8 spôsobov, ako rýchlo uvoľniť preťaženú myseľ a napätie: Od meditácie po chlpatého terapeuta

Meditácia

Vyskúšajte jednu z týchto pomocných barličiek a zbavte sa napätia (Zdroj: GettyImages)

Cítite sa unavení z práce? Máte problémy s deťmi a partnerom? Vplývajú na vás negatívne udalosti, ktoré ovládli televízne správy a internet? Nežeňte svoje myšlienky k formovaniu obáv. Život v strese, úzkosti a napätí môže oslabiť nielen psychické, ale aj fyzické zdravie. Vyskúšajte jednu z týchto pomocných barličiek a zvýšte svoju odolnosť voči spúšťačom stresu.

1. Dýchajte zhlboka

Vždy, keď cítite, že na vás dolieha stres, pokúste sa na chvíľu zastaviť a aspoň 5 minúť dýchať zhlboka. Organizmu sa dostane viac kyslíka a ak sa plne sústredíte na dýchanie, napríklad počítaním nádychov a výdychov, myšlienky, ktoré ešte donedávna ovládali vašu myseľ, oslabnú. Dýchanie zhlboka má totiž okamžité upokojujúce a energizujúce účinky, a zároveň pôsobí proti účinkom stresu spomalením srdcovej frekvencie.

2. Meditujte a utrieďte si myšlienky

Najväčšie obavy vznikajú, keď sa spoja negatívne myšlienky so silnými negatívnymi emóciami. Meditovaním môžete aspoň na chvíľu prepojiť napojenie myšlienok na emócie a súčasné zlé rozpoloženie oslabiť. Jediné, čo potrebujete urobiť, je sadnúť si aspoň na 10 minút na tiché, pokojné miesto, zamerať sa na príjemný zvuk v pozadí (napríklad vtáčí spev) a pravidelne dýchať.

3. Skenujte svoje telo

Ak cítite, že stres a napätie pôsobia už aj vaše telo (bolesti hlavy, brušné ťažkosti, tŕpnutie končatín), vyskúšajte metódu, pri ktorej sa myseľ bude niekoľko minút venovať iba záležitostiam tela. Ľahnite si na chrbát a postupne skenujte celé telo. Začnite tým, že upriamíte pozornosť na prsty na nohách. Niekoľkokrát s nimi zatočte do strán.

To isté zopakujte aj pre členky, kolená, boky, prsty na rukách, zápästie lakte, ramená. Skončite pri tom, že budete zľahka pohybovať hlavou. Vnímajte prípadné bolesti, ale aj ľahkosť pohybu. Za ten čas nemyslite na vonkajšie stresory, iba sa venujte vnímaniu vlastného tela.

4. Pomôžte si studenou vodou

Dostali ste sa do vypätej situácie v práci? V takom prípade nebudete mať zrejme veľa času na relax. O okamžitú mentálnu vzpruhu sa postará voda. Pustite si studenú vodu na zápästia, potrite si ňou čelo a spánky. Na záver vypite 1 až 2 poháre čistej vody.


Mohlo by vás zaujať: Na každý prst jeden spôsob, ako si oddýchnuť a upokojiť myseľ: Ktorý si vyberiete?


5. Vystavte sa slnečným lúčom

Vyjdite na balkón, terasu alebo pred dom, zatvorte oči a niekoľko minút sa vystavujte slnečným lúčom. Tie dokážu obnoviť stagnujúcu energiu a príjemne prehriať pokožku. Dávka vitamínu D sa postará o okamžité zlepšenie nálady. Telo ho podľa vedcov najlepšie prijíma v dopoludňajších hodinách.

6. Počúvajte hudbu a zvuky prírody

Hudba má okamžitý upokojujúci účinok na myseľ a telo. Už minimálne 20 minút počúvania hudby môže zredukovať hladinu stresu, pocity úzkosti, a zároveň pozitívne vplýva na srdcový tep a krvný tlak. Vyhnite sa pochmúrnym a melancholickým melódiám, rovnako tak aj piesňam, ktoré vo vás môžu evokovať smútok alebo nostalgiu.

Nič nepokazíte náhravkami prírodných zvukov (spev vtákov, šum stromov, žblkontajúci potok), Okamžite vás v myšlienkach prenesú do tichého prostredia lesa, kde žiadne spoločenské ani pracovné problémy neexistujú.

7. Jedzte správne jedlo

K akému jedlu sa utiekate, keď sa cítite v strese? Sú to sladkosti alebo vyjedanie zemiakových lupienkov? Vášmu telu ani mysli nepomôžu. Neobsahujú tie správne látky, ktoré by prispeli k zmierneniu stresu a úzkosti. Nabudúce vyskúšajte zjesť kúsok kvalitnej tmavej čokolády, vypiť šálku zeleného čaju, dať si lyžičku medu alebo pomaranč. Citrusová vôňa pomarančov zlepšuje náladu a minimálne pri čistení pomaranča zamierate svoju pozornosť úplne iným, bezproblémovým smerom.

8. Zverte sa chlpatému terapeutovi

Niektoré veci práve nedokážete povedať ani najbližšiemu človeku, za to sa však môžete zveriť domácemu zvieraťu. Či už je to pes, mačka, zajac alebo škrečok, jednostranne vedený dialóg bude mať svoj efekt. Síce nedostanete odpoveď, uľaví sa vám, podobne, ako keby ste si svoje obavy a trápenie napísali na list papiera. Je známe, že v prítomnosti zvierat sa cítime dobre, klesá pocit osamelosti a pri hladkaní domáceho miláčika sa uvoľňujú hormóny šťastia. Za skúšku to stojí!Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame