Detox a jeho riziká: Prečo by ste nemali vôbec držať detoxikačnú diétu?

Je detox skutočne pre telo potrebný? (Zdroj: Freepik/vh-studio)

Oteplieva sa a povedzme si na rovinu – kto by nechcel v plavkách cez leto vyzerať dobre? Mnohí z nás preto už teraz začínajú s rôznymi drastickými či detoxikačnými diétami, o ktorých si myslia, že im vyčaria skvelú postavu. Krátkodobé detoxikačné očisty či diéty majú trvalé následky a môžu spôsobiť, že budete ešte menej zdraví, ako na začiatku tejto diéty.

Hľadanie skratiek k vysnívanému telu a k pevnejšiemu zdraviu môže byť lákavé, no neoplatí sa to a nefunguje to. Prečo je teda lepšie vyhnúť sa takzvanému detoxu? Detoxikačné čistenie organizmus sa môže výrazne líšiť. Z niektorých najviac propagovaných typov sme vybrali napríklad detox pomocou: 

  • pomocou bylín a korenín
  • pitnej vody alebo iných tekutín
  • obmedzenia kalórií
  • používania sauny
  • užívania určitých doplnkov stravy
  • konzumácie len vybraných potravín
  • zníženia vystavovaniu sa určitým veciam v životnom prostredí

Komerčne dostupné detoxikačné plány sa dajú ľahko nájsť online a často obsahujú rôzne tvrdenia o tom, aké pre vás môžu byť prospešné. Zriedka sa však konkrétne zmieňujú o druhoch toxínov, ktoré odstraňujú, alebo o tom, ako presne fungujú. Aj to je zdrojom toho, že štúdie o detoxoch sú obmedzené a väčšinou nekvalitné.

Vaše telo sa detoxikuje samo

Margaret MacIntosh, akupunkturistka a lekárka tradičnej čínskej medicíny z Kanady, hovorí, že mnohé z týchto extrémnych stravovacích zmien môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Namiesto toho by ste mali určite preferovať zdravú výživu a životný štýl založený na plnohodnotných potravinách, pretože telo má svoje vlastné vstavané procesy na odstránenie toxínov. 

 V skutočnosti existujú v tele štyri rôzne systémy, ktoré pracujú na zbavení sa potenciálne škodlivých látok. Ide o tieto orgány:

  • Obličky – Filtrujú vašu krv a odstraňujú toxíny prostredníctvom moču.
  • Pečeň – Pomáha spracovávať živiny a upravovať nežiaduce látky tak, aby sa z tela ľahšie vylučovali.
  • Pľúca – Pomáhajú odstraňovať vzduchom prenášané škodliviny. 
  • Hrubé črevo : Odstraňuje odpad a toxíny prostredníctvom pohybov čriev.

Zdravé orgány vo vašom tele odfiltrujú škodlivé látky, takže udržanie tela v čo najlepšej zdravotnej kondícii je vašou najlepšou zbraňou na odstránenie toxínov. Aké sú najlepšie spôsoby, ako podporiť orgány a procesy, ktoré skutočne detoxikujú telo? Vybrali sme zopár, ktoré odporúčajú odborníci:

  • jesť stravu bohatú na živiny, plnú vlákniny, zeleniny, ovocia a chudých zdrojov bielkovín
  • vykonať týždenne v priemere 150 minút cvičenia miernej intenzity
  • dopriať si dostatočný odpočinok
  • prestať fajčiť a konzumovať nadmerné množstvo alkoholu, prípadne abstinovať 
  • piť dostatočné množstvo vody, aby ste zostali hydratovaní

Aké zdravotné riziká má detox?

Zástancovia detoxikácie dookola tvrdia, že detox dokáže odstrániť toxíny, pomôže vám schudnúť alebo dokonca znížiť zápal či zbaviť sa iných chorôb. Zatiaľ čo niektoré dôkazy naznačujú, že zníženie kalórií vďaka detoxifikačným diétam môže pomôcť pri chudnutí, len malý počet štúdií nízkej kvality podporuje ich použitie.

Detoxikačné diéty a plány nie sú potrebné na odstránenie toxínov z tela. Ako už bolo spomenuté, vaše telo už má zavedené systémy na odstránenie škodlivých alebo nepotrebných látok z tela. Radšej sa zamerajte na zdravý životný štýl vrátane pestrej stravy, pravidelného cvičenia a vyhýbania sa fajčeniu a alkoholu.

Ak je vaším cieľom schudnúť, niektoré detoxikačné diéty môžu podporiť počiatočné chudnutie. Bez dlhodobých stratégií však pravdepodobne opäť priberiete, keď prestanete s detoxom. Namiesto toho zvážte rozhovor so svojím lekárom alebo spoluprácu s odborníkom na výživu alebo dietológom, aby vám určil čo najlepší stravovací plán. 

Detox vodou a jeho nevýhody

Tory Tedrow, interná odborníčka na výživu hovorí, že pitie príliš veľkého množstva vody môže viesť k hyponatriémii. Vtedy vaša krv obsahuje príliš málo sodíka, čo spôsobuje opuch buniek.

Pitie nadmerného množstva vody a obmedzenie kalorického príjmu môže teda skutočne viesť k nerovnováhe takzvaných elektrolytov v tele. To môže spôsobiť príznaky, ktoré sa líšia v závažnosti, ale môžu sa rýchlo stať život ohrozujúcimi a vyžadujú si lekársky zásah. Ide najmä o: 

  • nevoľnosť
  • vracanie
  • bolesť hlavy
  • zmätok
  • únava
  • svalové kŕče
  • záchvaty
  • kóma

Pôstny detox – je pôst riešením?

Zatiaľ čo mnohí odborníci neodporúčajú očisty, ktoré by mohli zahŕňať iba šťavu alebo laxatíva, iní navrhujú použitie spôsobu stravovania, ktorý stimuluje autofágiu – proces, ktorý v tele vyvolá zničenie nepotrebných častí buniek. Autofágia je stimulovaná pôstom,“ hovorí Gin Stephens, autor publikácií o prerušovanom pôste. 

Mnohé očisty sú navrhnuté na štýl prerušovaného pôstu, ktorý sa zameriava na obmedzenie kalórií a výživové doplnky. Na rozdiel od iných foriem detoxu, prerušovaný pôst môže priniesť určité výhody, vrátane straty hmotnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že tento prístup k diétovaniu môže pomôcť trénovať telo, aby využívalo ketóny z tuku na energiu namiesto glukózy, čo môže spustiť stratu tuku.

Iné štúdie však naznačujú, že počiatočná strata hmotnosti v rámci tohto detoxikačného prístupu možná, ale dlhodobé výhody sú nepravdepodobné. Je to preto, že schudnutú váhu pravdepodobne opäť získate, keď sa vrátite k typickým stravovacím návykom.  Tento prístup však nemusí fungovať dobre pre každého, takže ak ho chcete predsa len skúsiť, poraďte sa najprv so svojím lekárom. 

Aj laxatíva predstavujú problém

Doktorka Erin Stair, zdravotná poradkyňa a zároveň autorka kníh o stravovaní hovorí, že väčšina ľudí nevie ani len definovať, čo je to toxín, nieto ešte to, ktoré z nich škodia ľudskému telu. Mnohí ľudia sa totiž pustia o očisty s použitím produktov, ktoré obsahujú laxatíva a podobné nečistoty „vypudzujúce“ látky von z tela. 

Vedci poznamenali, že detoxikácia pomocou laxatív alebo odšťavenej zeleniny či ovocia môže viesť k počiatočnému úbytku hmotnosti, ale potom, čo človek prestane s detoxom, pravdepodobne opäť naberie váhu.

Je preto lepšie vyhýbať sa známym toxínom, ako je tabak a alkohol, a zároveň udržiavať vyváženú stravu a pravidelnú aktivitu. Odporúčajú tiež dostatok spánku a pitie dostatočného množstva vody. Týmto spôsobom podporíte vlastné detoxikačné systémy vášho tela, namiesto toho, aby ste sa spoliehali na nárazové diéty, ktoré majú krátkodobý efekt, no uškodiť môžu dlhodobo. 

Detox ovplyvňuje aj vaše duševné zdravie

Potraviny, ktoré jete, môžu ovplyvniť vaše duševné zdravie. Podľa Americkej psychologickej asociácie (APA) rastúci počet výskumov naznačuje, že výživa hrá dôležitú úlohu v duševnom zdraví. Pri pohľade na to, ako vaša strava ovplyvňuje vašu náladu, vedci našli dôkazy, ktoré naznačujú, že rôzne spôsoby stravovania môžu ovplyvniť vašu náladu.

Štúdie uvádzajú, že stredomorská strava poskytuje lepšiu podporu duševného zdravia ako typickejšia západná strava, ktorá obsahuje viac vysoko spracovaných potravín. Výskumníci dodávajú, že niektoré potraviny môžu ovplyvniť hladinu cukru, črevný mikrobióm a vašu imunitnú odpoveď – to všetko môže ovplyvniť aj vašu náladu.



Zdroj: healthline.com, plnielanu.sk
Odporúčame