Ako v lete zachrániť zvädnuté rastliny? Stačí pár trikov a opäť ich preberiete k životu

Starostlivosť o kvety v lete

Vďaka týmto trikom vaše rastlinky prežijú aj v lete (Zdroj: GettyImages)

Pri odchode na dovolenku či počas dlhšieho pobytu mimo domu patrí jedna z našich myšlienok určite aj izbovým rastlinám. A hoci urobíme všetko, aby bolo o ne postarané, niekedy to jednoducho nedopadne dobre. Po návrate nás čakajú opadané listy, zvädnuté kvety či zoschnuté a ovisnuté rastliny. Že s rastlinou nie je čosi v poriadku, rozpoznáme ľahko. Horšie je to s diagnostikou problému, ktorý za zlým stavom rastliny stojí. Aké vážne je poškodenie a dá sa ešte rastlinka zachrániť?

Obhliadka „pacienta“ veľa napovie

Riešenie, samozrejme, závisí od toho, ako situáciu vyhodnotíme. Ide len o dôsledok náhlej zmeny v rutinnej starostlivosti, spôsobenej napríklad našou dovolenkou? Alebo rastlina dlhodobo chradne, napríklad kvôli nevhodnému substrátu či zlému umiestneniu? Napovedať nám môže len dôkladná obhliadka rastliny.

Sucho, či príliš veľa vody?

Nedostatok vlahy a nadmerné množstvo vody sú dva odlišné problémy, ktoré však majú na pohľad podobné príznaky. Ak je rastlina zvädnutá a má poklesnuté listy, je potrebné skontrolovať zeminu. Je tvrdá a suchá? V takom prípade rastlina trpí suchom. Ak je substrát, naopak vlhký, rastlinu sme preliali. Voda je, samozrejme, pre rastliny zásadná, ak jej nemajú primerané množstvo, neprežijú. Ak to však s polievaním preženieme, rastlina bude premáčaná a môže začať hniť od koreňov.

Riešenie: Prvá pomoc pre rastlinu trpiacu nedostatkom vlahy je jednoduchá, kvetináč umiestnime do vedra s vlažnou vodou tak, aby sa nádoba s kvetom ponorila. Necháme ju takto približne tridsať minút a potom kvetináč s rastlinou vyložíme do vedra bez vody a umiestnime do tieňa najmenej na pol dňa. Pozor, nesmie sa dostať na slnko!

Ak nastal opačný problém a rastlina je preliata, skontrolujeme korene ich opatrným ručným obnažením. Sú zhnité? V tom prípade už rastlinke nepomôžeme, odumrela. Ak však aspoň časť koreňov vyzerá byť zdravá, je vhodné rastlinu presadiť do nového kvetináča (nezabudnite na odvodňovacie otvory) s čerstvým substrátom. Lístky s poškodenými koreňmi orežeme. Udržiavame mimo silného slnečného svetla a vodou polievame len minimálne. V priebehu niekoľkých dní by sa mala rastlinka prebrať k životu.


Mohlo by vás zaujať: Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie


Na slnko alebo do tieňa?

Podobne ako voda, aj svetlo je pre rastliny alfou a omegou. Niektoré rastliny slnko milujú a potrebujú si ho užívať po celý deň, iné budú prosperovať len v tieni či tmavšom kúte. Ak rastlinky nerastú, sú malé, majú bledé lístky a pôsobia neduživo, znamená to, že svetla sa im dostáva príliš málo. Spodné lístky v takom prípade môžu žltnúť a opadávať. Opačný prípad nastáva, keď rastlinku umiestnime na priame slnko, hoci toľko svetla nepotrebuje. Spoznáme to podľa toho, že sa na listoch začnú tvoriť tmavé alebo biele škvrny a substrát v kvetináči bude suchý, neprevzdušnený a ťažký.

Riešenie: Ak máme rastlinu, ktorá vyžaduje svetlo umiestnenú na parapete kam dopadá slnečných lúčov menej, môžeme si vypomôcť jedným malým pestovateľským trikom: na povrch pôdy pridáme vrstvu svetlého štrku. Štrk pomôže odrážať svetlo smerom nahor na rastlinku. Ak sme naopak vystavili priamemu slnku rastlinu milujúcu tieň, polejme ju dostatočným množstvom vody a orežme nožnicami spálené listy. Kvetináč presuňme na tmavé miesto.

Živiny áno, ale v rozumnej miere

Črepníkové rastliny ocenia pravidelné kŕmenie výživnými látkami, mali by sme im preto dopriať zdrav výživu v podobe hnojiva. Postupovať by sme mali podľa návodu na konkrétnom prípravku. Niekedy sa však môže stať, že to so starostlivosťou o izbovky preženieme a v snahe o dostatočný prísun energie ich prehnojíme.

Riešenie: Prehnojenie znamená pre rastliny otravu, preto ich treba vnútorne prečistiť. Postupujeme podobne ako vtedy, keď je rastlina vysušená: rastlinu ponoríme koreňmi do vody a necháme ju spamätať sa. Vodný kúpeľ dokáže prehnojenú rastlinu znovu priviesť k životu a pripraviť ju na návrat do pôdy. Kým ju vložíme do nového substrátu a kvetináča, ostriháme všetko, čo je suché a povädnuté. Cieľom je nevyčerpávať zbytočne rastlinu tým, že bude vyživovať aj umierajúce časti svojho tela.

Tip na domáci životabudič: Nie je potrebné míňať na drahé hnojivá, kvalitné hnojivo si môžeme vyrobiť aj doma. Postačia nám k tomu škrupinky z vajec, usadenina z mletej kávy a šupka z banánu. Všetky ingrediencie vložíme do mixéra, zalejeme vodou a dôkladne rozmixujeme. Bohatú vrstvu hnojiva aplikujeme okolo povädnutej rastliny, budeme prekvapení, ako rýchlo sa spamätá.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame