Trápia vás suché a popraskané päty? Zabojujte proti nim jednoducho a účinne aj v pohodlí domova!

Popraskané päty rozhodne nie sú len estetickým problémom (Zdroj: Freepik/milanmarkovic)

Popraskané päty rozhodne nie sú len estetickým problémom. Mať chodidlá v takomto stave je často bolestivé a nepríjemné. Vyriešte tento problém, o ktorý nikto nestojí, pomocou niekoľkých jednoduchých tipov a postupov, ktoré vám zaručia hladké  nohy ako bábätko takmer okamžite.

Bojujte proti problému celoročne

Mnohí z nás si tento estetický problém všimnú až pred letom, kedy sa majú vyzuť do otvorených topánok. O vzhľad a zdravie chodidiel by ste mali dbať celoročne – či je leto, alebo zima, vždy sa nájdu vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú (alebo mechanicky poškodzujú) vaše päty. Nedopustite, aby ste mali suché chodidlá, a zabojujte proti nim!

Vyhnite sa spúšťačom

Ak uvažujete, čo vám pomôže s problémom, je to jednoduché. Tak, ako skoro pri všetkom, je potrebné, aby ste zo svojich návykov odstránili situácie, ktoré váš problém spúšťajú. Najčastejšou príčinou bolestivých a tvrdých miest na chodidlách bývajú nevhodne zvolené topánky, ktoré neposkytujú pokožke dostatok vzduchu, alebo ju mechanicky poškodzujú.

Podiel viny môžu niesť aj ponožky, pokiaľ sú vyrobené z nekvalitného materiálu. Ak chcete dopriat nôžkam to najlepšie, siahnite po klasických bavlnených alebo bambusových kúskoch, ktoré dokonca, oproti syntetike, dokážu eliminovať aj zápach.

Ak vo všedné dni nosíte prevažne lodičky, aj pre vás máme riešenie. Skúste klasickú silonovú ponožku vymeniť za bavlnené návleky, takzvané ťapky. Prípadne ich môžete použiť ako vrstvu na silonové pančuchy – minimálne mechanické poškodzovanie chodidiel sa eliminuje.

Dbajte na pravidelnosť

Ak si myslíte, že vaše chodidlá dá do top stavu jedna pedikúra mesačne, ste na omyle. Mali by ste vedieť, že minimálne raz týždenne by ste mali svoje nohy „prebehnúť“ pomocou škrabky na päty alebo pemzy. Tieto nástroj šikovne odstránia odumretú kožu na nohách.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako nosiť balerínky? Hit tejto sezóny buď milujete, alebo nenávidíte!

Aspoň raz za 1 až 2 mesiace by ste mali ísť na spomínanú odbornú pedikúru, kde vás pedikérka zbaví väčšej časti odumretej kože vďaka špeciálnym nástrojom. Určite neodporúčame používať skalpel a iné ostré pomôcky svojpomocne doma!

Nezabúdajte na hydratáciu!

Základom starostlivosti o popraskané päty je dobrý hydratačný krém na nohy. Nezaistí vám, že sa do rána zobudíte s nohami ako bábätko, ale každodennou aplikáciou môžete svoj problém výrazne minimalizovať.

Okrem klasických mastí a hydratačných krémov môžete skúsiť aj prírodné oleje. Skvelo sa hodí kokosový alebo olivový či konopný. Priaznivo pôsobia na pokožku, udržujú ju hydratovanou a vláčnou, a dlhšie udržia ochranný film, než klasický krém. V prípade, že nemáte nič iné po ruke, vám dobre poslúži aj klasická kozmetická vazelína…

Skúste recepty našich starých materí

Popraskanými pätami trpia ľudia od nepamäti. Predchádzajúce generácie boli na tom možno ešte horšie, pretože museli svoje chodidlá namáhať pri práci na poli. Svoje ťažkosti s boľavými a často do krvi popraskanými nohami museli nejak riešiť. Najskôr si ľudia vkladali nohy do teplej vody s trochou octu, pretože mala dezinfekčné účinky. Potom si miesta, ktoré bolo možné zvonka ošetriť, natreli masťou a uzavreli ich do ponožiek.

Ešte väčšiu účinnosť má podľa tradičných ľudových postupov tvaroh, a to vďaka jeho protizápalovým účinkom. Tvaroh zmiešaný s trochou vody sa použil ako cesto, ktoré sa v hrubšej vrstve obalilo na päty. Nasleduje vrstva igelitu a voľnejšia ponožka, ktorá tvaroh upevní. Ráno sa zábal len jednoducho zložil.

Neexperimentujte!

Iritujú vás popraskané päty, no nedostali ste včasný termín u pedikérky? Určite to nevezmite do vlastných rúk. Amatérske odstraňovanie odumretej kože nožnicami, klieštikmi alebo ručným otrhávaním by mohlo spôsobiť ešte hlbšiu (a bolestivejšiu) ranu, ktorá by sa hojila veľmi dlho. Navyše, takáto rana je ako pozvánka pre baktérie a neželané infekcie!

Staráte sa o svoje chodidlá pravidelne?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame