Môže skutočne hudba liečiť? Nová štúdia objavila prepojenie medzi piesňami a Alzheimerovou chorobou

staršia pani počúva hudbu cez telefón

Môže hudba skutočne liečiť? (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Hudba je mocný nástroj na prístup k informáciám o nás samých. Dve nedávne štúdie ponúkajú nový pohľad na to, ako sú naše obľúbené skladby spojené so spomienkami a osobnosťou – a ako tieto spojenia môžu zlepšiť životy. Už dlho totiž existuje predpoklad priaznivého prepojenia medzi hudbou a pacientmi s Alzheimerovou chorobou alebo Parkinsonovou chorobou.

Čo je muzikoterapia?

Vzhľadom na silný vplyv, ktorý má hudba na mozog, vedci skúmajú, či sa dá použiť na liečbu mnohých rôznych neurologických stavov – ako je mŕtvica, Parkinsonova choroba alebo poranenie mozgu. Jednou takouto liečbou, ktorá sa v súčasnosti skúma na použitie, je neurologická muzikoterapia .

Neurologická muzikoterapia funguje trochu ako fyzioterapia alebo logopédia v tom, že jej cieľom je pomôcť pacientom zvládnuť symptómy a lepšie fungovať v každodennom živote. Je pozoruhodné, že výskum tiež naznačuje, že hudba môže fyzicky zväčšiť mozgovú hmotu, čo by mohlo pomôcť samotnému mozgu opraviť. Ešte zaujímavejší je vplyv, ktorý môže mať hudba aj v prípadoch, keď mozog nemusí fungovať tak, ako by mal.


Mohlo by vás zaujímať:Väčšina ľudí o nich vôbec netuší: Toto sú možné príznaky začínajúcej Alzheimerovej choroby


Štúdie napríklad ukazujú, že u ľudí s Alzheimerovou chorobou môže hudba často vyvolať reakciu a pomôcť pacientom získať prístup k spomienkam , ktoré boli predtým stratené. Existujú tiež dôkazy o pacientoch, ktorí utrpeli poškodenie mozgu a stratili schopnosť hovoriť, ktorí môžu stále spievať , keď hrá hudba.

Hudba stimuluje mozog

Predpokladá sa, že dôvodom, prečo neurologická muzikoterapia funguje, je to, že hudba môže súčasne aktivovať a simulovať viacero rôznych častí mozgu. U pacientov s neurologickými ochoreniami sú to často spojenia v mozgu, ktoré spôsobujú problémy, a nie samotná špecifická oblasť.

Výskum ukazuje, že hudba môže jedinečným spôsobom vytvárať nové spojenia v mozgu. Počúvanie hudby tiež zlepšuje opravu neurónov lepšie ako iné činnosti – ako napríklad počúvanie audioknihy – čo môže znamenať, že mozog funguje lepšie a vytvára nové spojenia.


Mohlo by vás zaujímať:Liečba Alzheimerovej choroby: Vedci vyvíjajú vakcínu, ktorá by mohla byť účinná


Mozog hudobníka je v skutočnosti lepšie prepojený ako u ľudí, ktorí hudbu nehrali. To by mohlo byť dôležité pre ľudí s neurologickými ochoreniami, pretože hudba by mohla časom pomôcť opraviť poškodené spojenia. Táto aktivácia viacerých oblastí mozgu môže byť dôvodom, prečo je neurologická muzikoterapia úspešnejšia ako iné štandardné terapie samotné.

Dobrá je aj ako prevencia

Zmeny boli najpozoruhodnejšie v prefrontálnej kôre, známej ako riadiace centrum mozgu, kde dochádza k rozhodovaniu, moderovaniu sociálneho správania, vyjadrovaniu osobnosti a plánovaniu komplexného duševného správania. Keď pacienti počuli hudbu, ktorá bola pre nich osobná, aktivovala hudobnú neurónovú sieť spájajúcu rôzne oblasti mozgu na základe magnetickej rezonancie pacientov pred a po počúvaní hudby. To sa líšilo od toho, keď počuli novú, neznámu hudbu, ktorá spustila iba konkrétnu časť mozgu naladenú na počúvanie.

„Nezáleží na tom, či ste celoživotným hudobníkom alebo ste nikdy nehrali na nástroji, hudba je prístupovým kľúčom k vašej pamäti, vašej prefrontálnej kôre,“ povedal Thaut, ktorý je riaditeľom Torontskej univerzity pre výskum hudby a zdravotníctva. Tahut je tiež držiteľom Tier One Canada Research Chair v oblasti hudby, neurovedy a zdravia. Je to jednoduché – počúvajte hudbu, ktorú ste milovali celý svoj život. Vaše obľúbené piesne, skladby, ktoré sú pre vás obzvlášť dôležité – urobia z toho vašu mozgovú posilňovňu.“



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame