Kolagén pre krásnu pleť a zdravé kĺby: Kedy a akým spôsobom ho treba doplniť?

Žena s boľavým ramenom

Kolagén pomáha ku krajšiemu vzhľadu, ale zodpovedá aj za celkové zdravie (Foto: GettyImages)

Jeho význam pre naše telo by sme nemali podceňovať. Kolagén pomáha ku krajšiemu vzhľadu, ale zodpovedá aj za celkové zdravie. Mladé telo si ho dokáže tvoriť samo. Už po dvadsiatom piatom roku života však produkcia klesá, po štyridsať päťke sa netvorí skoro vôbec. Prezradíme vám, akými formami ho doplníte najlepšie.

Bielkovina mladosti

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí základnú stavebnú hmotu spojivových tkanív. Predstavuje až 30 percent všetkých bielkovín v tele. Tvorí štruktúru kostí, kĺbov, väzov, šliach, chrupaviek a kože. Kým si ho telo vie produkovať samo, udržuje pokožku i ostatné tkanivá mladé a pružné. Ak ho má telo dostatok, funguje ako má, čo sa ukáže aj navonok v podobe rôznych benefitov.

Zvyšuje kvalitu a rast vlasov: zlepšuje hydratáciu a objem, bráni ich vypadávaniu a lámaniu, dodáva im zdravý vzhľad a prirodzený lesk
Zlepšuje zdravie a vzhľad pokožky: intenzívne vyživuje pleť, dodáva jej pružnosť, pevnosť a redukuje vrásky
Udržiava pevné a krásne nechty: posilňuje ich štruktúru a zabraňuje tak ich lámaniu a štiepeniu
Zabraňuje predčasnému starnutiu kĺbových štruktúr a tkaniva


Mohlo by vás zaujať: Kolagén pomôže kostiam i tráveniu: 5 vecí, ktoré o ňom musíte vedieť


Keď chýba, telo trpí

Okrem chýbajúcich živín v strave a prirodzeného starnutia existujú ďalšie faktory, ktoré v tele kolagén ničia alebo bránia jeho tvorbe. Sú nimi fajčenie, nadmerná konzumácia rafinovaných sacharidov a vystavovanie sa slnku bez náležitej ochrany. Nedostatok sa prejavuje predčasným starnutím pokožky, zhoršením kvality vlasov, nechtov a ťažkosťami s pohybovým aparátom. Dopĺňanie môže efektívne zamedziť týmto problémom alebo stlmiť už existujúce prejavy.

Kolagén z prírodných zdrojov

Naše telo dokáže tvoriť kolagén z aminokyselín, ktoré prijímame v strave. Zaraďte na tanier napríklad potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Nájdeme ich vo vlašských orechoch, ľanových či tekvicových semenách a rybích olejoch. Zvyšujú syntézu kolagénu a majú protizápalové účinky. Výbornou formou je aj silný vývar z mäsa, kože a kostí. Na rozdiel od ostatných potravín obsahuje formu kolagénu, ktorú môže telo hneď využiť.

Dôležité sú taktiež ovocie a zelenina bohaté na vitamín C. Tento silný antioxidant podporuje tvorbu kolagénu a zároveň znižuje poškodenie kože spôsobené UV žiarením a starnutím. Pomáha znížiť tvorbu vrások, zachovať pružnosť a pevnosť pokožky. Ideálnymi zdrojmi sú čierne ríbezle, kivi, citróny, jahody či pomaranče, zo zeleniny červená a zelená paprika, brokolica alebo kapusta. Listová zelenina zas obsahuje chlorofyl pomáha zvýšiť produkciu kolagénu a má silné antioxidačné účinky. Chráni pred pôsobením voľných radikálov, ktoré podporujú predčasné starnutie.


Mohlo by vás zaujať: Kolagén je skutočne dôležitý: Zistite, s čím všetkým vám môže pomôcť


Vhodné sú aj doplnky stravy

Na našom trhu existuje veľa kolagénových prípravkov, ktoré vášmu telu vrátia, čo vekom prirodzene stratilo. Pri výbere však zvážte jeho pôvod, obsah v dennej dávke a formu, akou je dodávaný do tela. Veľmi dobré je dopĺňať ho pitím, keďže sa tak najlepšie vstrebáva cez tenké črevo do krvi. V práškovej podobe sa ľahko rozpustí a telo využije jeho účinky naplno. Zároveň tak udržiavate pravidelný pitný režim. Nápoj si môžete ochutiť citrónom, bylinkami či ovocnou šťavou. Vytvoríte si tak výbornú, osviežujúcu a zdravú limonádu.

Chcete vyskúšať účinky práškového kolagénu? Zoženiete ho tu

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame