7 tipov na prírodné afrodiziaká: V spálni opäť rozprúdia krv, hneď sa po sebe vrhnete

Prírodné afrodiziaká

Neexistuje overený spôsob vyznávania lásky (Zdroj: GettyImages)

Afrodiziakom označujeme potraviny (ale aj ďalšie chemické prípravky), ktoré podporujú sexuálne inštikty, vyvolávajú vzrušenie, umocňujú sexuálny pôžitok či výkon. V lekárni možno dostať množstvo produktov, ktorých úlohou je zvýšiť libido, no mnohí preferujú prírodné alternatívy, ktoré sú štandardne bezpečnejšie, navyše s minimom vedľajších účinkov. Ktoré z nich označujú vedecké štúdie za skutočne účinné?

  1. Sladkovodná koreňová zelenina, ktorá pochádza z Južnej Ameriky, je známa aj ako „peruánska viagra“. Rastie prevažne v Peru a je vzdialenou príbuznou brokolice, kapusty či kelu. Štúdie preukázali, že má priaznivé účinky na libido, ako aj erektilnú dysfunkciu.
  2. Tribulus terrestris (známa aj ako bindii) je rastlina, ktorú by ste našli prevažne v suchých podnebiach. Štúdie naznačujú, že zvyšuje hladinu testosterónu aj sexuálnu výkonnosť.
  3. Ginko biloba je skvelé nielen na zlepšenie mozgovej aktivity a pamäte, ale aj na liečbu depresie či sexuálnej dysfunkcie. Podľa jednej štúdie má ginko potenciál libido zvyšovať, podľa inej je jej vplyv zanedbateľný.
  4. Červený ženšen, jedna z najobľúbenejších plodín čínskej medicíny, sa používa na liečbu rôznych chorôb, vrátane nízkeho libida. Štúdie naznačujú, že pomáha naprávať erektilnú dysfunkciu ale aj nedostatok libida spôsobeného menopauzou.
  5. Senovka grécka je jednočná rastlina, ktorú možno dopestovať kdekoľvek na svete. Jej semená s obľubou nájdete hlavne v juhoázijskej kuchyni, no populárna je aj v ajurvédskej medicí Používa sa na protizápalovú liečbu, ako aj na zvýšenie libida. Štúdie hovoria, že bylina skutočne obsahuje zlúčeniny, ktoré naše telo môže použiť na tvorbu pohlavných hormónov (estrogén a testosterón).
  6. Pistáciové oriešky konzumuje ľudstvo už viac ako 8 000 rokov. Sú bohaté na bielkoviny, vlákninu a zdravé. Okrem toho, že ich konzumácia znižuje krvný tlak, pomáha regulovať hmotnosť a znižuje pravdepodobnosť srdcových chorôb, nové štúdie im pripisujú aj zázračnú schopnosť pomáhať redukovať symptómy erektilnej disfunkcie.
  7. Šafrán, jednu z najdrahších korenín na svete, produkuje kvet crocus sativus. Pochádza z juhozápadnej Ázie. Okrem toho, že jeho konzumácia redukuje stres, používa sa aj na liečbu depresie a zlepšenie nálady. Šafrán je populárny aj pre svoje potenciálne afrodiziakálne vlastnosti, zvlášť pre ľudí, ktorí užívajú (alebo v minulosti užívali) antidepresíva.

Mohlo by vás zaujať: Vráťte do postele vášeň: Afrodiziaká z prírody či z obchodu vás opäť rozpália


Na internete nájdete články s množstvom ďalších zaručených potravín, ktoré sú označované za afrodiziaká. Existuje však pramálo vedeckých dôkazov, ktoré by preukazovali ich účinnosť. Na mysli máme hlavne čokoládu, ustrice, med, pálivé čili či alkohol.

Ak sa rozhodnete experimentovať s vedecky overenými afrodiziakami, začnite s malými množstvami a postupne zvyšujte dávku podľa vašej tolerancie. Naštudujte si, ako jednotlivé afrodiziaká reagujú s liekmi a ak nebodaj nejaké užívate, určite sa pred začiatkom kúry najskôr poraďte s vaším lekárom.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame