Nie ste vo svojej zvyčajnej forme? Týchto 5 superpotravín vás zaručene postaví na nohy!

červená repa

Skvelým zdrojom vitamínu C je aj domáca červená repa (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Udržiavanie si vitality a pevného zdravia sa stalo najmä počas týchto rokov prioritou číslo jeden. Ak sa v tomto chladnom a daždivom období necítite úplne zdravo, vyskúšajte týchto 5 zázrakov, ktoré vám pomôžu zlepšiť a udržať si imunitu.

Badián

Táto neobyčajná korenina s nezvyčajnou sladkou chuťou pochádza z južnej Číny a Vietnamu. Málokto však vie o jej liečivých účinkoch. Badián je bohatý na kyselinu anízovú (tzv. kyselinu Shikimic), zlúčeninu so silnými antivírusovými vlastnosťami. Kyselina je účinná na prevenciu infekcií, napríklad chrípky typu A či B. Tiež uvoľňuje hlieny a pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest.

V európskej kuchyni sa používa veľmi opatrne, napriek tomu sa ho neobávajte použiť. Je totiž skvelý na dochutenie hydiny či bravčového mäsa. Skvelo sa však hodí aj k exotickej kuchyni ako je dusená ryba, morské plody či ustrice.

Pór, cesnak, cibuľka

Počuli ste už niekedy o lektíne? Presne to je bielkovina, ktorá na seba viaže uhľohydráty. Lektíny môžu spomaľovať či dokonca zastavovať množenie vírusov v našom tele. To vedie k zhlukovaniu vírusov, a tak nedokážu pokračovať v infikovaní ďalších buniek. Najmä pór bol podľa nejednej štatistiky preukázaný ako skvelý inhibítor koronavírusu, čo je z neho robí v dnešnej dobe skutočne superpotravinu.

Slovenská kuchyňa obsahuje množstvo jedál s použitím cesnaku, cibuľky a póru, preto sa určite nebráňte konzumácii týchto aromatických potravín. Ak vám však prekáža mierny zápach, vhodnými alternatívami, ktoré obsahujú lektín, sú aj arašidy, fazuľa, chlebovník obyčajný (jackfuit), banány či obilniny.

Červená repa

O skvelých zdrojoch vitamínu C nachádzajúcom sa v citrusovom ovocí či kivi ste už určite počuli. Vedeli ste však, že skvelým zdrojom vitamínu C je aj naša domáca červená repa? Je rovnako bohatá na vitamín C, ako všetky ostatné dovážané citrusové plody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Čalamáda bez sterilizácie je chrumkavá a plná vitamínov, vydrží celú zimu

Kyselina askorbová je skvelý antioxidant, ktorý vám pomáha pri budovaná silného a pevného imunitného systému. Je to jeden z najväčších posilňovačov imunity vo všeobecnosti. Okrem toho repa obsahuje množstvo minerálnych látok, ako je kremík, draslík, železo, horčík, vápnik, jód, meď, kyselinu listovú, jablčnú, vínnu, šťaveľovú, citrónovú, či vitamín E, B1 a betakarotén. Ak stále váhate nad zaradením repy do vášho jedálnička, skúste si uvariť napríklad šťavnaté a zdravé cviklové muffiny. Určite si pochutíte a navyše tým posilníte svoju imunitu!

Kurkuma

Táto zázračná indická korenina, ktorá má svoj prirodzený pôvod aj v Kočinčíne (južná tretina dnešného Vietnamu), má skutočne blahodarný vplyv na vaše zdravie. Kurkumín je vynikajúce antiseptikum, ktoré vie vaše telo skvelo spracovať a posilniť tak imunitný systém. Okrem tohto pomáha pri trávení, znižuje vysoký cholesterol a je skutočne silným antioxidantom či dokonca detoxikantom.

Skvelo sa osvedčila aj pri liečbe rakovinových ochorení či Alzheimerovej choroby. Kurkuma totiž neutralizuje aktivitu voľných radikálov a potláča zápaly. Týmto spôsobom zabraňuje poškodzovaniu DNA či starnutiu buniek. Aj preto ju mnohí celkom právoplatne nazývajú najzdravším korením na svete. Skúste ju preto zaradiť do vašej kuchyne, avšak opatrne, chuť a intenzita korenia je výrazná, preto radšej začnite menšími dávkami.

Ryby, rybky, rybičky

Možno nebudete prekvapení, ak vám poviem, že Slováci nekonzumujú dostatočné množstvo rýb. Skúste občas nedeľný rezeň nahradiť kvalitnou rybou bohatou na minerály. Prečo? Ryby obsahujú vysoké množstvo bielkovín, jódu, vitamínov a minerálov. Za najzdravšie sú považované takzvané „tučné ryby“, ktoré obsahujú množstvo živín odvodených od tukov. Medzi takéto druhy rýb patrí losos, sardinky, makrela, pstruh či tuniak.

Medzi živiny, ktoré sú rozpustené v tukoch patrí vitamín D, ktorého majú ľudia vo väčšine v nedostatkovom množstve. Vitamín D pomáha pri udržiavaní zdravých kostí a svalov, reguluje rast buniek (dokonca aj nádorových), pomáha pri liečbe kožných ochorení a napomáha priaznivej funkcii mozgu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Praženica na luxusný spôsob? Urobte ju podľa nás a budete sa zalizovať

Najpodstatnejším však je, že pomáha pri poruchách imunitného systému. Nedostatok vitamínu D má tak môže spôsobovať oslabenie imunity, chronickú únavu, nervozitu či zhoršenie priebehu zápalových chorôb a infekcií. Jeho doplnenie v podobe rýb jedenkrát, ideálne dvakrát týždenne rieši tento deficit. Dokonca sa vraj po ich konzumácii budete cítiť šťastnejší. Množstvo odborných štúdií totiž preukázalo, že ľudia, ktorí pravidelne jedia ryby, menej často trpia depresiou. Ak si však pravidelnú konzumáciu rýb nemôžete dovoliť, určite siahnite po skvelých a kvalitných doplnkoch výživy, ktoré sú taktiež vhodnou alternatívou.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame