Najlepšia slovenská prírodná kozmetika: Mýty a fakty s tvorkyňou receptúr Martinou Dudovou

Tvorkyňa receptúr, vývojárka a zakladateľka slovenskej prírodnej kozmetiky Kvitok®, Ing. Martina Dudová, PhD. sa činí. V minulom roku pridala do svojho portfólia štyridsať nových výrobkov, pričom uvedenie jedného produktu na trh trvá aj rok.

Tvorkyňa receptúr, vývojárka a zakladateľka slovenskej prírodnej kozmetiky Kvitok®, Ing. Martina Dudová, PhD. sa činí. V minulom roku pridala do svojho portfólia štyridsať nových výrobkov, pričom uvedenie jedného produktu na trh trvá aj rok. (Zdroj: Kvitok)

Ako to už býva, s rastúcim záujmom prichádzajú aj nové mýty a nejasnosti. Často sa napríklad objavujú názory, že prírodná kozmetika nie je tak účinná, alebo naopak, že je vždy absolútne bezpečná a antialergická. Čo je na týchto tvrdeniach pravdy nám prezradí skúsená tvorkyňa receptúr a zakladateľka kozmetickej značky Kvitok®, Ing. Martina Dudová, PhD.

V dnešnom článku sa pozrieme na odlišné vnímanie prírodnej kozmetiky, na rozdiely medzi prírodnou a bežnou kozmetikou, rozoberieme si najčastejšie mýty a prezradíme vám taktiež pikošky z vývoja prírodnej kozmetiky Kvitok®. Tešiť sa môžete aj na tipy, ako zistiť, či je prírodná kozmetika naozaj kvalitná. Takže, poďme na to.

Čo je to vlastne prírodná kozmetika

Presná definícia prírodnej kozmetiky neexistuje. Každý tento pojem vníma inak. Martina Dudová hovorí, že najčastejšie sa stretáva s trojakým chápaním prírodnej kozmetiky. 

Niektorým stačí, ak ide o kozmetický výrobok s doplnkovým obsahom prírodných zložiek, zatiaľ čo iní ju vnímajú ako prírodný základ plus povolené konzervanty. Ďalšia skupina pod prírodnou kozmetikou chápe jedine výrobky „Pure Nature“ – teda kozmetiku vyrobenú výhradne z prírodných surovín rastlinného pôvodu,“ vysvetľuje.

Medzi výrobky Pure Nature patrí aj luxusná prírodná kozmetika Solution by Kvitok®. Medzi najobľúbenejšie produkty Martiny Dudovej z tejto kolekcie patrí Čistiaci a odličovací olej, Spevňujúci pleťový krém Well aging a čerstvá novinka – Krém na spevnenie kontúr očí a pier.
Medzi výrobky Pure Nature patrí aj luxusná prírodná kozmetika Solution by Kvitok®. Medzi najobľúbenejšie produkty Martiny Dudovej z tejto kolekcie patrí Čistiaci a odličovací olej, Spevňujúci pleťový krém Well aging a čerstvá novinka – Krém na spevnenie kontúr očí a pier. (Zdroj: Kvitok)

Porovnanie: Prírodná vs. bežná kozmetika

Hlavný rozdiel medzi čisto prírodnou kozmetikou a bežnou kozmetikou spočíva podľa Martiny Dudovej v zložení. Napríklad, jej ručne vyrábaná luxusná prírodná kozmetika Solution by Kvitok® je inšpirovaná čistou slovenskou prírodou. Práve z nej čerpá jedinečné suroviny rastlinného pôvodu. 

Táto slovenská prírodná kozmetika sa vyznačuje vysokým obsahom účinných látok. Zároveň, namiesto vody sa používajú ako hlavné vodné zložky kvetinové a bylinkové hydroláty. Tie sú samy o sebe aktívnou látkou. 

Produkty Solution by Kvitok® majú prepracované receptúry, účinky aktívnych látok sú podložené klinickým testovaním a najmä, naozaj fungujú, za čo ich zákazníci milujú.
Produkty Solution by Kvitok® majú prepracované receptúry, účinky aktívnych látok sú podložené klinickým testovaním a najmä, naozaj fungujú, za čo ich zákazníci milujú. (Zdroj: Kvitok)

Čisto prírodné produkty majú ale podľa pani Dudovej v porovnaní s bežnou kozmetikou kratšiu trvanlivosť, nehýria žiarivými farbami a neprilákajú prenikavou vôňou. Sú tiež mastnejšie, pretože sú vyrábané na báze masiel a olejov. Ďalší rozdiel je ten, že čisto prírodná kozmetika je k pokožke priateľskejšia než bežná kozmetika. Nezaťažuje ju a podporuje jej prirodzené funkcie. 

Martina Dudová dodáva, že najlepšia prírodná kozmetika vždy obsahuje len veľmi šetrné konzervačné systémy. Nenájdete v nej žiadne umelé farbivá, parfémy či konzervanty, ktoré by zaručili, že výrobok „prežije“ desaťročia v nezmenenom stave. Zároveň, čerstvé produkty sú pre naše telo lepšou voľbou, ako v rámci potravín, tak aj v rámci kozmetiky.

Vývoj prírodnej kozmetiky: Ako sa líši od vývoja bežnej kozmetiky

Prírodná kozmetika sa od bežnej líši nielen zložením a vplyvom na našu pokožku a zdravie, ale aj vývojom a výrobou. Martina Dudová nám preto prezradila pikošky z vývoja jej prírodnej kozmetiky Kvitok® a Solution by Kvitok®.

„K finálnemu produktu sa najčastejšie dostanem jedným z dvoch smerov. Prvým je objavenie nejakej zaujímavej suroviny alebo špecifického kľúčového extraktu, ktorý dokáže pomôcť s problémom našich zákazníkov. Druhým je priamo dopyt od zákazníka. Zameriam sa na problém, ktorý by sme chceli pomocou produktu zmierniť alebo vyriešiť,“ vysvetľuje pani Dudová.

Dodáva, že v ďalšom kroku si určí, aký by mal byť finálny produkt či pôjde o oplachový alebo bezoplachový produkt, či to bude maska pre občasné použitie alebo krém na denné používanie. Podľa toho vyberie suroviny na výrobu kozmetiky, prepočíta pomery a následne testuje receptúru v praxi. Ak je s finálnou receptúrou spokojná, výrobok môže ísť na posúdenie bezpečnosti.

Vzhľadom na pribúdajúce skúsenosti a vedomosti, sa pani Dudovej už málokedy stane, že jej niečo nevyjde na prvý pokus. No, aj majster tesár sa občas utne, takže niektoré produkty vyžadujú zmenu pomerov alebo výmenu surovín.
Vzhľadom na pribúdajúce skúsenosti a vedomosti, sa pani Dudovej už málokedy stane, že jej niečo nevyjde na prvý pokus. No, aj majster tesár sa občas utne, takže niektoré produkty vyžadujú zmenu pomerov alebo výmenu surovín. (Zdroj: Kvitok)

Martina Dudová prezrádza, že samotné testovanie trvá aj niekoľko mesiacov a spolu so spracovaním celej dokumentácie to môže byť až rok čakania, kým sa produkt dostane reálne na trh. Niektoré produkty dokonca vznikajú aj dva roky. 

Najdlhšie však podľa nej trvá schvaľovanie produktov na báze vodnej zložky. Tie si vyžadujú náročnejšie testovanie, pretože je tam vysoké riziko mikrobiologickej kontaminácie pri výrobe, balení a dokonca aj pri používaní zákazníkom. Pri testovaní sa zisťuje kompatibilita s obalom a účinnosť zvoleného konzervačného systému počas rôznych podmienok skladovania a používania minimálne počas troch mesiacov.

Mýty a fakty o prírodnej kozmetike

Existuje veľa mýtov o prírodnej kozmetike. Poďme si s našou odborníčkou vyjasniť aspoň tie najčastejšie.

Mýtus č. 1: Prírodná kozmetika nie je tak účinná ako bežná kozmetika

Fakt: Na rozdiel od niektorých umelých konzervantov a syntetických surovín, čisto prírodné produkty s našou pokožkou prirodzene spolupracujú. S kvalitnými prírodnými surovinami úspešne pracuje aj moderná veda. Vďaka novým metódam dokážu výrobcovia prírodnej kozmetiky prinášať na trh stále účinnejšie aktívne látky aj na báze rastlinného pôvodu, ktoré naozaj fungujú. 

Martina Dudová dodáva, že aj keď je jednoznačne zástancom prírodnej kozmetiky, tak vie, že neexistuje produkt, ktorý by sadol úplne každému. „Vždy sa nájde niekto, koho pokožka nebude na daný výrobok príliš dobre reagovať. To je úplne normálne. Nie je to chyba ani zákazníka, ani výrobcu. Nezáleží tiež ani na tom, či ide o prírodnú alebo bežnú kozmetiku,“ dopĺňa.

Mýtus č. 2: Prírodná kozmetika je absolútne bezpečná a antialergická

Fakt: Prírodné kozmetické produkty nachádzajúce sa na trhu by mali byť bezpečné. V Európskej únii máme prísne kritériá pre bezpečnosť kozmetických výrobkov. Každý kozmetický produkt musí byť pred uvedením na trh legislatívne pripravený – čiže musí mať vydané hodnotenie bezpečnosti od akreditovaného laboratória.

Nie je preto dôvod, aby ste kontrolovali každú jednu zložku. Je tu však jedno veľké ALE.

„Ľudia si často myslia, že prírodná kozmetika je bezpečnejšia a menej alergénna. Odôvodňujú si to tým že je to predsa príroda. To je však veľmi častý a nebezpečný omyl. Každá kozmetika je určená primárne pre zdravú kožu. Ak máte citlivú pokožku so sklonom s ekzémom a podráždeniu vyhýbajte sa všetkým surovinám, ktoré vám nerobia dobre. Prírodná kozmetika pokožku nelieči, ale čistí, ochraňuje a udržiava v dobrom stave,“ upozorňuje Martina Dudová.

Mýtus č. 3: Všetko, čo je označené ako prírodné, je skutočne prírodné

Fakt: Nie všetko, čo je označené ako prírodné, také skutočne aj je. Vyjadrenia bio, eko a prírodné samé o sebe nestačia. Je dôležité byť informovaným spotrebiteľom a venovať pozornosť zloženiu a pôvodu výrobkov. Práve čítaním zloženia sa dozviete, čo skutočne kupujeme, a či ide len o zmes vody a ropných derivátov s prídavkom rastlinného extraktu, alebo naozaj kvalitné zloženie v podobe rastlinných olejov či hydrolátov.

Značka Kvitok® získala ako prvá ručne vyrábaná slovenská kozmetika oprávnenie pre používanie medzinárodne uznávaného loga spoločnosti Cruelty Free International Leaping Bunny. Dokazuje, že kvalitná vegánska kozmetika (https://kvitok.sk/) od Kvitku® nie je v žiadnej fáze výroby testovaná na zvieratách.
Značka Kvitok® získala ako prvá ručne vyrábaná slovenská kozmetika oprávnenie pre používanie medzinárodne uznávaného loga spoločnosti Cruelty Free International Leaping Bunny. Dokazuje, že kvalitná vegánska kozmetika od Kvitku® nie je v žiadnej fáze výroby testovaná na zvieratách. (Zdroj: Kvitok)

Martina Dudová svojim zákazníkom uľahčuje rozhodovanie. Pri každom popise kozmetického výrobku od Kvitku® sa nachádza kompletné zloženie aj so slovenským ekvivalentom jednotlivých prírodných surovín a aktívnych látok. Verí totiž, že jedine jednoduché a zrozumiteľné zloženie, vysoký obsah aktívnych prírodných zložiek a podpora prirodzenej funkcie kože predstavujú najlepší spôsob, ako udržať pokožku zdravú a žiarivú čo najdlhšie.

Bonusový tip na záver: Ako rozpoznať kvalitnú prírodnú kozmetiku

Martina Dudová zdôrazňuje, že okrem čítania zloženia je pri výbere kvalitnej prírodnej kozmetiky potrebné zohľadniť, či je problém na pokožke spôsobený zvnútra, alebo ide o vec, ktorú kozmetika môže pomôcťriešiť, nielen potláčať. Mnohé kozmetické nedokonalosti, sú podľa nej len dôsledok zlého fungovania nášho vnútra stav pleti je vždy odrazom vnútorného stavu nášho organizmu.

„Je úplne normálne, že nie každému všetko sadne, a že s niektorými problémami nedokáže pomôcť ani tá najlepšia prírodná kozmetika. Vždy však stavte na kvalitu. Neexperimentujte s domácimi pokusmi typu citrónová šťava, kávový či cukrový peeling na tvár. Uprednostnite prírodné kozmetické produkty, ktoré sú jemné a šetrné. Je veľmi dôležité, aby neobsahovali žiadne zbytočné parfumácie, glitre, farbivá a ďalšie zložky, z ktorých vaša pokožka nemá žiadne benefity a len ju aj zbytočne zaťažujú,“ dodáva pani Dudová.

PS: Pri výbere prírodnej kozmetiky pani Dudová odporúča zostať obozretnými. Vždy čítajte zloženie a zohľadnite svoj zdravotný stav. Uprednostnite overených a spoľahlivých výrobcov prírodnej kozmetiky pred neznámymi. Vaša pokožka si zaslúži to najlepšie.

Zdroj: PR článok
Odporúčame