Behaním proti rakovine hrubého čreva či prsníka: Začnite aj vy!

Športovanie, Beh

Športovanie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou nášho života (Zdroj: Thinkstockphotos.com)

Aj keď behanie je napríklad v porovnaní s chôdzou o niečo náročnejším športom, predsa len je vhodné pre väčšinu z nás. Pomôže účinne zhodiť prebytočné kilá, rovnomerne spevní celú postavu, precvičí srdce aj pľúca a zlepší náladu. Začať sa dá vždy, ako na to?

Pre koho je behanie vhodné?

Behanie je vhodné pre každého zdravého človeka. Na veku nezáleží, podstatnejšia je kondícia. Všetko chce svoj čas a pri behu to platí dvojnásobne. Navyše behanie nie je vhodné pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami, ani pre ľudí, ktorí trpia problémami s kĺbmi, a tiež pre obéznych ľudí, pretože by mohlo až príliš zaťažiť ich kĺby.

V čom všetkom vám pomôže?

  • zlepší celkovú kondíciu
  • posilňuje kardiovaskulárny systém
  • zlepšuje prekrvenie celého organizmu
  • zlepšuje kapacitu pľúc, do tela sa tak dostáva viac kyslíka
  • spomaľuje rednutie kostí, je prevenciou osteoporózy
  • zlepšuje spánok
  • znižuje hladinu zlého cholesterolu a hladiny triglyceridov v krvi
  • zlepšuje imunitu
  • je jeden z najlepších prostriedkov na zníženie krvného tlaku

Prevencia pred rakovinou

Podľa výsledkov výskumu bostonských vedcov z Harvard Medical School beh, resp. vytrvalostná pohybová aktivita (beh, chôdza, plávanie), chráni, resp. zlepšuje liečbu niektorých druhov rakoviny. Pozitívne výsledky boli zaznamenané napr. pri rakovine prsníka, či hrubého čreva. Skúmané ženy s rakovinou prsníka, ktoré praktizovali 3 – 5 hodín týždenne vytrvalostnú záťaž v podobe spomínaných športov, mali o polovicu nižšiu úmrtnosť oproti ženám, ktoré netrénovali. Rakovina hrubého čreva a prostaty je zas u bežcov omnoho zriedkavejšia ako v bežnej populácii.


Mohlo by vás zaujať: Všetkého veľa škodí: Koľko behu týždenne vám naozaj prospieva?


Behajte a schudnete

Pri pomalom behaní spáli približne 60 – 70 kilogramov vážiaci človek za 30 minút približne 380 kalórií, pri rýchlom behu je to okolo 500 kalórií. Tento druh športu krásne vyrysuje svaly na nohách, no aj na bruchu a chrbte. V začiatkoch praktizovania behu je nesmierne dôležitá postupnosť a primeranosť. Netreba preceňovať svoje sily a riskovať úraz z preťaženia. Nesmierne dôležitá je aj kvalitná bežecká obuv!

Začať treba postupne

Nečakajte, že sa dáte na beh a o mesiac už zabehnete maratón. To určite nie. Na to, aby človek dokázal zabehnúť napríklad 10 kilometrov naraz, potrebuje intenzívnu trojmesačnú prípravu. Pred behaním sa treba ponaťahovať a strečingovými cvičeniami pripraviť organizmus na zaťaž vo forme behu. Začať treba pomalým tempom a postupne, týždeň po týždni, podľa toho, ako sa budete cítiť, si môžete postupne predlžovať zabehnutú trasu a pridávať rýchlosť. Aby mal beh efekt, treba sa mu venovať aspoň tri razy do týždňa. Ideálne podmienky sú najmä ráno, alebo večer po 17 hodine. Nie je vhodné behať cez deň po priamom slnku. Minimálne dve hodiny pred behaním nejedzte.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite a dostaňte sa do formy: Začnite s behom ešte dnes podľa našich tipov!


Najlepšia je lesná trasa

Ak máte to šťastie a bývate v blízkosti lesných chodníčkov, ktoré sú vhodné na beh, nič lepšie si ani nemôžete želať. Lesná cestička je pre vaše nohy najšetrnejšia a najlepšie precvičí aj vaše svaly. Najmenej vhodný na beh je asfalt a betón, pričom betón je úplne najhoršia možnosť. Je dokonca 10-krát tvrdší než asfalt, čo sa môže odraziť na bolesti kolien, či bedrových kĺbov. Pre začiatočníkov nie sú vhodné ani šprinty. Najlepšie je začať tzv. indiánskym spôsobom – teda striedať beh s chôdzou, napríklad zabehnúť 100 metrov a ďalších 100 metrov prejsť.

Pozor na zranenia

Nedostatočné rozohriatie, preceňovanie svojich schopností, či nevhodná technika behu, obuv, oblečenie, či terén – to všetko sú príčiny vzniku bežeckých zranení. Dôležité je tiež, aby sa sledovali tí, ktorí majú zdravotné ťažkosti, napríklad ľudia s kardiovaskulárnymi problémami, astmatici, či cukrovkári. Ak patríte medzi nich, poraďte sa o behaní s lekárom, ktorý vás usmerní ako, koľko a či vôbec začať s behaním.


Patríte medzi fanúšikov behu? Ako dlho sa už tejto pohybovej aktivite venujete? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame