zväčšené póry. 

Martina Dudová odporúča okrem základnej starostlivosti, sústrediť pozornosť na cielené riešenie problémov, ako je redukcia zápalov či ochrana pred odmasťovaním.

„Kozmetika pre problematickú pleť primárne eliminuje dôsledky, no nerieši skutočnú príčinu problémov. Stav našej pleti je odrazom nášho vnútorného zdravia. Ak sa o svoje telo staráme dobre, aj naša pokožka vyzerá dobre,“ vysvetľuje pani Dudová.

Spoznajte ďalšie typy pleti

Okrem štyroch základných typov pleti existujú dva špeciálne typy, ktoré sa s nimi môžu kombinovať.

Citlivá pleť

Citlivá pleť je skôr ako typ pleti, jej aktuálny stav. To znamená, že sa môže vyskytnúť u každého, bez ohľadu na genetiku a typ pleti. Na začervenanie a podráždenie citlivej pleti stačí použitie agresívnejšej kozmetiky, nárazový stres, nová diéta, znečistené ovzdušie alebo ťažké a korenisté jedlo. 

Martina Dudová na citlivú pokožku odporúča jemnú a šetrnú starostlivosť. Kozmetika na citlivú pleť by podľa nej nemala v žiadnom prípade obsahovať zložky, ktoré ju zbytočne dráždia. „Určite sa vyhnite pleťovým krémom s obsahom ropných derivátov, tenzidovým čistiacim produktom, mydlám a kozmetickým produktom s alkoholom, esenciálnymi olejmi a parfumami. Uprednostnite produkty, ktoré pleť nielen hydratujú, ale aj chránia pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi,“ dodáva.

Vyskúšajte set prírodných produktov, ktoré sú špeciálne zvolené pre daný typ pleti a pomôžu vám jednoducho a rýchlo vytvoriť a najmä dodržiavať správne návyky pre základnú starostlivosť o pleť.
Vyskúšajte set prírodných produktov, ktoré sú špeciálne zvolené pre daný typ pleti a pomôžu vám jednoducho a rýchlo vytvoriť a najmä dodržiavať správne návyky pre základnú starostlivosť o pleť. (Zdroj: Kvitok)

Zrelá pleť

Ďalší špeciálny typ pleti je zrelá pleť. Vek nie je celkom typ pleti, je ale veľmi dôležité ho pri výbere zohľadniť. Pani Dudová vysvetľuje, že mastná zrelá pleť už vyžaduje iný prístup ako mastná pleť v dvadsiatke. Obnova buniek, syntéza kolagénu a produkcia vlastného ochranného mazu sa totiž spomaľuje, čo ovplyvňuje i elasticitu a hydratáciu pokožky.

Spevňujúci pleťový krém/ Firming face cream – WELL AGING pomôže pleti prinavrátiť pružnosť a redukovať mimické vrásky.
Spevňujúci pleťový krém/ Firming face cream – WELL AGING pomôže pleti prinavrátiť pružnosť a redukovať mimické vrásky. (Zdroj: Kvitok)

Pleť pod lupou: Zistite svoj typ pleti za pár minút

Najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako určiť svoj typ pleti je dotazník Kvitok® pre zistenie typu pleti. V prípade kožných ochorení, ako je atopický ekzém, rosacea, dermatitída či psoriáza, pani Dudová však odporúča vyberať kozmetické produkty na základe problému, nie typu pleti.

Zlaté pravidlo znie, že vedieť svoj typ pleti je kľúčové. Ovplyvňuje to spôsob, akým sa pozeráte na svoju pokožku a ako sa o ňu staráte. Pomáha vám vybrať si vhodné produkty a pochopiť, čo sa dá zmeniť k lepšiemu, a ako sa to dá zmeniť.

V okamihu, keď poznáte svoj typ pleti, obráťte sa na Kvitok® poradcu pri výbere. Odporučí vám vhodnú starostlivosť na mieru, podľa veku, pohlavia, typu pleti a aktuálneho stavu pokožky. 

Nechajte si poradiť s výberom produktov v pohodlí domova.
Nechajte si poradiť s výberom produktov v pohodlí domova. (Zdroj: Freepik)

Suchá, mastná či zmiešaná pleť: Vyberajte kozmetiku s rozumom

Pokožka každého z nás má svoje špecifiká, a aby ste si vybrali a nastavili vhodnú starostlivosť o pleť, musíte ich poznať. Čo totiž funguje pre jedného, nemusí byť vhodné i pre druhého. Vyberajte preto pleťovú kozmetiku vždy s rozumom. 

„Myslite aj na to, že vnútorné problémy sa prejavia aj na našej koži. Len s pomocou kozmetiky sa vnútorné pochody organizmu nedajú ovplyvniť. Všetko závisí od konkrétneho prípadu a tieto moje rady vnímajte najmä ako odrazový mostík na ceste za zdravšou pokožkou,“ dodáva na záver Martina Dudová.

Zdroj: PR článok
Odporúčame