ODBORNÍCI RADIA Ako bojovať so stareckými škvrnami? Zbavte sa ich a cíťte sa opäť o niekoľko rokov mladšie!

staršia žena

Je možné zbaviť sa stareckých škvŕn? (Zdroj: GettyImages)

Kožné problémy sú vo veľkej miere najmä estetickým problémom. Preto je pochopiteľné, prečo s nimi ľudia tak často bojujú. Aj tentokrát sme za vás položili zaujímavú otázku niekoľkým odborníkom. Zaoberali sme sa témou stareckých škvŕn a tým, ako s nimi bojovať. Prečítajte si užitočné tipy a rady od kvalifikovaných lekárov.

MUDr. Marián Koperniech

Chirurg Marián Koperniech má atestáciu ako z úrazovej, tak aj z plastickej chirurgie. V tomto odbore má 15 ročné skúsenosti a viac než 3-tisíc úspešných zákrokov. Na klinike sa venuje estetickej chirurgii.

„Starecké škvrny na koži vznikajú nielen vekom ale okrem vplyvu genetiky je to hlavne opakované poškodenie kože slnkom a životosprávou. Túto poškodenú kožu vieme čiastočne odstrániť rôznymi metódami: laserový resurfaceing, dermabrázia, chemický peeling, a iné. Princípom je odstránenie povrchovej vrstvy pokožky, ktorá sa postupne obnoví tak aby sa pleť zjednotila.“

MUDr. Vanda Dušička Martišková

Doktorka Martišková je atestovaná dermatologička. Pôsobí v kožnej ambulancii Dermajunior v Bratislave a Klinicke estetickej dermatológie Interklinik v Bratislave.

„Starecké škvrny sú v podstate poruchy pigmentu vznikajúce vekom po dlhoročnej expozícii slnečnému žiareniu. V prvom rade je potrebné predchádzať ich tvorbe a zhoršovaniu celoročnou ochranou pred slnkom. Ideálne je použitie krémov s ochranným faktorom 50+. Pokiaľ už vznikli, môže s ich odstránením pomôcť každodenná domáca starostlivosť s kozmetikou určenou pre pigmentových škvrnám, alebo chemický peeling, IPL svetlo či laser na klinikách estetickej dermatológie.“

MUDr. Zuzana Kotlásová

Atestovaná doktorka pracuje ako zástupkyňa primára Kliniky preventivní dermatologie v Prahe. Okrem iného sa tu venujú aj estetickej dermatológii, a to na lekárskej úrovni.

„Pigmentové skvrny a dispozice k jejich vzniku je velmi individuální a ne vždy podléhá věku, proto označení “stařecké skvrny” je trošku zavádějící. Mohou se vyskytnout na obličeji, ale také na hřbetech rukou, předloktích, v dekoltu. Nejúčinnější je v tomto ohledu jistě prevence, a tou je důsledná fotoprotekce. Ne vše lze však sluneční ochranou ovlivnit, protože genetické a individuální dispozice jsou poměrně zásadní.

Proto při již vzniklých pigmentacích přichází ke slovu estetická medicína. Nejčastěji používáme chemické peelingy či laseroterapii. Lokální domácí léčba samostatně většinou není dostatečně účinná, nicméně v kombinaci s ambulantní léčbou je vhodné tuto provozovat a volit přípravky s obsahem například Kyseliny azelaové, vitaminu C či jiných bělících látek.“

MUDr. Jan Vojáček, CFMP

Doktor Jan Vojáček vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vydal knihu Umění být zdráv či Rozhodni se být zdráv. V súčasnosti sa venuje funkčnej medicíne, v ktorej aplikuje pri každom pacientovi individuálny prístup.

„Často souvisejí s játry. Proto je dobré játra podporovat, třeba některými bylinkami. A samozřejmě utlumit přísun nejrůznějších toxických látek, jako je alkohol a toxiny z nekvalitní stravy a léků a také emoční toxicitu.“

Ako správne vyživovať pokožku

Z odpovedí odborníkov je jasné, že základom, je prevencia a kvalitná starostlivosť o pokožku. S tým vám môže pomôcť aj zvolenie správnej stravy. Zamerajte sa najmä na doplnenie antioxidantov, minerálov a živín. Pomôcť môže aj konzumovanie kolagénu, ktorý nájdete napríklad v kuracom alebo slepačom vývare.

Ďalšie vhodné potraviny sú avokádo, bobuľové ovocie, červené víno či zelený čaj. Všetky posilnia organizmus antioxidantmi a zároveň sú zdrojom živín, ktoré spevňujú pleť. Určite však ani pri tomto probléme nezaškodí poradiť sa s kožným alebo odborným lekárom.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame