Časté chyby pri sedení: Robíte ich aj vy?

Chyby pri sedení

Vyhnite sa základným chybám pri sedení (Zdroj: GettyImages)

Dospelý človek strávi sedením v priemere 50 až 70 percent bdelého času. Pandémia navyše spôsobila, že mnohí ľudia so sedavým zamestnaním vymenili ergonomicky zariadené kancelárske priestory za provizórne sedenie v home office. O to dôležitejšie je vyhnúť sa základným chybám pri sedení.

Pokiaľ totiž sedíte príliš často, dlho a navyše zlým spôsobom, môžete si privodiť chronické bolesti chrbta a zároveň prispieť k vyššiemu riziku ochorení od obezity, cez cukrovku, až po srdcové choroby.

Chyba číslo 1: Sedenie s prekríženými nohami

Pri takomto sedení dochádza k extrémnemu namáhaniu a posúvaniu bedrového kĺbu do neprirodzenej polohy. V dôsledku nerovnomerného zaťažovania jednej zo strán tela dochádza aj k vzniku svalovej nerovnováhy a k zmenám v kĺboch ​​dolných končatín, ktoré sa môžu prenášať do ďalších častí tela, predovšetkým k chrbtici. V najhoršom prípade môže vzniknúť aj nerovnováha celého pohybového systému.

Chyba číslo 2: Hrbenie sa

Pri dlhšom sedení, najmä pokiaľ máme dosku stola nastavenú príliš nízko, alebo ak máme stoličku príliš ďaleko od stola, sa začíname hrbiť. Pri ohnutom chrbte dochádza k sklopeniu panvy dozadu a predsúvaniu krčnej chrbtice. Ramená tak vyťahujeme dopredu, prsné svaly sa nám postupne skracujú a dochádza k oslabeniu medzilopatkových svalov.

Následne viac tlačíme na pľúca, preto nemôžeme správne dýchať, a bránime vhodnému okysličeniu krvi. Stlačením brucha zasa stláčame orgány v brušnej dutine, čím sa oslabuje ich výživa a funkcie. Hrbením sa dochádza aj k zvýšenému tlaku na medzistavcové platničky bedrovej chrbtice a časom môže dôjsť k ich poškodeniu. Tento dlhý zoznam príčin a následkov časom vyústi aj do bolestí hlavy, krčnej chrbtice a ramien. Hrbenie spôsobuje aj tenisový lakeť, vysoký krvný tlak, hučanie v ušiach, chrápanie, zmenu funkcie štítnej žľazy a zhoršené videnie.


Mohlo by vás zaujať: Vystriedajte dlhé sedenie za pohyb: Hrozia vám zdravotné problémy aj spomalený metabolizmus


Chyba číslo 3: Opieranie o lakeť a nakláňanie sa do strany

Ak sme pri sedení unavení, alebo nám poloha na jednej strane vyhovuje viac, logicky sa na ňu nakloníme a oprieme sa pri tom o lakeť. Chrbát sa nám vyhrbí, hlboké stabilizačné svaly sa uvoľnia, celé telo vrátane chrbtice klesne na jednu stranu a svaly na druhom boku sa stiahnu. Tým si zarábame na skoliózu.

Okrem toho dochádza aj k stuhnutiu krčnej chrbtice, časom môže dôjsť až k vyskočeniu medzistavcovej platničky. Opieraním sa blokujeme aj dolnú časť hrudníka pod prsiami, čím dochádza k oslabeniu tráviaceho systému a zaťaženiu žalúdka, pečene, žlčníka a zbytočnej námahe srdca.

Chyba číslo 4: Nevhodne zvolená bedrová opierka

Bedrové opierky môžu byť dobrým pomocníkom, no aj pri nich je nutné dbať na správne nastavenie a veľkosť. V opačnom prípade sa bedrá dostávajú do nesprávnej pozície a trpia. Nevhodná opierka posúva panvu dopredu. Zlou voľbou si tiež zarábame na gynekologické problémy a problémy s močovými cestami, keďže dochádza k povoleniu spodných brušných svalov aj panvového dňa. Najlepšie je vždy voliť opierky, ktoré sú so stoličkou ergonomicky zladené.

Päť tipov na správne sedenie

  1. Ak sedíte pri počítači, nastavte si monitor do úrovne očí a ďalej od tváre. Odborníci uvádzajú ideálnu vzdialenosť 45 – 55 cm od tváre, čo zodpovedá aj hĺbke kancelárskych stolov. V prípade notebookov investujte do špeciálneho stojana, ktorý posunie displej vyššie do úrovne očí.
  2. Správny sed dosiahnete, keď obe nohy opriete celým chodidlom o podlahu a rozkročíte asi na šírku panvy. Panvu posuňte dozadu, posaďte sa vzpriamene tak, aby vaše uši, plecia a boky boli opticky v jednej línii. Členky, kolená a bedrá majú ideálne zvierať pravý uhol.
  3. Nehrbte sa, nenakláňajte sa do strán a nekrížte nohy. Vyhnite sa „korytnačiemu“ vyťahovaniu hlavy vpred. S každým jedným centimetrom vychýlenia hlavy dopredu z prirodzenej osi musí váš krk uniesť až o 10 kilogramov viac. To vedie k bolestiam hlavy aj krku. Hlavu držte vždy vzpriamene.
  4. Správnu techniku ​​sedenia môžete umocniť výberom správnej stoličky, prípadne použitím špeciálnych pomôcok. Mnohí lekári odporúčajú balančné stoličky, ktoré človeka donútia narovnať chrbát, zasunúť hlavu a stiahnuť ramená dozadu. Navyše sa aj počas sedenia aktivujú a posilňujú ochabnuté chrbtové a brušné svaly, čo je pre zdravie chrbta zásadné.
  5. Celodenné sedenie je potrebné každých 40 minút prestriedať státím, chôdzou alebo jednoduchým cvičením.


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame