Unikátny pokrok v medicíne: Vedci vytvorili repliku orgánu pomocou 3D tlačiarne, správa sa ako reálny

Vedci pomocou 3 tlačiarne vytvorili prototyp ľudskej pokožky, ktorá sa správa ako koža bežného človeka (Zdroj: Freepik/shurkin_son)

Zranenia rozhodne nie sú ničím príjemným. Tie vážnejšie si často vyžadujú rozsiahlejší lekársky zásah, no nie vždy je možné všetko napraviť. V prípade rozsiahlych kožných poškodení často dochádza k ošetreniu, ktoré po rekonvalescencii nepôsobí esteticky. Práve s týmto by mal pacientom pomôcť nový objav, na ktorom vedci momentálne pracujú.

Obrovský úspech

Pennsylvánska univerzita má na konte ďalší medicínsky úspech. Jej vedeckému tímu sa podarilo naozaj niečo famózne – pomocou 3 tlačiarne vytvorili prototyp ľudskej pokožky, ktorá sa správa ako koža bežného človeka.

Svoj počin otestovali na otvorených ranách potkanov, čo sa im aj podarilo. Portál Futurism informoval o tom, že vedci veria tomu, že by mohlo ísť o novinku v oblasti estetickej medicíny a rekonštrukčnej chirurgie.

Nedokonalé, ale funkčné

Takzvané kožné štepy, ktoré sa používajú v medicíne teraz, sú získavané výlučne zo zdrojov ľudského pôvodu. Vplyvom tejto novinky by malo byť v budúcnosti možné implantovať aj tieto umelé časti. Zatiaľ však nie sú dokonalé, hoci fungujú tak ako si vedci predstavovali.

 „Rekonštrukčná chirurgia na korekciu traumy na tvári alebo hlave v dôsledku zranenia alebo choroby je zvyčajne nedokonalá, čo vedie k zjazveniu alebo trvalej strate vlasov,” uvádza profesor Ozbolat, vedúci výskumu.

Samostatná regenerácia

Výskum sa opiera o predošlé experimenty, ktoré používali podobné 3D bioprintované vrstvy kože. Tím po poslednom pokuse uvádza, že vytlačený prototyp bezproblémovo opravil poškodené tkanivo. Je to najmä vďaka tlači spodnej a strednej vrstvy kože, čo umožnilo, aby sa vrchná vrstva pokožky mohla zregenerovať sama.

„Touto prácou demonštrujeme biotlačenú kožu plnej hrúbky s potenciálom rastu chlpov u potkanov. To je krok bližšie k tomu, aby sme mohli dosiahnuť prirodzenejšie a esteticky príjemnejšie rekonštrukcie hlavy a tváre u ľudí,” uviedol Ozbolat.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stratu sluchu neberte na ľahkú váhu: Zvyšuje riziko rozvoja týchto ochorení

Nečakaný jav

Vedci ani zďaleka nečakali, že výsledná vrstva bude obrahovať náznaky tvorby vlasových folikul. „Veríme, že by sa to dalo použiť v dermatológii, transplantáciách vlasov a plastických a rekonštrukčných operáciách – mohlo by to viesť k oveľa estetickejšiemu výsledku,” povedal Ozbolat.

Na ľuďoch zatiaľ tento experiment vedci skúšať neplánujú, no ak k tomu raz príde, bude to znamenať prelomovú inováciu v oblasti viacerých odvetví medicíny.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame