Pociťujete počas dňa nedostatok energie? Vďaka týmto radám si ju jednoducho doplníte

žena je unavená/bolí ju hlava

Nedostatok energie môžete ovplyvniť pozitívnymi zmenami (Zdroj: Freepik/freepik)

Mávate niekedy pocit, akoby ste boli bez energie? Únava prichádza najčastejšie popoludní a snažíme sa ju zahnať kávou či sladkosťou. Kofeín a cukor vás síce nabudia, no ich účinok nebude trvať dlho. Máme pre vás niekoľko jednoduchých rád, ako si zachovať energiu po celý deň.

Nezabúdajte na raňajky

Raňajky sú veľmi dôležité, no ľudia na ne často príliš nedbajú. Avšak tí, ktorí pravidelne raňajkujú, bývajú cez deň menej unavení a pociťujú menej stresu. Jedlá s vysokým obsahom vlákniny, ako napríklad ovsená kaša, vás nasýtia na celé dopoludnie a nebudete pociťovať hlad, ktorý vedie k pocitu únavy.

Dodržujte pitný režim

Za náhlu únavu môže aj nedostatočný pitný režim. Snažte sa počas dňa vypiť potrebné množstvo tekutín, najlepšie čistej vody prípadne čaju. Ak je váš moč svetlej farby, ste primerane hydratovaný.

Pochuťte si na orechoch

Zjedzte každý deň za hrsť orechov, ktoré sú plné magnézia a kyseliny listovej. Tieto živiny sú zdrojom energie a podporujú tvorbu buniek. Ich nedostatok preto môže spôsobovať ustatosť.

Rozhýbte sa

Cvičenie je na doplnenie energie to pravé. Keď cvičíte, do tela začne prúdiť okysličená krv, ktorá sa dostane do srdca, svalov a mozgu. Aj desať minútová rozcvička alebo krátka prechádzka vám pomôže bojovať proti únave. Vhodným cvičením je napríklad aj joga, ktorá v sebe spája cvičenia zamerané na hlboké dýchanie a meditácie.

Vyberte sa na slniečko

Nabite sa energiou na slnku. Stačí iba niekoľko minútová prechádzka počas slnečného dňa a zlepší sa vám nielen nálada, ale aj pamäť a schopnosť prijímať nové informácie. Častejšie vychádzky vám dokonca môžu zlepšiť sebavedomie. Pokiaľ nemáte možnosť vybehnúť von, aspoň si odhrňte z okna rolety a pustite dnu slnečný svit.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Umenie žiť tu a teraz sa dá naučiť: Ako trénovať mindfulness a byť šťastnejší?

Zaspievajte si

Spev prináša pozitívne emócie a redukuje hladinu stresových hormónov v tele. Preto si nalaďte obľúbenú pieseň a zaspievajte si. Určite vás to povzbudí.

Zdravé maškrtenie

Aby mozog správne fungoval, potrebuje palivo v podobe vyváženého jedla. Keď sa vám zníži hladina cukru v krvi, bude sa vám ťažšie premýšľať a pocítite ospalosť. Preto si doprajte vhodnú desiatu alebo olovrant, ktorý v sebe spája bielkoviny a pomaly vstrebateľné sacharidy. Tie vás udržia sýtych až do ďalšieho hlavného jedla. Môžu to byť napríklad kúsky banánu s arašidovým maslom alebo zdravá granola s čerstvým ovocím.

Správny výber potravín

Vyvážená a pravidelná strava je zárukou dostatku energie. Vyberajte si celozrnné jedlá a potraviny bohaté na vlákninu. Telo ich bude dlhšie tráviť a preto sa energia z nich uvoľní postupne.

Pozor na stres

Stres vyvoláva emócie, ktoré vás oberajú o množstvo energie. Rozhovor s blízkymi, priateľmi či psychoterapeutom vám môže pomôcť stres uvoľniť. Zredukovať sa dá aj relaxačnými terapiami alebo meditáciou.

Obklopte sa veselými ľuďmi

Emócie bývajú často až prekvapivo nákazlivé. Ľudia, ktorí sú stále negatívne naladení z vás môžu energiu akoby vysávať. Naopak, nadšenie veselých ľudí sa môže ľahko preniesť aj na vás a budete sa cítiť lepšie.

Vyskúšajte domáce energetické nápoje

Energetické nápoje z obchodu nepatria medzi zdravé potraviny. Únava sa dá zahnať aj prírodnými nápojmi. Skúste vodu s citrónovou šťavou a štipkou kajenského korenia. Za deň si môžete dopriať 3 – 4 poháre takéhoto nápoja.

Ďalšou možnosťou je korenistý nápoj. Potrebovať budete za šálku horúcej vody, 1 – 2 lyžičky medu, asi 3 cm čerstvého zázvoru, štvrť lyžičky mletého kardamómu a štvrť lyžičky mletej kurkumy. Zo zázvoru odkrojte dva tenké plátky a vložte ich do hrnčeka. Zvyšok pretlačte cez pretláčadlo na cesnak. Pridajte koreniny, zalejte horúcou vodou a premiešajte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Unikátny pokrok v medicíne: Vedci vytvorili repliku orgánu pomocou 3D tlačiarne, správa sa ako reálny

Povzbudivé vône

Vôňa citrusov vás môže skvelo nabudiť. Vyberte si aromatickú sviečku alebo difuzér a umiestniť ich môžete nielen doma, ale aj v práci. Jednoducho tam, kde potrebujete dodať energiu. Vyskúšať môžete aj obyčajný pomaranč, do ktorého urobíte dierky pomocou špáradla, umiestnite ho na tanierik a bude šíriť prirodzenú vôňu.

Sila žiarivých farieb

Vašu energiu môže ovplyvniť aj priestor, v ktorom sa nachádzate. Podľa odborníkov na farby je na to najlepšia oranžová. Preferencie farieb však môžu byť individuálne, preto si vyberte také, ktoré sa páčia vám. Byt či kanceláriu si vyzdobte napríklad farebnými doplnkami, obrazmi alebo kvetmi.


Pociťujete aj vy cez deň únavu?

Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com, instructables.com
Odporúčame