Strava v lete má svoje pravidlá: Zabudnite na mastné a ťažké jedlá! Viete, čo ľahké si naložiť na tanier?

ľahká strava v lete

V horúcich dňoch vyžaduje ľudské telo ľahko stráviteľné jedlá (Zdroj: Freepik/freepik)

Stravovanie je základom zdravia a pokiaľ ide o stravu v lete, jej obrovskou výhodou je, že najvhodnejšia potrava dozrieva práve v tomto ročnom období. Veľa druhov ovocia a zeleniny je plných vody, vitamínov a minerálov a mnohé z nich majú žiadaný ochladzujúci účinok na ľudský organizmus, ktorý trpí vysokými horúčavami.

Ľahká strava v lete je nevyhnutnosťou

Strava v lete by mala byť ľahko stráviteľná a s nižšou energetickou hodnotou. Neodporúča sa konzumácia ťažkých a mastných jedál. Tie zaťažujú tráviaci systém a uberajú energiu. Upozornil na to vedúci odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Marek Slávik.

„Zložením má byť strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky, najmä nasýtené tuky a na jednoduché sacharidy,“ skonštatoval.

Apeluje tiež na dostatok ovocia a zeleniny, najmä sezónnych, ktoré podľa jeho slov obsahujú okrem tekutín množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a vlákniny. „V lete je priebežné dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou obzvlášť dôležité,“ doplnil.

Aj v lete je potrebné dodržiavať pravidelné stravovanie

Marek Slávik tiež odporúča častejšiu konzumáciu v menších dávkach. „Nie je vhodné jesť ani príliš veľa, ani príliš málo. Niektorí seniori v extrémnych teplotách strácajú chuť do jedla, opatrní by mali byť aj diabetici, tieto skupiny populácie by mali mať pravidelnú dostatočnú stravu,“ zdôraznil.

Ľudia by sa podľa jeho slov v lete mali vyhýbať tiež ľahko kaziacim sa potravinám, akými sú napríklad údeniny, mäkké salámy, majonézové šaláty či niektoré mliečne výrobky. Upozornil, že môžu byť zdrojom infekcie.

Vysoké teploty v lete vedú aj k zvýšeným stratám vody z organizmu najmä potením, čo je spojené aj so stratou minerálov vrátane sodíka. Straty tekutín a minerálnych látok je preto podľa odborníkov ÚVZ SR potrebné nahrádzať správnym pitným režimom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sprej proti kliešťom: Vyrobte si doma účinnú prevenciu a do prírody vyrazte bez obáv!

Tým sa rozumie priebežná konzumácia čistej pitnej vody, nie až vtedy, keď sa dostaví pocit smädu. Dôrazne sa neodporúča konzumovať sladené a alkoholické nápoje. Súčasťou pitného režimu nie je ani káva. Ak si šálku doprajte, zabezpečte zvýšený prísun vhodných tekutín. Spotreba tekutín nezávisí len od teploty vzduchu, ale aj od telesnej aktivity. Nezabúdajte piť, voda je predsa základ života.


Zvyknete počas letnej sezóny meniť svoje stravovacie návyky?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, ruvzca.sk
Odporúčame