Smoothie bez mlieka a laktózy: Vitamínová vzpruha, ktorá poteší aj trávenie

smoothie bez mlieka

Lahodné smoothie môže byť aj bez mlieka (Zdroj: GettyImages)

Správne nakombinované smoothie nielen osvieži, ale aj zaženie hlad. Ukrýva sa v ňom množstvo vitamínov, minerálov aj vlákniny. Stačí iba vybrať ingrediencie, vložiť do mixéra a o malú chvíľu už popíjame svoju rannú vzpruhu. K tomu, aby malo smoothie krémovú konzistenciu, potrebuje tekutinu. Môže to byť voda, no často je voľbou aj mlieko. Laktóza, ktorá je v ňom obsiahnutá však môže v citlivom trávení vyvolať doslova prevrat. Okrem toho môže kravské mlieko obmedzovať vstrebateľnosť niektorých živín, čím ubíja výživný potenciál smoothie nápojov. Pozrite si recepty na ovocné smoothie bez mlieka či jogurtu, ktoré vám zachutia a dodajú energiu.

Antioxidanty nielen pre ženy

Budeme potrebovať:

 • 1 banán
 • 1 šálku mrazených čučoriedok
 • 1 šalku čistej nesladenej brusnicovej šťavy
 • 2 lyžičky medu

Prečo áno? Výborná chuť čučoriedok a brusníc je doplnená krémovou textúrou banánu. Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie s vysokou dávkou antioxidantov. Omladzujú organizmus, dodávajú energiu a aktivujú látkovú výmenu. U žien dokonca zmierňujú bolesti pri menštruácii a pomáhajú lepšie zvládnuť klimaktérium. Brusnice si zase vybudovali povesť ochrancu močových ciest a ich preventívna konzumácia je vhodná najmä vtedy, ak trpíte opakovanými zápalmi.


Mohlo by vás zaujať: V lete osviežia, zasýtia a dodajú energiu: Pripravte si ovocné smoothie nápoje


Zelená exotika

Budeme potrebovať:

 • 3 kusy zrelého kiwi
 • 1 šálku kokosového mlieka
 • 2 kocky ľadu
 • 6 lístkov čerstvej mäty
 • 2 lyžičky medu

Prečo áno? Kiwi, ako šťavnatý a dobre známy druh exotického ovocia, je bohatou zásobárňou vitamínu C. Už jedno kiwi pokryje dennú dávku vitamínu, o ktorom vieme, že je nevyhnutný pre posilnenie prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Kokosové mlieko má nulový obsah laktózy a nízky glykemický index. Z tohto dôvodu je pre telo dobrým zdrojom pomaly sa uvoľňujúcej energie.

Osviežujúce ako leto

Budeme potrebovať:

 • 2 šálky mrazeného ovocia – broskyne miešané s ananásom
 • 1 šálku nesladeného zeleného čaju (vychladnutý)
 • 1 lyžicu citrónovej šťavy
 • 3 lyžičky medu

Prečo áno? V Číne sú broskyne symbolom nesmrteľnosti. Osviežia, sú prospešné pri chudnutí a obsahujú vyššiu dávku betakaroténu. Ten udržuje pokožku napnutú a chráni ju pred poškodením a predčasným starnutím. Ananás je špecifický tým, že obsahuje bromelaín – látku, ktoré má silné ozdravujúce účinky na orgány tráviacej sústavy. Okrem toho podporuje činnosť metabolizmu a spaľovanie nadbytočných tukov.


Mohlo by vás zaujať: Osviežujúce kokteily smoothies: Zasýtia, osviežia a nabijú energiou


 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ZDRAVÉ RECEPTY • VEGAN (@ekotekacommunity)

Pätoro pre výborné smoothie bez mlieka

 1. Vyberajte iba kvalitné dozreté plody ovocia a zeleniny. Z ovocia sú najvyhľadávanejšie kombinácie s jahodami, malinami, čučoriedkami a banánom. Nechýba však ani jablko, hruška, kiwi, ananás či mango. V zelenine sa osvedčila listová zelenina (špenát, mangold, listový šalát, kel), mrkva, cvikla a uhorka.
 2. Ak je mixovaná zmes hustá, môžete na riedenie použiť vodu, čisté ovocné šťavy, ľad, čaj alebo rastlinné mlieka (obľúbené je mandľové alebo kokosové). Vyhnite sa krabicovým džúsom. Niektoré sú presladené, plné konzervantov a umelých prísad.
 3. Ak je naopak zmes redšia, ako očakávate, použitie na zahustenie ovsené vločky, kokos, arašidy, mandle, oriešky, ľanové alebo chia semienka.
 4. Od smoothie očakávame príjemne sladkú, no nie presladenú chuť. Na zvýraznenie prirodzenej chuti surovín však nepoužívajte biely cukor. Lepšou voľbou je menšie množstvo medu, javorový sirup, stévia, vanilka, bylinky.
 5. Ak chcete pridať do smoothie extra energiu, skúste kakao, klíčky, zelený jačmeň alebo chlorellu.

Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame