Detská kozmetika: Ako si správne vybrať a na čo nezabudnúť

Detská kozmetika pre novorodenca musí byť nežná ako detský úsmev. Zistite, ako si vybrať tú najjemnejšiu a najšetrnejšiu prírodnú kozmetiku pre bábätko.

Detská kozmetika pre novorodenca musí byť nežná ako detský úsmev. Zistite, ako si vybrať tú najjemnejšiu a najšetrnejšiu prírodnú kozmetiku pre bábätko. (Zdroj: Kvitok)

Výber kvalitnej a bezpečnej kozmetiky pre deti nie je len o starostlivom výbere produktov, ale aj o dôslednom zvážení účinkov na zdravie a celkovú pohodu dieťaťa. Vaše dieťa si zaslúži len tú najlepšiu starostlivosť a kvalitná prírodná kozmetika pre deti vám môže pomôcť tento cieľ dosiahnuť.

Tvorkyňa receptúr a zakladateľka kozmetickej značky Kvitok®, Ing. Martina Dudová, PhD. vám v dnešnom článku prezradí, ako sa líši prírodná kozmetika pre bábätká od detskej kozmetiky pre predškolákov a školákov, ako si vybrať tú najlepšiu a čo robiť, ak použijete nevhodnú detskú kozmetiku.

Čo je detská kozmetika

Detská kozmetika je špeciálne navrhnutá kozmetika pre starostlivosť o pokožku, vlasy a telo najmladších členov rodiny. Je to neoddeliteľná súčasť starostlivosti o deti, ktorá sa zameriava na jedinečné potreby a citlivú pokožku všetkých neposedných drobcov. 

Kozmetika pre deti: Rozdelenie podľa veku a spôsobu používania

Detské kozmetické produkty rozdeľujeme na detskú kozmetiku pre bábätká, dojčatá, batoľatá, predškolákov a staršie deti. Každý vek má svoje špecifiká. Je preto dôležité používať produkty, ktoré sú vhodné a bezpečné pre danú vekovú skupinu.

Prírodná kozmetika pre bábätká: Odporúčania odborníčky

Možno vás to prekvapí, ale detská kozmetika pre novorodenca nemusí zaberať celú poličku. Najmenšie detičky podľa pani Dudovej potrebujú len málo kozmetických produktov. Ak už, tak hlavne produkty, ktoré ich budú ochraňovať pred slnečným žiarením a škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. 

Martina Dudová hovorí, že pre bábätká sú vhodné najmä oleje či bezvodé balzamy, ktoré majú bariérovú funkciu. Odporúča tiež kozmetické produkty používané pri prebaľovaní a kúpaní. Dodáva ale, že do šiestich mesiacov a pokojne aj dlhšie na umývanie postačí aj obyčajná voda. 

„Netreba sa báť, že by pokožka bábätka nejako utrpela, ak nebude umytá voňavým penivým gélom. Práve naopak, je to z hľadiska zachovania jej vlastnej ochrany omnoho lepšie,“ vysvetľuje pani Dudová. 

Na umývanie vláskov bábätiek netreba používať šampóny, väčšinou postačí aj hydrofilný olej. Koža vtedy ešte netvorí toľko mazu, aby bolo potrebné používať klasické tenzidové odmasťujúce produkty.
Na umývanie vláskov bábätiek netreba používať šampóny, väčšinou postačí aj hydrofilný olej. Koža vtedy ešte netvorí toľko mazu, aby bolo potrebné používať klasické tenzidové odmasťujúce produkty. (Zdroj: Kvitok)

Staršie deti už ale mastnejší pocit pri olejoch a balzamoch nemusia dobre znášať. Martina Dudová vysvetľuje, že pokožka predškolákov a školákov sa od pokožky bábätiek a batoliat líši.

Detská kozmetika pre predškolákov a školákov: Ako sa odlišuje od kozmetiky pre novorodencov

Pri starších deťoch sa už menia nároky na hygienu. Pani Dudová preto odporúča pri umývaní vlasov vymeniť hydrofilný olej za klasický šampón. Nemalo by sa podľa nej zabúdať ani na ochranu citlivej detskej pokožky. Najlepšie sú na to emulzné krémy, ktoré sa ľahko rozotierajú a rýchlo vstrebávajú.

Detský ochranný krém – celotelový prebiotický krém s ovseným proteínom je bez parfumácie, alergénov a vďaka synergickému pôsobeniu viacerých aktívnych zložiek podporuje rýchle obnovenie ochrannej bariéry pokožky.
Detský ochranný krém – celotelový prebiotický krém s ovseným proteínom je bez parfumácie, alergénov a vďaka synergickému pôsobeniu viacerých aktívnych zložiek podporuje rýchle obnovenie ochrannej bariéry pokožky. (Zdroj: Kvitok)

Martina Dudová hovorí, že predškoláci od troch rokov a školáci už teoreticky môžu používať aj kozmetiku pre dospelých. Dodáva však, že vzhľadom na prítomnosť rôznych dráždiacich zložiek, odporúča pri detskej kozmetike zostať pokojne aj dlhšie. 

Detská kozmetika vs. kozmetika pre dospelých: Prečo deti potrebujú špeciálnu kozmetiku

Kozmetika pre deti sa od kozmetiky pre dospelých líši vo viacerých veciach. Detská pokožka je citlivejšia, tenšia a priepustnejšia ako pokožka dospelých. Je teda veľmi dôležité, aby kozmetika pre deti bola jemnejšia a šetrnejšia, aby nedráždila a nevyvolávala alergické reakcie.

Martina Dudová ďalej prezrádza, že pri vývoji detskej prírodnej kozmetiky platia iné pravidlá ako pri vývoji kozmetiky pre dospelých. Pre každú zložku kozmetického produktu sú totiž určené hraničné koncentrácie, ktoré nesmú byť prekročené.  

„Všetko sa prepočítava počas hodnotenia bezpečnosti, ktoré vykonáva akreditované laboratórium. To určuje presnú dávku produktu na presnú plochu kože. Zohľadňuje sa pri tom aj to, či je produkt oplachový (napr. šampóny, sprchovacie gély) alebo bezoplachový (napr. telový krém). Pri oplachovom produkte sú limity pre zložky nastavené vyššie,“ približuje vývoj detskej kozmetiky pani Dudová

Dodáva, že práve pre tieto limity a prísnejšiu legislatívu neodporúča na detskú pokožku používať kozmetiku pre dospelých. Naopak, to ale podľa nej nie je žiaden problém – dospelí detskú kozmetiku môžu bez obáv používať.

Test citlivosti je jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je bio kozmetika pre deti vhodná aj pre vaše dieťa. Naneste malé množstvo na predlaktie a pozorujte reakciu počas nasledujúcich 24 hodín. Ak sa objavia nežiaduce reakcie ako začervenanie, svrbenie alebo vyrážka, produkt ihneď opláchnite a nepoužívajte.
Test citlivosti je jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je bio kozmetika pre deti vhodná aj pre vaše dieťa. Naneste malé množstvo na predlaktie a pozorujte reakciu počas nasledujúcich 24 hodín. Ak sa objavia nežiaduce reakcie ako začervenanie, svrbenie alebo vyrážka, produkt ihneď opláchnite a nepoužívajte. (Zdroj: Kvitok)

Kvalitná a bezpečná kozmetika pre deti: Ako si správne vybrať 

Pri výbere kvalitnej a bezpečnej prírodnej detskej kozmetiky je podľa Martiny Dudovej dôležité venovať osobitnú pozornosť niekoľkým kľúčovým faktorom.

Jednoduché a zrozumiteľné zloženie detskej kozmetiky

Prírodná kozmetika pre deti by nemala podľa pani Dudovej obsahovať žiadne zbytočné zložky, ako sú parfumácie, farbivá či glitre, ktoré okrem estetického efektu nemajú pre pokožku benefity. Namiesto toho odporúča jednoduchšie kozmetické produkty s menším počtom zložiek.

„Ideálne je vyberať produkty s obsahom jemnejších olejov, ktoré majú zloženie podobné lipidovému filmu našej pokožky, napríklad marhuľový a mandľový olej alebo bambucké maslo. Prospešné sú tiež zložky z ovsa, ako je ovsený olej alebo ovsený proteín, ktoré pokožku prirodzene upokojujú a posilňujú jej bariérovú funkciu, vysvetľuje pani Dudová. 

Dodáva, že v detskej kozmetike od Kvitku® nájdete pre maximálnu ochranu detskej pokožky aj prebiotíká, ktoré podporujú tvorbu zdravého mikrobiómu.

To, že by detská kozmetika nemala obsahovať syntetické parfumy, esenciálne oleje a rastlinné extrakty ale neznamená, že kvalitná prírodná kozmetika pre deti nemôže pekne voňať. 

„V ponuke prírodnej kozmetiky nájdete aj dva esenciálne oleje Levanduľa a Harmanček. Sú však použité vo veľmi nízkej koncentrácii, hlavne kvôli svojim regeneračným účinkom. V našom obľúbenom Jemnom sprchovom gély a šampóne Sprcháčik sú zase použité extrakty z maliny a čerešne, ktoré neobsahujú žiadne alergény,“ prezrádza Martina Dudová.

Aj dcéra pani Dudovej, Miška má najradšej voňavú prírodnú kozmetiku.
Aj dcéra pani Dudovej, Miška má najradšej voňavú prírodnú kozmetiku. (Zdroj: Kvitok)

Zlaté pravidlo teda znie: Vždy uprednostnite prírodnú kozmetiku pre deti s upokojujúcimi zložkami, ako sú hydroláty, madľový či marhuľový olej, bambucké maslo alebo ovsené extrakty či prebiotiká. 

Jemné a šetrné produkty pre citlivú detskú pokožku

Pri výbere kvalitnej prírodnej kozmetiky pre deti sa určite vyhnite produktom s obsahom alkoholu či iných vysušujúcich látok, ako sú napríklad agresívne tenzidy SLES, SLS a iné. Pani Dudová neodporúča ani mydlá, obzvlášť tie prírodné, ktoré nemajú upravené pH a sú alkalické. Na trhu však už podľa nej dnes nájdete veľké množstvo produktov, ktoré sú k detskej pokožke priateľskejšie. 

„Ak aj náhodou použijete nevhodnú detskú kozmetiku a vaše dieťatko nemá žiadne problémy, tak sa nič hrozné nestalo. Nabudúce, ale pre istotu uprednostnite kozmetiku určenú pre deti. V prípade, že po aplikácii produktu nastalo podráždenie, okamžite postihnuté miesto opláchnite a nič už na pokožku nepoužívajte. Až keď sa podráždenie upokojí, môžete pokožku dieťatka natrieť mandľovým olejom,“ radí  pani Dudová.

Dodáva však, že ak po opláchnutí produktu došlo k výraznému zhoršeniu podráždenia, je potrebné vyhľadať pomoc dermatológa a zbytočne už neexperimentovať. 

Podráždenie citlivej detskej pokožky môže spôsobiť aj nesprávne skladovanie prírodnej kozmetiky pre deti.
Podráždenie citlivej detskej pokožky môže spôsobiť aj nesprávne skladovanie prírodnej kozmetiky pre deti. (Zdroj: Kvitok)

Tipy a triky na skladovanie prírodnej detskej kozmetiky: Bezpečnosť na prvom mieste

Správne skladovanie prírodnej kozmetiky pre deti je kľúčové pre zachovanie kvality výrobku a bezpečnosti vášho dieťaťa. Martina Dudová preto nezabúda ani na tipy a triky, ako správne skladovať detskú prírodnú kozmetiku.

Tip 1: Kozmetiku uchovávajte na suchom a chladnom mieste

Pre zachovanie kvality je najvhodnejšie chladné miesto, bez zdroja tepla, a hlavne bez prístupu vlhkosti. Vhodná je podľa pani Dudovej komora, špajza či skrinka v spálni s teplotou 15-20°C. Dodáva, že prírodná kozmetika pre deti znesie aj teploty do cca 23-25 °C, takže ak ju pravidelne používate a minie sa rýchlejšie, postačí aj tmavé miesto v ľubovoľnej izbe. Určite však nie kúpeľňa alebo sprchový kút.

Tip 2: Zabráňte priamemu slnečnému žiareniu

Kozmetika pre deti nepatrí podľa pani Dudovej ani na miesto, kam dopadá priame slnečné svetlo. Slnečné žiarenie môže totiž spôsobiť, že niektoré prírodné zložky v produkte strácajú svoju účinnosť a rýchlejšie sa znehodnotia.

Tip 3: Dodržiavajte pokyny na obale

Výrobcovia často poskytujú pokyny týkajúce sa skladovania na obale produktu. Je dôležité tieto pokyny dodržiavať, aby ste udržali kvalitu a účinnosť prírodnej kozmetiky pre deti čo najdlhšie.

Bonusový tip: Kozmetiku umiestnite mimo dosah detí

Umiestnenie prírodnej detskej kozmetiky mimo dosah detí je jednoduchý a efektívny spôsob, ako chrániť zdravie a bezpečnosť každého zvedavého drobca. Ak by sa voňavá prírodná detská kozmetika nachádzala v jeho blízkosti, môže sa pokúsiť ju spapať. Zabáraním prstov do produktu ho tiež nechtiac kontaminuje a ovplyvňuje tak jeho kvalitu a bezpečnosť.

S dodržiavaním týchto jednoduchých tipov na skladovanie zabezpečíte, že prírodná kozmetika pre deti bude účinná, bezpečná a príjemná na používanie. Vaše deti si predsa zaslúžia to najlepšie.

Zdroj: PR článok
Odporúčame