Ako správne polievať záhradu? Voda z vodovodu rastlinám viac uškodí ako pomôže, vyskúšajte radšej toto!

Ako polievať záhradu

Polievanie záhrady v lete má svoje pravidlá (Zdroj: GettyImages)

Medzi najčastejšie letné práce v záhradke patrí určite jej polievanie. Zbytočne budete na jar vysádzať, keď nebudete počas leta vedieť rastliny správne polievať. Efektívne zavlažovanie vám ušetrí nielen čas, ale aj peniaze. Preto vám dnes poradíme s polievaním záhrady.

Letné horúčavy vedia dať záhradám poriadne zabrať. Vysoké teploty, ktoré na juhu Slovenska atakujú 40 °C nie sú posledné roky ničím výnimočným a my môžeme našu záhradu jedine správne zalievať, aby nám priniesla očakávanú úrodu. Pripravili sme si pre vás 15 tipov a trikov, ktoré vám k efektívnemu polievaniu pomôžu.

1. Udržte vlahu v pôde

Zďaleka najlepšie je udržovať pôdu neustále vo vlahe. To viete dosiahnuť najmä mulčovaním – teda pokrytím pôdy organickým materiálom, napríklad slamou alebo senom. Okrem toho, že ním ochránite pôdu pred vysušovaním, zabraňujete aj v raste burín. Aj mulčovanie však vie mať svoje nevýhody. Ak pri ňom budete postupovať zle, môžete dosiahnuť pravý opak a dôjde k prerastaniu buriny. Taktiež si dajte pozor na to, aby pôda nebola až príliš vlhká, pretože môžete prilákať nežiadúcich slimákov.

2. Kedy je najlepší čas na polievanie?

Mnohí záhradkári sa dohadujú, kedy je ten najideálnejší čas na polievanie záhrady. Ak vám niekto povie, že večer, nemusí mať úplne pravdu. Pôda je na večer rozpálená a veľká časť vody sa pri kontakte s ňou rýchlo vsakuje. Môžete docieliť to, že budete neustále zalievať len jej povrch.

Skúste radšej zalievať záhradu skoro ráno. Pôda je vtedy najchladnejšia a voda presiakne až ku koreňom. Rastliny si tak vedia v predstihu vytvoriť potrebné zásoby, aby vydržali pokojne aj celý deň na slnku. V prípade, že ráno vstávate do práce, nechajte si polievanie na čo največernejšiu hodinu, rozhodne nie na popoludnie.

3. Nepoužívajte pitnú vodu

Ďalšou časťou chybou, ktorú niektorí záhradkári robia, je polievanie pitnou vodou z vodovodu. Ak máte malú záhradu, môže sa to javiť ako rozumný nápad, no opak bude pravdou. A to netvrdíme, že dôvodom je len vysoká cena za pitnú vodu. Voda z vodovodu obsahuje chlór, ktorý môže niektorým rastlinám škodiť. Najlepšia je dažďová voda, prípadne voda zo studne. Každý správny záhradkár by mal vedieť, že zachytiť čo najviac dažďovej vody patrí medzi priority záhradkárčenia.


Mohlo by vás zaujímať: Aj malá záhrada vie byť nádherná: S našimi trikmi dokážete hotové zázraky!


4. Nebojte sa priliať

Už sme spomínali, že zalievanie záhrady je jedna z najčastejších činností, ktoré budete v lete robiť. Je však aj najdlhšia. Nestačí poliať raz za deň na 10 minút. Efektívne polievanie sa síce vykonáva len raz za deň, ale s iným množstvom vody, než ste si možno mysleli.

Plodové a koreňové rastliny, ktoré sa v našich záhradách objavujú najčastejšie, potrebujú zhruba rovnako vody. Počas letných horúčav je to asi 25 – 30 litrov na jeden meter štvorcový. Nebojte sa preto polievať dlho, aj keď sa táto činnosť sa môže pri väčších záhradách natiahnuť aj na hodinku či dve.

5. Polievanie zeleniny

Zo zeleniny ľudia najčastejšie pestujú mrkvu a petržlen. Tie nie sú príliš náročné na vodu, no keď ich zasadíte, mali by ste im dať na začiatok viac vody. Neskôr, v júli a auguste, už toľko vody nepotrebujú. Pozor však aj na jej nedostatok, pretože korene môžu začať od sucha praskať.

Plodové zeleniny, akými sú napríklad uhorky, papriky či rajčiny, potrebujú viac vlahy ako spomínaná koreňová zelenina. Aj tu platí, že najviac ich polievajte počas kvitnutia. Zálievku obmedzte až počas zberu plodov.

6. Polievanie ovocných stromov

Stromy sú oveľa menej náročné na zalievanie. Ani na túto činnosť v ovocných sadoch by ste nemali zabúdať. Ovocné stromy znesú počas leta aj dlhšie obdobie sucha, za čo vďačia svojim mohutným koreňom, no občasná pomoc sa im isto zíde.

Väčšina ovocných stromov má korene do hĺbky 50 centimetrov a preto ich polejte síce len raz na čas, no poriadne. Ešte menej vody potrebujú mladé stromčeky. Najviac vody doprajte stromom, keď kvitnú, no dobré je ich zavlažovať aj po zbere úrody.

7. Zalievajte pri koreňoch

Keď už sme pri polievaní stromov a zeleniny, rozhodne sa neriaďte odporúčaniami polievať plody alebo listy rastlín. Odtiaľ si nevedia vziať potrebné živiny. Každý správny záhradkár vie, že polievanie je najefektívnejšie, ak ho mierite priamo ku koreňom rastlín. Či už hovoríme o koreňovej zelenine, o plodovej zelenine alebo o ovocných stromoch, vždy platí, že polievať treba pri koreňoch. Vtedy je táto činnosť najefektívnejšia a zaručene budete mať postarané o dobrú úrodu.


Mohlo by vás zaujímať: Začínate s pestovaním? Balkón či záhrada, s našimi trikmi to zvládnete


8. Prebytočné okrasy dajte preč

Ak plánujete svoju záhradku okrášliť kameňmi či inými okrasami, dobre to zvážte. Aj keď ide o mimoriadne vyhľadávané dekorácie, v záhrade môžu priniesť viac škody ako úžitku. A to najmä v takej, v ktorej sa snažíte pestovať.

Dôvodov, prečo prebytočnú okrasu zvážiť, je hneď niekoľko. Rastlinám môžu kamene vytvárať zbytočný tlak na korene, prehrievať okolie a zem, počas polievania zachytávajú vodu… A to sme spomenuli len pár ich nevýhod. Ako okrasa v skalke sú kamene či kôra pekné, zabudnite na ne však v záhrade, ktorá slúži na pestovanie.

9. Pravidelne okopávajte

Starostlivosť o rast rastlín nepočína len v ich pravidelnom a poriadnom polievaní. Priamo s ním je spojené aj prevzdušňovanie pôdy, ktoré dosiahnete pravidelným okopávaním. Narušíte ním aj pôdne kapiláry, cez ktoré sa voda rýchlo odparuje.

Ide však aj o estetiku. Nežiadúca burina vie v záhrade narobia poriadnu šarapatu. Tým, že ju okopávajte, sa jej rýchlejšie a najmä jednoduchšie zbavíte. Postreky v ornej pôde zásadne neodporúčame, no okopať zem a následne sa buriny zbaviť je celkom efektívne riešenie.

10. Tráva je lepšia ako burina

V prípade, že časť záhrady nevyužívate ani na sadenie zeleniny, ani na pestovanie ovocných stromov, určite ju nenechajte napospas burine. Nechať zem len tak ležať je ideálne pre neželané rastliny, ktorých sa vám bude neskôr len ťažko zbavovať.

Trávnik je v tomto prípade lepší ako burina. Prázdnu plochu zasejte trávou. Bude pôdu neustále zvlažovať a tá tak nestratí potrebné živiny. O rok si namiesto trávy môžete posadiť zeleninu a pôda bude zaručene lepšia, ako keby 12 mesiacov na nej rástla len burina. Trávnik udrží oveľa viac vlhkosti, ktorú zem potrebuje.

11. Vyhnite sa častému letnému koseniu

Pozrime sa bližšie na trávnik. Aj o ten sa musíte cez leto starať a okrem polievania ho aj kosiť. Tu však rovnako platí, že všetkého veľa škodí a preto by ste kosačku nemali štartovať každý deň.

Koste ho raz, maximálne dva razy do týždňa. Dôležitejšia ako pravidelnosť kosenia je však výška trávy. Rozhodne sa vyhnite najnižšiemu porastu, ktoré nemá dostatok živín a na letnom slnku vyschne, respektíve zožltne. Takýto krátky porast tiež netvorí pôde dostatočný tieň. Zvoľte radšej strednú výšku kosenia a vyhnete sa neželeným žltým škvrnám na trávniku.


Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov, ako pred zimou kvalitne ošetriť stromy: Zvládnite tieto úlohy a záhrada sa vám o rok poďakuje


12. Zberajte vodu

Každý dobrý záhradkár vás odkáže na prírodné zdroje vody, teda na jej zachytávanie počas dažďov. Ak nemáte zásobáreň dažďovej vody a nechce sa vám do nej príliš investovať, môžete použiť aj sudy či väčšie vedrá. Takto docielite, že rastliny, ktoré polievate, dostanú výživnejšiu vodu ako chlórovanú vodu z vodovodu a aj to aj počas dní, keď neprší. Ďažďová voda obsahuje potrebné minerály a má vhodnú teplotu a tvrdosť. Ušetriť vďaka tomu viete aj na stočnom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aoife Blight (@green_aoife)

13. Vytvorte zavlažovaciu hrádzu

Ak vysádzate ovocný stromček a chcete mu dať dostatočné množstvo vody, vytvorte mu zavlažovaciu hrádzu, ktorá sa o to postará. Hovoríme o kruhu, ktorý tvorí obvod okolo kmeňa stromu tak, aby pokrýval väčšinu jeho koreňov. Na túto hrádzu nebudete potrebovať žiadne kamienky, jednoducho len zvyšnú zem po sadení vysypte po obvode. Po polievaní ostane prebytočná voda v hrádzi a pôda ju prijme neskôr. Tak viete, že ste postupovali správne.

14. Črepník dajte do zeme

Presúvate niektoré rastliny alebo kvety von? Skúste ich zakopať do zeme aj s črepníkom. Tento jednoduchý trik vám vie uľahčiť zalievanie a ušetrí náklady na vodu. Črepník umiestnite tak, aby bola vrstva substrátu v kvetináči len mierne nad úrovňou zeme. Tento krok vám výrazne uľahčí aj zazimovanie rastliny. V októbri, teda pred prvými mrazmi, jednoucho črepník vyberte a rastlina môže prezimovať vnútri.

15. Automatický zavlažovací systém

Ak ste ochotní do svojej záhrady investovať viac peňazí, určite zvážte automatický zavlažovací systém. Ide o sústavu hadíc, ktoré sa nachádzajú pod zemou alebo v úrovni zeme a stačí, aby ste zapli prívod vody a máte poliate.

Pri alternatíve zapustenia tohto systému do zeme si dajte pozor na to, aby výpusty z hadíc mierili ku koreňom rastlín, ktoré chcete zalievať. Tieto vychytávky môžete dokonca ovládať aj pomocou svojho smartfónu. V ňom si viete nastaviť aj intenzitu vody či zvoliť si možnosť časovača.



Zdroj: plnielanu.sk, gazdovazahrada.sk, urobsisam.zoznam.sk
Odporúčame