Ako zistíte, že má dieťa Aspergerov syndróm? Prezradí ho takéto správanie

Aspergerov syndróm

Pri Aspergerovom syndróme sa prejavuje narušenie v oblasti sociálnej interakcie a komunikácie (Zdroj: GettyImages)

Aspergerov syndróm, ktorý patrí medzi poruchy autistického spektra, postihuje okolo 1 % populácie. Prejavuje sa najmä v oblastiach sociálneho správania, komunikácie a záujmov. Deti s Aspergerovým syndrómom majú často záujmy a schopnosti v oblastiach, v ktorých sú nadpriemerné, ale zároveň môžu mať ťažkosti v medziľudských vzťahoch a adaptácii na zmenu. Ako tento syndróm rozpoznať?

V článku sa dočítate:

Čo je Aspergerov syndróm?

Aspergerov syndróm je neurologická porucha, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým človek vníma a spracováva informácie zo sveta okolo seba. Ľudia s touto poruchou môžu mať ťažkosti s komunikáciou, medziľudskými vzťahmi a prejavovaním emócií. Majú tiež tendenciu prejaviť nadpriemerné záujmy a schopnosti v určitých oblastiach ako napríklad matematike, vede alebo umení.

Pre deti s Aspergerovým syndrómom majú náročné prispôsobovanie sa sociálnym návykom a zvyklostiam ostatných ľudí, a preto môžu pôsobiť nezúčastnene alebo nezainteresovane v spoločnosti. To však neznamená, že nechcú byť s ostatnými. Len potrebujú iný spôsob komunikácie a priateľstva.

S vhodnou podporou a tréningom v sociálnych zručnostiach sa môžu deti s Aspergerovým syndrómom naučiť lepšie komunikovať a prispôsobiť sa prostrediu, čím si môžu zlepšiť kvalitu svojho života.

Prečo vzniká

Vedci ani lekári dodnes nevedia, prečo presne tento syndróm vzniká. Sú si istí len tým, že sa prenáša aj genetikou. Taktiež pomer syndrómu je veľmi nezvyčajný – viac ním trpia chlapci ako dievčatá a to až v pomere 4:1. Ani tomuto ešte vedci úplne nerozumejú. Jeho príznaky však môžu byť nasledovné:

  • Neskorý vývoj reči a porozumenia alebo, naopak, veľmi dobrá slovná zásoba.
  • Nízka empatia a nedostatok neverbálnej komunikácie.
  • Veľmi stereotypné, až predvídateľné správanie.

Ako sa líši od ADHD

Tento syndróm si ľudia často zamieňajú s ADHD. Ide však dve rôzne diagnózy, ktoré sa líšia v mnohých aspektoch. Hoci sa vyskytujú už u detí, majú rôzne príznaky a prejavy, ktoré vyžadujú rôzne spôsoby liečby a podpory.

Aspergerov syndróm sa zvyčajne prejavuje ťažkosťami v sociálnych interakciách, problémami s verbálnou a neverbálnou komunikáciou, zúženými a neobvyklými záujmami, stereotypným správaním a opakujúcimi sa vzorcami chovania. Deti s Aspergerovým syndrómom môžu mať tiež ťažkosti s motorikou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Štát rozdá deťom milióny eur na počítače a tablety: Ak ste o príspevok nestihli požiadať, nezúfajte. Termín sa predlžuje

ADHD sa zvyčajne prejavuje hyperaktivitou, impulzivitou a problémami s pozornosťou. Deti s ADHD majú ťažkosti so sústredením, organizáciou a plánovaním, čo môže ovplyvniť ich výkon v škole a vo všednom živote. ADHD môže tiež ovplyvniť ich emocionálnu reguláciu a interakcie s ostatnými.

Hoci môžu mať deti s Aspergerovým syndrómom a ADHD niektoré spoločné znaky, ich príznaky sa zvyčajne líšia a preto potrebujú rôzne spôsoby podpory a terapie. Dôležité je, aby deti boli správne diagnostikované a mali prístup k odborníkom, ktorí im pomôžu zvládať ich ťažkosti a rozvíjať ich silné stránky.

Ako sa prejavuje?

Príliš dobrá slovná zásoba

Aspergerov syndróm sa u detí môže prejavovať už v rannom detstve. Ak sa vám zdá, že má dieťa na svoj vek príliš bohatú slovnú zásobu, hneď nejasajte. Deti s týmto syndrómom používajú už v predškolskom veku komplikované slovné spojenia. Na druhú stranu nevedia šepkať a všetko hovoria nahlas. Komplikované slová či vetné skladby odčítajú z rozhovorov dospelých.

Problém v bežnej komunikácii

Už počas škôlky si všímajte komunikáciu dieťaťa. Dieťa síce vie používať náročné slová aj vetnú skladbu, no má problémy bežne komunikovať so svojimi rovesníkmi, ktorí mu zvyčajne nerozumejú. Nevedia správne porozumieť ani reči tela a teda sú často odlúčené z kolektívu. Nikto z ich vekovej skupiny im nerozumie a ani oni nikomu nerozumejú.

Dieťa je zamerané len na jednu oblasť

Deti s Aspergerovým syndrómom mávajú veľmi obmedzený okruh záujmov. Všímajte si, či si napríklad dieťa nelistuje v jednej knižke dlhé hodiny alebo či sa nehrá s tým istým hračkárskym autíčkom už týždeň. Záujem o jednu špecifickú oblasť trvá nielen dlhé týždne, ale aj mesiace či roky. Dievčatá sa často rozprávajú so svojimi bábikami o rovnakých veciach, s akými diskutovali napríklad s učiteľmi v škôlke.

Stereotyp

Tieto deti majú radi stereotypy, teda nemenné stavy. Problém sa často prejavuje najmä počas nástupu do škôlky či do školy, kedy je ich denný režim narušený a zmenený. Taktiež majú radi napríklad zoradenie svojich hračiek alebo kníh a ak ich preusporiadate, nie sú spokojné. Všetko sa musí diať podľa ich zaužívaného stereotypu, inak vám dajú najavo, že sa im to nepáči.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rozdelí sa Slovensko na 5 krajov? Vláda plánuje zrušiť 33 okresov, pozrite si, kam by ste po novom patrili

Postoj tela

Deti majú často aj problémy s neverbálnou komunikáciou a môžu používať neobvyklé gestá, postoje a výrazy tváre. Preto sa môžu okoliu zdať nečitateľné a môže byť náročné pochopiť ich nálady a emócie. Rovnako ako im môže chýbať schopnosť čítať neverbálnu komunikáciu iných, môžu aj oni sami byť pre okolie nezrozumiteľní svojimi neverbálnymi prejavmi. Tieto ťažkosti môžu viesť k ešte väčšiemu pocitu izolácie a nepochopenia.

Dieťa vám nerozumie

Asperger uberá dieťaťu na schopnosti takzvaného čítania medzi riadkami. Všetko, čo im poviete, vnímajú doslovne. Nechápu ani satiru či iróniu a kvôli tomu sa veľmi rýchlo urazia aj prvoplánovým vtipom na ich účet. Aj s rozlíšením tóniny hlasu majú veľký problém.

Dieťa nie je emočne stabilné

Emočná stabilita je úzko previazaná so spomínanými stereotypmi. Ak dieťaťu prerušíte denný program niečím nečakaným alebo preusporiadate izbu, nepoteší ho to. Stačí aj slabší podnet na to, aby sa dieťa emočne zrútilo a preplakalo celé hodiny. Čím viac vonkajších podnetov alebo čím väčšia zmena v ich živote nastane, tým horšie sa s ňou vyrovnávajú.

Slabá empatia

Empatia je vcítenie sa do inej živej osoby. Deti s Aspergerom nerozumejú, že iní ľudia môžu mať iné pocity ako oni. Práve rozličnosť názorov a postojov je jedným z hlavných dôvodov, prečo sú títo jedinci odcudzení od spoločnosti. Nedokážu prijať názory iných a za „svoju pravdu“ sa dokážu aj pobiť – a to aj v škôlke.

Problémová motorika

Aj vývoj motoriky detí je značne obmedzený. Hrubá motorika slúži napríklad na behanie, skákanie či chytanie lopty. Jemné zasa na písanie perom alebo na klávesnici. Deti s Aspergerom majú zvyčajne problém ako s hrubou, tak aj s jemnou motorikou. Zároveň to však neznamená, že ak dieťa škaredo píše, automatiky má toto ochorenie. Je to len jeden zo znakov, ktoré si počas vývoja všímajte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Búrky dokážu vplývať na zdravotný stav: U ktorých ľudí sa príznaky objavia najčastejšie?

Citlivosť rôznych zmyslov

Nehľadiac na empatiu, deti majú problémy aj so zmyslami. Napríklad môžu citlivejšie vnímať okolité zvuky a čo sa vám zdá ako bežný tón reči, môžu oni počuť ako krik. Taktiež dotyky, chute, vône, citlivosť na svetlo, tmu či telesnú bolesť majú nastavené inak ako vy. Treba tieto zmyslové zmeny vnímať a prispôsobiť sa im.

Stretli ste sa už s Aspergerovým sydrómom?

Čo robiť?

Ak má dieťa diagnostikovaný Aspergerov syndróm, existujú určité kroky, ktoré môžu pomôcť rodičom, súrodencom, učiteľom aj odborníkom zlepšiť jeho kvalitu života. Vy ako rodičia by mali venovať čas tomu, aby pochopili, ako dieťa vníma svet a ako ho môžete podporiť. Dôležité je vytvoriť bezpečné a podporné prostredie, kde bude dieťa môcť komunikovať a prejaviť svoje pocity a myšlienky.

Práve súrodenci môžu byť oporným pilierom. Vedia sa do týchto nich najviac vcítiť, čo im môže pomôcť rozvíjať rozpoznávanie emócií ako aj výrazy verbálnej a neverbálnej komunikácie. Najvhodnejším je starší súrodenec, no to si nevyberiete. Deti si medzi sebou často povedia aj veci, ktoré taja pred rodičmi.

Pomôcť môžu aj učitelia a odborníci

Učitelia by mali byť informovaní o diagnóze dieťaťa a byť pripravení na to, že bude potrebovať osobitnú pozornosť a podporu. Dôležité je vytvoriť plán podpory a spolupracovať s rodičmi a odborníkmi, aby sa zabezpečilo, že dieťa dostane potrebnú pomoc. Rovnako treba myslieť na stabilný a predvídateľný režim, ktorým sa dieťa môže riadiť.

Odborníci ako psychológovia alebo špecialisti na autizmus môžu byť cenným zdrojom informácií a podpory pre dieťa i vašu rodinu. Pomôžu pri diagnostike a plánovaní terapie a taktiež s rozvojom sociálnych a komunikačných zručností. Aspergerov syndróm by ste zaručene nemali podceňovať. S kvalitnou odbornou pomocou viete dopriať dieťaťu plnohodnotný život.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, autism-help.org, eduworld.sk
Odporúčame