Máte problémy so spánkom? Toto je 8 stravovacích návykov, ktorým by ste sa mali vyhnúť

insomnia muž a žena

Ako zlepšiť kvalitu spánku? (Zdroj: Freepik/frimages)

Ak bojujete so zaspávaním alebo sa prebúdzate s pocitom únavy, môže za tým byť váš vzťah s jedlom, teda čo, koľkokedy jete. Poďme sa spoločne pozrieť na osem stravovacích návykov, ktorým by ste sa mali vyhnúť, pokiaľ chcete mať ničím nerušený pokojný spánok.

Príliš veľa kofeínu

Väčšina odborníkov radí nekonzumovať kofeín aspoň šesť hodín pred spaním. Samozrejme, každý z nás je iný, a preto tiež rôznorodo metabolizujeme kofeín. Je dokázané, že kofeín interferuje s pôsobením chemickej látky známej ako adenozín, ktorá má sedatívne vlastnosti a hromadí sa v mozgu, aby signalizovala spánok. Stimulačná zlúčenina môže tiež oddialiť nástup spánku. Netýka sa to iba kávy, pretože kofeín sa nachádza v čaji, nealkoholických nápojoch, energetických nápojoch a čokoláde.

Konzumácia veľkých jedál

Veľké a ťažké jedlo môže spôsobiť nadúvanie, čo následne pôsobí na váš spánok. Okrem toho sa tuk trávi dlhšie a môže spôsobiť nepohodlie pri ležaní. Skúste sa preto na večeru vyhnúť jedlám s vysokým obsahom tuku a po jedle počkajte aspoň dve hodiny, kým pôjdete spať. Taktiež je dôležité, aby ste po jedle iba nečinne nesedeli, ale trochu sa rozhýbali.

Príliš veľa cukru

Pred spaním by ste sa mali vyhýbať nielen jedlám bohatým na tuky, ale aj cukry. „Výskum naznačuje, že vysoký príjem cukru môže viesť k nočnému poteniu u žien po menopauze,“ povedala Nancy Z. Farrell Allen, registrovaná dietologička a hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky.

Korenené jedlá

Okrem toho, že korenené jedlá môžu prispieť k páleniu záhy, sťažujú zaspávanie a spôsobujú nepohodlie počas noci. Obmedzte alebo sa vyhnite čili, kari a iným jedlám s ostrým korením.

Pitie alkoholických nápojov

Pohár vína alebo iného alkoholu na vás môže mať uspávacie účinky, no pitie pred spaním sa rozhodne neodporúča. „Môže to obmedziť množstvo hlbokého spánku, zvýšiť počet nočných výletov uprostred noci do kúpeľne a dehydrovať vás s následnou bolesťou hlavy,“ vysvetlila Farrell Allen. Dietologička tiež radí, že ak si chcete vypiť, obmedzte množstvo na 1 až 2 poháriky, nezabúdajte na príjem čistej vody a pite v takom čase, aby vaše telo malo čas na spracovanie týchto nápojov.

Príliš veľa tekutín

Konzumácia veľkého množstva akejkoľvek tekutiny večer môže zvýšiť frekvenciu močenia, čo prispieva k prebúdzaniu sa počas noci. Pokúste sa preto vyhnúť tekutinám tesne pred spaním, aby ste si zabezpečili neprerušovaný nočný spánok.

Vplyv obmedzenia kalórií počas dňa

U väčšiny ľudí, ktorí výrazne obmedzujú kalórie počas dňa, sa v noci prejaví nával hladu, čo vedie ku konzumácii jedla v hodinách tesne pred spaním, a to môže prispieť k poruchám spánku. Preto by ste mali dbať na dostatočný príjem živín počas dňa, nie počas nočného prejedania sa.

Vaša váha

Okrem vyššie spomínaných dôvodov môže na váš spánok vplývať aj vaša váha. Nadmerná telesná hmotnosť môže zvýšiť riziko spánkového apnoe, ktoré môže v noci ovplyvniť vašu schopnosť dýchať, a tým prerušiť spánok. Na opačnej strane, jedinci s anorexiou alebo bulímiou môžu pociťovať roztrieštený spánok podobný nespavosti.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame