Kedy ste naposledy skúsili niečo nové? Toto sú dôvody, prečo je dobré vykročiť z komfortnej zóny

ľudia na kurze maľovania

Nové zážitky dodajú vášmu životu iskru (Zdroj: Freepik/freepik)

Skúšanie nových vecí, či už zážitkov alebo záľub, dokáže ľudí naplniť radosťou a pocitom úspechu. Kým sa neodvážime vykročiť z komfortnej zóny a spoznať niečo nové, nezistíme svoj skutočný potenciál. O tom, že je to naozaj tak, vás určite presvedčia aj nasledujúce dôvody.

Prečo skúšať nové veci?

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí zažívajú každý deň takmer nemennú rutinu? Tá môže prerásť do stereotypu, ktorý sa zdá naoko uspokojivý, no dá sa prerušiť len ťažko. Pravdou však je, že vyhľadávanie nových zábavných zážitkov a činností dokáže život obohatiť oveľa viac. Ľudia, ktorí skúšajú to, čo doposiaľ nepoznali, sú šťastnejší, pozitívnejší, aktívnejší a zdravší.

Ak sa vám náhle zmeny príliš nepáčia, začnite postupne. Chcete sa naučiť nový jazyk? Každý deň sa z neho naučte aspoň trochu, stačí si na to vyhradiť pol hodinu. Neskôr si čas učenia navýšite a možno sa odhodláte navštevovať jazykovú školu. Takéto postupné získavanie schopností sa dá potom upraviť na akúkoľvek inú záľubu. Dobrým štartom je tiež robenie starých vecí novým spôsobom. Či už si dáte urobiť pre vás nezvyčajný účes alebo objavíte nepoznané jedlo.

Možno si vravíte, že vás vaše povinnosti príliš unavujú. Pokiaľ však máte aspoň trochu voľného času, prestaňte sa vyhovárať a zotrvávať v priemernosti. Je čas zistiť, čo všetko dokážete a to prostredníctvom nových skúseností.

Nájdete vlastnú vnútornú silu

Považujete nejakú osobnosť za svoj idol? Ktoré vlastnosti sa vám na nej najviac páčia? Jednou z vašich odpovedí bude určite jeho či jej zápal, pre všetko, čo robí. Aj táto osobnosť musí byť vždy odhodlaná vyskúšať nové skúsenosti a posunúť sa ďalej.

Skúste si predstaviť, že by mal niekto vzhliadať k vám. Neobmedzujte sa iba na to, čo poznáte. Otvorte sa novým schopnostiam, zážitkom a skúsenostiam, ktoré naplnia váš život. Zároveň si tým posilníte sebavedomie, vieru v seba samého aj vnútorné odhodlanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strava v lete má svoje pravidlá: Zabudnite na mastné a ťažké jedlá! Viete, čo ľahké si naložiť na tanier?

Zistíte, čo dokážete

Kým neskúsite niečo nové, nikdy nezistíte, aký ste v tom dobrý. Nebola by škoda nedozvedieť sa, či neviete variť, piecť, spievať alebo vyšívať lepšie ako ostatní? Už len tým, že začnete sa môžete naučiť niečo nové aj o sebe. Neskôr nemusíte ľutovať, že ste sa v živote pripravili o nenadobudnuté schopnosti.

Keď dosiahnete, čo si zaumienite, pocítite šťastie a hrdosť. Pamätajte, že so skúšaním niekedy prichádza aj nezdar. Treba však vytrvať a pokračovať v učení.

Cesta k príležitostiam

Nové skúsenosti vám môžu pomôcť napredovať. Ak sa napríklad začnete ďalej vzdelávať, získate v práci lepšiu pozíciu alebo dokonca novú skvelú prácu. Skúste prekonať sami seba a zamierte na vyššie ciele. Odhodlanie v akejkoľvek činnosti vás privedie k rôznym príležitostiam, ktoré obohatia váš život.

Vytvoríte si pozitívne spomienky

V horších chvíľach sa často obraciame na pozitívne spomienky. Tie si môžete vytvoriť aj skúšaním nových vecí. Veď čo už je zaujímavé na rutine bežného dňa? Skúste si ju preto vždy trochu okoreniť niečím zaujímavým. Nezdary v novej záľube síce zo začiatku nemusia byť príjemné, no oplatí sa pokračovať v snahe a to najlepšie ešte len príde.

Spoznáte nových ľudí

Väčšina z nás má určitý okruh priateľov, ktorí už veľmi nerozširuje. Vďaka novej záľube však možno spoznáte ďalších či už osobne alebo online. Tí vám o sebe čo-to prezradia a rozšíria vašu perspektívu. Neskôr sa vám možno práve vďaka nim vytvoria v živote nové príležitosti. Okrem toho si začnete viac všímať rozmanitosť ich príbehov. Ak napríklad vyskúšate cudzokrajné jedlo, otvoríte sa porozumeniu ľudí z iných kultúr.

Vďaka spoločným záľubám spoznáte nových ľudí (Zdroj: Freepik/freepik)

Stanete sa smelšími

Pokiaľ patríte k introvertnejším ľuďom, viete, že niekedy je ťažké vyjsť zo svojej ulity. Skúšanie nového vám môže dodať sebavedomie a sebadôveru. Pri spoznávaní nových ľudí si tiež zlepšíte svoje komunikačné schopnosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pripravte si netradičné paradajkové chutney: Spracujete prebytočnú úrodu, ešte si aj skvele pochutíte!

Prekonáte svoj strach

Úspech neraz prichádza ruka v ruke so zlyhaniami, a rovnako je to aj pri skúšaní nových vecí. Každý z nás sa niečoho obáva. Vďaka novým zážitkom však môžete svoj strach utíšiť. Sústredíte sa hlavne na dosiahnuté výsledky, ktoré prinesú pocit úspechu. Strach korení v nedôvere. Často sa prebúdza aj vtedy, keď zvažujeme, či vyskúšame niečo nové a to nás od nich dokáže spoľahlivo odradiť. No práve nové skúsenosti porazia strach najlepšie.

Začnete si vážiť hodnotu času

Nové činnosti vás spomalia natoľko, že si začnete všímať svoje prostredie a odvedú vašu pozornosť od nutnej rutiny. Čím sme starší, tým nám čas ubieha rýchlejšie a to najmä vtedy, keď nezažijeme žiadne konkrétne udalosti. Kým neprídu sviatky alebo rodinné udalosti, prežívame deň za dňom rovnako. Ak sa však zahĺbite do nejakej novej záľuby, na chvíľu spomalíte a začnete si vážiť čas, ktorý máte vo svojich rukách.

Je to zdravé

Keď sa prestaneme snažiť o niečo nové, je to ako keby sme sa prestali snažiť žiť. Učenie je celoživotný proces a pokračuje aj dlho po tom, ako opustíme školské lavice. Mozog potrebuje potravu rovnako ako zvyšok nášho tela. Potrebuje nové veci, ktoré by ho stimulovali a podporili. Učenie sa a skúšanie nových aktivít zlepší vaše sústredenie, kognitívne schopnosti a zvýši kreativitu. Pravidelné premýšľanie a tréning mozgu je navyše dobrou cestou k dlhovekosti.

Budete zaujímavejší

Chcete do rozhovorov prispieť niečím zaujímavým? Vaše nadšenie po novom zážitku istotne všetkých zaujme. Ak vaši priatelia načnú nejakú tému, ktorá vám bude vďaka novej záľube blízka, budete mať čím prispieť do rozhovoru svojou vedomosťou.

Dostanete viac od života

V živote sa obklopujeme rovnakými ľuďmi, myšlienkami, rutinami a konverzáciami, ktoré nás môžu do istej miery zväzovať. Aby ste dostali od života viac, nedávajte si limity a povzbuďte sa k ďalším skúsenostiam. Vyskúšajte napríklad viac cestovať alebo si vyberte náročnejší online kurz. Získate nové životné lekcie, kamarátov aj perspektívu. Inými slovami budete všestrannejšou osobou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako zistíte, že má dieťa Aspergerov syndróm? Prezradí ho takéto správanie

Budete pokornejší

Okrem strachu nám v skúšaní nových vecí neraz bráni aj vlastná pýcha. Pocit zraniteľnosti a podradenosti voči tomu, kto nás učí, ľudí často uskromní. Bez ohľadu na to, čo všetko ste doteraz dosiahli, ste stále len začiatočníkom, keď sa učíte niečo nové. Okrem nových zručností však zistíte aj to, ako sa trpezlivo učiť, počúvať a zlepšovať sa. Skúšaním niečoho nového premáhate aj vlastnú pýchu, čo je tiež veľký úspech.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, lifehack.org
Odporúčame