Babské rady na atopický ekzém: Slovenská odborníčka prezrádza, čo skutočne pomáha a čo radšej vynechať

Ing. Martina Dudová, PhD. radí, aké kroky podniknúť, aby bola citlivá atopická pokožka zdravá, jemná a hydratovaná.

Ing. Martina Dudová, PhD. radí, aké kroky podniknúť, aby bola citlivá atopická pokožka zdravá, jemná a hydratovaná. (Zdroj: Kvitok)

Harmančekový kúpeľ, bravčová masť, jablčný ocot či medové obklady internet je plný babských rád na zmiernenie svrbenia pri atopickom ekzéme. Sú však tieto rady skutočne účinné?

Odborníčka na riešenie kožných problémov a zakladateľka slovenskej prírodnej kozmetiky Kvitok®, Ing. Martina Dudová, PhD. pozná správnu odpoveď. V dnešnom článku nám prezradí, čo skutočne pomáha pri atopickom ekzéme.

Prečítajte si pravdu o tom, čo je atopický ekzém, čo ho najčastejšie spôsobuje a prečo domáce experimentovanie a samoliečba nie je vždy ten najlepší nápad.

Atopický ekzém: Stručný sprievodca prejavmi a príčinami

Atopický ekzém, známy aj ako atopická dermatitída je jedným z najčastejších typov ekzému. Často sa objavuje už v detstve, pretože detská pokožka je citlivejšia, tenšia a priepustnejšia ako pokožka dospelých. 

Martina Dudová hovorí, že niekedy z atopického ekzému deti „vyrastú”, čiže spontánne vymizne a v dospelosti sa už neobjaví. Inokedy, symptómy pretrvávajú, len sa zmení, ako a kde sa atopický ekzém vyskytuje. 

„U bábätiek sa atopický ekzém vyskytuje najmä v oblasti lakťových a podkolenných jamiek, na zápästiach, vo vlasoch a okolo úst. U starších detí a dospelých môže postihnúť aj krk, ruky a hornú časť hrudníka“, vysvetľuje pani Dudová.

Pri tom, ako vyzerá atopický ekzém má odborníčka tiež jasno. V akútnej fáze sa na koži objavujú zápaly, svrbenie, začervenanie, opuchy či mokvajúce pľuzgiere. V chronickej fáze sa atopický ekzém prejavuje zhrubnutím a stmavnutím pokožky, resp. zmenami sfarbenia kože.

Dnes poznáme mnoho spúšťačov atopického ekzému. Medzi najčastejšie patria stres, dráždivé látky, reakcie na lieky, alergény v ovzduší, potravinové alergie, intolerancie a chronické zápaly v tele. 

Tehotenstvo je krásne, ale náročné obdobie. V organizme prebieha množstvo hormonálnych zmien. Atopický ekzém v tehotenstve nie je nič výnimočné.
Tehotenstvo je krásne, ale náročné obdobie. V organizme prebieha množstvo hormonálnych zmien. Atopický ekzém v tehotenstve nie je nič výnimočné. (Zdroj: Freepik)

Je zaujímavé, že neexistuje jedna oficiálna príčina atopického ekzému. Nie je sa preto čomu diviť, že pri zhoršení prejavov ľudia skúšajú aj domácu liečbu či rôzne babské rady.

Domáca liečba atopického ekzému: Mýty a fakty 

Niektoré babské recepty môžu čiastočne zmierniť prejavy atopického ekzému. 

„Ovsené a harmančekové kúpele môžu zmierniť podráždenie a svrbenie. Natieranie kvalitnými rastlinnými olejmi a maslami tiež môže pomôcť,“ prezrádza pani Dudová.

Iné recepty však vyslovene neodporúča, napríklad jablčný ocot a čajovníkový olej, ktoré môžu stav pokožky naopak zhoršiť. Dobrý nápad nie je ani kokosový olej a medové zábaly. Kokosový olej upcháva póry a med je silný alergén.

„Problém domácich experimentov je ten, že kým v kozmetike sú jednotlivé suroviny testované a nemôžu presiahnuť dermálne limity, doma neviete zaručiť správny a bezpečný pomer,“ vysvetľuje Martina Dudová.

Niekedy však stačí zaviesť len určité preventívne opatrenia a svrbenie môže ustúpiť.

Najlepšie praktické rady pre zmiernenie svrbenia

Objavte praktické tipy od odborníčky Martiny Dudovej na zmiernenie prejavov atopickej dermatitídy. 

Jemná a šetrná starostlivosť 

V akútnej fáze, keď je pokožka veľmi vysušená, sa vyhnite čistiacim produktom s agresívnymi odmasťovačmi, ako sú mydlá, micelárne vody a penivé tenzidové produkty. Vynechajte aj kozmetické výrobky s obsahom alkoholu a všetky druhy peelingov. Uprednostnite jemnú a šetrnú kozmetiku Solution by Kvitok®, ktorá je zároveň bez parfumácie.

Na atopický ekzém vo vlasoch vyskúšajte konopný olej. Organický konopný olej, ktorý používajú v Kvitku®, pochádza zo slovenských polí. Tvorí súčasť vybraných produktov, ale dá sa zakúpiť aj samostatne ako jednozložkový olej na nočný vlasový zábal.
Na atopický ekzém vo vlasoch vyskúšajte konopný olej. Organický konopný olej, ktorý používajú v Kvitku®, pochádza zo slovenských polí. Tvorí súčasť vybraných produktov, ale dá sa zakúpiť aj samostatne ako jednozložkový olej na nočný vlasový zábal. (Zdroj: Kvitok)

Oblečenie z prírodných materiálov 

Noste mäkké a vzdušné oblečenie z prírodných materiálov, ako je ľan, organická bavlna alebo merino vlna. Vyhýbajte sa hrubému a tesnému oblečeniu zo syntetických materiálov.

Žiadna aviváž ani parfémy na pranie

Správne pranie oblečenia a obliečok môže pomôcť zmierniť prejavy atopického ekzému. Používajte šetrné pracie prostriedky bez parfumácie. Opraté veci vždy dôkladne vyplákajte, aby nezostali zvyšky pracieho prostriedku, ktoré by mohli dráždiť citlivú atopickú pokožku.

Koniec dlhému sprchovaniu a horúcej vode

Uprednostnite krátke sprchovanie vlažnou vodou. Po každom sprchovaní si dôkladne premastite pokožku kvalitným hydratačným krémom. Hydratácia je dôležitá najmä vtedy, ak máte doma tvrdú vodu. Aby ste zabránili ďalšiemu vysušovaniu pokožky, používajte filtračné zariadenie. 

Nižšia teplota a väčšia vlhkosť v domácnosti

Pokožka atopikov má rada väčšiu vlhkosť a chlad. Ideálne je udržiavať teplotu do 20°C a používať zvlhčovač vzduchu. Vlhkosť vzduchu je obzvlášť dôležitá počas horúcich letných mesiacov, keď je vzduch suchší. Suchá a citlivá atopická pokožka sa v lete viac potí a tým sa viac vysušuje.

Starajte sa o pokožku s láskou 

Ak zvolíte správnu taktiku, môžete atopický ekzém na istú dobu odstrániť. Martina Dudová odporúča pátrať po spúšťačoch a vyhýbať sa im čo najviac. Efektívna pomoc od atopického ekzému podľa nej spočíva v liečení a odstránení symptómov a predchádzaní ich vzniku. 

„Ak neodstránime príčinu vzniku ekzému, zbytočne sa snažíme odstrániť jeho dôsledky. Starajte o pokožku s láskou a vyhýbajte sa spúšťačom, ktoré prejavy ekzému zhoršujú a všetko bude v poriadku,“ dodáva na záver pani Dudová

Odporúčame