Po prekonaní koronavírusu sa u ľudí často objavuje únava: Poradíme vám, ako s ňou bojovať

staršia pani spí v posteli

Po prekonaní koronavírusu sa môže dostaviť únava (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Únava, ktorá sa vyskytuje po prekonaní koronavírusu, je viac ako len ospalosť. Je to nadmerná únava, ktorá pretrváva napriek odpočinku alebo dobrému spánku. Je to pravdepodobne dôsledok silnej imunitnej odpovede nášho tela na vírus. Ale u niektorých ľudí únava ostáva aj vtedy, keď je infekcia preč. To môže byť vyčerpávajúce a frustrujúce. Poradíme, ako sa čo najlepšie a najrýchlejšie tejto únavy zbaviť.

Tempo

Upravte návrat k bežným aktivitám na úroveň vašej energie. Stanovte si svoje priority a zamerajte sa na to, čo môžete urobiť, a nie na to, čo nemôžete. Nenúťte sa do niečoho nasilu, ale zároveň nepodliehajte únave a udržujte sa stále v kondícií, akú ste mali pred ochorením.

Vráťte sa k cvičeniu postupne

Postupný návrat k cvičeniu môže pomôcť vášmu zotaveniu, ale možno budete potrebovať pomoc, ako zvládnuť únavu alebo sa jej vyhnúť. Niektorí terapeuti – ergoterapeuti, fyzioterapeuti a fyziológovia cvičenia – sa na to špecializujú. Požiadajte preto svojho praktického lekára o odporúčanie.

Uprednostňujte spánok

Namiesto toho, aby ste sa cítili vinní za to, že spíte, si pripomeňte, že kým spíte, vaše telo šetrí energiu a lieči sa. Prerušený spánok je nešťastným príznakom COVID. Je dôležité mať prísny čas spánku a zároveň odpočívať, keď sa počas dňa cítite unavení.

Jedzte celý rad výživných potravín

Strata čuchu, chuti a chuti do jedla v dôsledku COVID môže spôsobiť ťažkosti. Skúste sa však na jedlo pozerať ako na spôsob, ako dodávať telu energiu aj mikroživiny, ktoré potrebuje na liečenie. Dávajte si pozor, aby ste neutratili veľa peňazí za neoverené „lieky“, ktoré v malých štúdiách často vyzerajú dobre, ale rozsiahlejšie výskumy v tom nemajú žiadny rozdiel.

Sledujte svoju únavu

Vytvorte si denník, aby ste mohli sledovať svoju únavu a sledujte postupné zlepšovanie. Budete mať dobré dni a zlé dni, ale celkovo by mala byť trajektória smerom k zotaveniu pomalá. Ak sa u vás únava nezlepšuje, získajte informácie od zdravotníckeho pracovníka, ako je napríklad váš praktický lekár.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame