Trápi vás v zime suchá pokožka? Vieme, čo vám pomôže 

Počas zimy pokožka vyžaduje zvýšenú pozornosť. Mali by sme ju chrániť a vyživovať ešte viac ako v jarnom či jesennom období.

Počas zimy pokožka vyžaduje zvýšenú pozornosť. Mali by sme ju chrániť a vyživovať ešte viac ako v jarnom či jesennom období. (Zdroj: Freepik)

Naša pleť v zime trpí omnoho viac než v iných ročných obdobiach. Mráz, studený vietor a náhle zmeny teplôt pri prechode z vykúrenej miestnosti do chladu pokožku vysušujú a vyčerpávajú. Chlad zhoršuje tiež kožné problémy, ako je psoriáza, dermatitída alebo atopický ekzém. V dnešnom článku vám preto prezradíme, ako mať peknú pleť i v zime.

Zostavte si svoj vlastný rituál starostlivosti o pleť 

Krásnu, zdravú a žiarivú pleť získate jedine každodenným režimom. Nájdite si na seba dostatok času a urobte zo starostlivosti o pleť niečo výnimočné. Jedinečný rituál, na ktorý sa budete tešiť. Pomôžu vám v tom aj odborné rady Ing. Martiny Dudovej PhD, zakladateľky kozmetickej značky Kvitok®.

Šetrný a jemný prístup

Správajte sa k svojej pleti s rešpektom. Martina Dudová varuje najmä pred agresívnymi kozmetickými produktami, častými peelingami a silným drhnutím uterákom. Neodporúča vysušujúce čistiace mydlá, micelárne vody ani penivé produkty na báze tenzidov. Hovorí, že síce navodzujú dojem vyčistenej pokožky, lenže za cenu narušenia jej integrity a prirodzeného ochranného filmu.

Dôkladné večerné odlíčenie

Tajomstvo toho, ako mať peknú pleť i zime spočíva v dôkladnom večernom odlíčení a vyčistení pleti. Pani Dudová dôležitosť tohto kroku vysvetľuje tým, že počas noci pleť potrebuje priestor pre regeneráciu, namiesto toho, aby sa zapodievala odstraňovaním nečistôt.

Stav vašej pokožky je odrazom vášho vnútorného zdravia. Ak sa o seba budete správne starať zvnútra i zvonka výsledkom bude krásna a zdravá pleť po celý rok.
Stav vašej pokožky je odrazom vášho vnútorného zdravia. Ak sa o seba budete správne starať zvnútra i zvonka výsledkom bude krásna a zdravá pleť po celý rok. (Zdroj: Kvitok)

Ranné čistenie pleti

Ranná očista je ďalší dôležitý krok každodennej starostlivosti o pleť. Ako sme už spomenuli vyššie, počas noci sa naša pleť regeneruje a zbavuje odpadových látok. Ráno na nej preto nájdeme vrstvu mazu obsahujúcu nečistoty a odumreté bunky.

Martina Dudová zdôrazňuje, že voda na odstránenie tejto vrstvy nestačí. Voda totiž dokáže odstrániť len nečistoty v nej rozpustné, a to zväčša nečistoty z vonkajšieho prostredia. Naša pleť, podľa pani Dudovej, ráno potrebuje šetrné čistiace mlieka a oleje.

Tonizácia pleti

Pekná pleť bez vyrážok nie je samozrejmosť. Po jemnom a šetrnom čistení nasleduje tonizácia pleti. Tento krok sa viacerým ženám zdá zbytočný. Opak je však pravdou. Martina Dudová vysvetľuje, že tonizačné vody pleť osviežujú a vyživujú. Pomáhajú tiež riešiť niektoré kozmetické nedokonalosti, a najmä upravujú pH po rannom i večernom čistení pleti. 

Dodáva, že v porovnaní s tonermi na pleť a pleťovými vodami má voda z vodovodu vyššie pH ako pokožka potrebuje. Zároveň, obyčajná voda býva častokrát tvrdá – pri jemnej a citlivej pleti pokožku vysušuje a prispieva k podráždeniu a tvorbe ekzémov. 

100% čistý hydrolát v BIO kvalite z mätových lístkov dodáva pleti žiarivý vzhľad, stimuluje cirkuláciu krvi, upokojuje, zvlhčuje a eliminuje tvorbu akné
100% čistý hydrolát v BIO kvalite z mätových lístkov dodáva pleti žiarivý vzhľad, stimuluje cirkuláciu krvi, upokojuje, zvlhčuje a eliminuje tvorbu akné. (Zdroj: Kvitok)

Jemný a šetrný peeling s maskou

Aspoň raz za dva týždne doprajte svojej pleti niečo naviac. Jemný a šetrný peeling dôkladne odstráni odumreté bunky a revitalizuje pleť. Výživná pleťová maska raz alebo dvakrát za týždeň pleť krásne rozžiari. Pozitívne zmeny sú podľa pani Dudovej pri takejto starostlivosti viditeľné takmer ihneď.

Vlastný uteráčik na tvár

Ak je vaším snom pekná pleť bez akné, používajte vlastný uteráčik na tvár. Nezdieľajte jeden uterák so všetkými členmi rodiny a ani ho nepoužívajte na ruky. Takýto uteráčik je raj pre baktérie. Vymieňajte ho za čistý každý deň. Obliečku na vankúš, na ktorej sa sústreďujú baktérie a zvyšky kozmetických produktov vymieňajte každý tretí deň.

Výmena hydratačného krému za hutnejší

Hydratačného krému sa ani v zime nemusíte báť. Ľahké pleťové krémy však neposkytujú dostatočnú ochranu proti chladu a prechodom z tepla do zimy. Martina Dudová odporúča nahradiť ľahký hydratačný krém hutnejším krémom s vyšším obsahom olejovej zložky alebo pridať jednu až dve kvapky obľúbeného oleja priamo do dávky krému. 

Mangový krém s Cupuacu maslom zmierňuje podráždenie, svrbenie a začervenanie pleti. Zabraňuje tiež dehydratácii pokožky a zjednocuje tón pleti
Mangový krém s Cupuacu maslom zmierňuje podráždenie, svrbenie a začervenanie pleti. Zabraňuje tiež dehydratácii pokožky a zjednocuje tón pleti. (Zdroj: Kvitok)

Dodáva, že nie každej žene hutnejšie krémy na báze masiel a olejov vyhovujú. V prípade, že takéto krémy nie sú to pravé pre vašu pokožku, odporúča vyskúšať krémy na báze kvetinových či bylinkových vôd v kombinácii s olejmi alebo olejovými sérami. 

Ak vás čaká dlhšia prechádzka v mrazivom počasí, nenanášajte si krém tesne pred odchodom z domu. Počkajte približne tridsať minút, až potom vyrazte von, alebo použite na záver napríklad Organický bambucký krém ako poslednú vrstvu.” radí.

Červené žilky na tvári 

Špeciálnu starostlivosť si v zime určite zaslúži aj okolie očí. Pokožka tváre je v tejto oblasti najtenšia. Pani Dudová ako prevenciu na červené žilky na tvári odporúča vzácny opunciový olej. 

Opunciový olej je jeden z najdrahších a najvzácnejších olejov na svete. Má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú upokojiť zápal a začervenanie, najmä pri problémoch s rosaceou
Opunciový olej je jeden z najdrahších a najvzácnejších olejov na svete. Má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú upokojiť zápal a začervenanie, najmä pri problémoch s rosaceou. (Zdroj: Kvitok)

Dostatok výživy

Starostlivosť o pleť v zime obnáša okrem zvýšenej ochrany aj dostatok živín. Dodanie dodatočnej výživy pomôže pokožke udržať si pružnosť a sviežosť v chlade i v prechodoch z tepla do zimy. 

Najlepší spôsob, ako doplniť pokožke potrebnú výživu predstavujú podľa pani Dudovej prémiové pleťové séra. Dodáva však, že rovnako ako pri krémoch i pri sérach je dôležité vybrať si produkt podľa typu svojej pleti.

Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu sa odporúča nielen počas horúcich letných mesiacov. Suchá pokožka v zime tak isto potrebuje hydratáciu. Bylinkové čaje sú na to ako stvorené.

Zdravá životospráva

Posledné odporúčanie pani Dudovej pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť, ako mať peknú pleť  v zime znie: „Nezabúdajte sa správne stravovať a vaša pleť bude žiariť počas celého roka.“

 


Čo pomáha vám udržať si peknú a zdravú pleť v zime? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: PR článok
Odporúčame