5 pomocníkov, ktorí sú v záhrade nutnosť: Máte ich doma?

Záhradní pomocníci

Pri udržiavaní záhrady vám pomôžu viacerí pomocníci (Zdroj: GettyImages)

Každá záhrada potrebuje náčinie, s ktorým sa o ňu budete starať. A každá sezóna si vyžaduje trochu iných pomocníkov. Dnes sa však pozrieme na päticu takých, ktorých musíte mať poruku, či už je jar, leto alebo jeseň. Bez kvalitného náradia budete totiž len márne snívať o krásnej a udržiavanej záhrade.

Prvé pravidlo, ktoré si musíte jasne stanoviť, je kvalita náradia. Nekupujte zbytočne výpredajové alebo najlacnejšie náradie, pretože vydrží z princípu kratšie. Taktiež sa v predajniach ubezpečte, že to, čo kupujete, je pre vás vhodné. Napríklad také nožnice sa vyrábajú zvlášť pre pravákov aj pre ľavákov a vybrať nesprávne by ste určite nechceli.

Základné náčinie

Zo základného náčinia vyberáme zopár takých kúskov, ktoré pomôžu počas celého roka. Tu hovoríme o bežných pomocníkoch, akými sú napríklad vidly, hrable, záhradné nožnice či lopata. Z motýk si určite zaobstarajte modely s kratšou aj dlhšou rúčkou, aby ste sa pri obkopávaní väčších plôch nemuseli zbytočne zohýbať.

Najlepšie je poobzerať sa po sade, ktorá má všetkých potrebných pomocníkov. V podstate hovoríme o tom, že ak ste naučení na jeden typ rúčky, budete ju chcieť rovnakú pri každom type náradia. S tým však súvisí aj dobrý výber materiálu a zaváži aj samotná hmotnosť.

Dôležité sú materiál aj hmotnosť

Štandardné nástroje sú vyrobené spojením oceľovej časti a drevenej rúčky. Už tu robia mnohí chybu. Zabudnite na drevenú rúčku a zvoľte si radšej potiahnutú plastom alebo gumou. Nástroje sa vám budú lepšie držať v ruke a nehrozí ani neželaná trieska. Navyše sa zníži aj riziko pľuzgierov, nakoľko táto alternatíva je oveľa lepšia pre vaše ruky.

Ak napriek tomu chcete drevenú rúčku, všímajte si typ dreva, z ktorej je vyrobená. Vhodný je napríklad lakovaný jaseň. No a overte si u predajcu i materiál samotnej oceľovej časti. Spýtajte sa napríklad, či železo prešlo antikoróznou úpravou. V opačnom prípade vám pri kontakte s vlhkou hlinou začne náradie postupne hrdzavieť.

Na záver malá rada – rozhodne nekupujte náradie s rovnými rúčkami. Zvoľte ergonomicky tvarované, ktoré vám jednak lepšie sadne do rúk, ale prispôsobí sa aj vaše polohe pri práci. Menej sa narobíte a nebude vás večer bolieť chrbát. Takto špeciálne upravené nástroje sú navyše aj ľahšie a dobre vyvážené.


Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov, ako pred zimou kvalitne ošetriť stromy: Zvládnite tieto úlohy a záhrada sa vám o rok poďakuje


Vysávač lístia

Určite to poznáte – sused si na kraji svojho pozemku vysadil stromy, ktoré na jeseň opadávajú a všetko lístie končí na vašej záhrade. Alebo máte tieto stromy zasadené vy? To je v podstate jedno. Dôležité je mať pomocníka, ktorý vám s ich upratovaním pomôže.

Mnohí namiesto vysávača lístia uprednostnia kosenie trávy, ktoré zároveň pozbiera aj neželané lístie. No takéto kosenie tupí nôž na kosačke oveľa rýchlejšie, než si možno myslíte. A tupý nôž nebude trávu rezať, ale sekať a z krásneho zeleného trávnika je razom žltý.

Tri druhy pohonu

Aj pri tomto pomocníkovi platí, že nie je model ako model. Na trhu nájdete vysávač lístia s elektrickým pohonom, ale aj benzínový typ či akumulátorový. Znova je len na vás, ktorý typ zvolíte. Pri elektrickom pohone ste obmedzovaný káblom, pri akumulátorovom výdržou batérie a pri benzínovom palivom, ktoré musíte kúpiť na pumpe.

Každému môže vyhovovať iný typ a preto nebudeme striktne odporúčať len jeden. Na menšie záhrady postačí aj elektrický či akumulátorový pohon, no na väčšie záhrady a sady určite zvoľte benzínovú alternatívu. Do úvahy vezmite aj veľkosť zberného koša.

Aj tu platí, že hmotnosť zariadenia zohráva svoju rolu. V ponuke výrobcov nájdete 2- až 3- kilogramové modely, no len s maličkým zásobníkom, čo však môže vyhovovať menším záhradám alebo menšiemu neporiadku. Aj dobré skladovanie má svoje opodstatnenie, preto vysávač odporúčame skladovať na suchých miestach.


Mohlo by vás zaujímať: POROVNANIE Neviete ako si vybrať kosačku na trávu? Máme všetko dôležité pokope, s nami kúpite tú správnu


Záhradný drvič odpadu

S odpadom súvisí aj jeho ďalšie možné využitie v záhrade. Pred kúpou záhradného drviča si musíte položiť otázku, čoho konkrétne sa potrebujete zbaviť. Bude to len spomínané lístie, alebo aj vetvy či konáre? Od toho bude závisieť výkon, aký bude zariadenie potrebovať na spracovanie odpadu.

Typ s rotujúcimi nožmi zoseká i menšie vetvy, no všetok odpad do nich musíte tlačiť. Ak ale zvolíte valcový systém, ten si vetvy a konáre bude brať sám. Dokonca môže mať aj funkciu spätného chodu, takže nehrozí jeho upchanie. Všetok odpad, ktorý do nich nahádžete, však vopred skontrolujte, aby sa nestalo, že spolu s konármi doň vhodíte aj neželaný kúsok železa.

Podobne ako pri vysávači, aj tu si môžete zvoliť medzi elektrickým alebo benzínovým typom. Elektrické patria všeobecne medzi obľúbené a lacnejšie alternatívy, no majú menší výkon ako benzínové. Niekomu však pri benzínových môžu vadiť výpary. Platí, že sú oveľa výkonnejšie, no aj drahšie.

Každý drvič odpadu sa delí na dve základné časti – motor s nožmi a nádobu s odpadom. Čím viac odpadu budete musieť spracovať, tým väčší zásobník logicky potrebujete. S tým však ide ruke v ruke aj cena. Cena drvičov sa pohybuje od 200 eur až do niekoľkých tisíc. Za najlacnejšie benzínové si priplatíte raz toľko ako za elektrické.


Mohlo by vás zaujímať: Aj malá záhrada vie byť nádherná: S našimi trikmi dokážete hotové zázraky!


Trojdielny rebrík

Jedným z neodmysliteľných pomocníkov nielen do záhrady, ale i do rodinného domu všeobecne, je trojdielny rebrík. Či už potrebujete vyčistiť odkvapy, opraviť strechu alebo orezávať stromčeky, vždy je po ruke a vždy pomôže.

Jeho princíp spočíva v troch častiach, pričom ho môžete používať v rôznych polohách. V polohe do A máte k dispozícii tretí diel na predĺženie, pričom základňa je dostatočné pevná, aby vás udržala. Dokonca ho môžete vysunúť po všetkých troch častiach a dostať sa tak pokojne aj vo výšky 5 – 6 metrov.

S týmti rebríkom už nebudete mať žiaden problém, a to aj v prípade, že máte poschodový dom. Tu však opatrne – vždy si zavolajte druhú osobu, ktorá vám pri úplnom vysunutí rebríka bude tvoriť stabilnú základňu. Pri práci vo výške sa posúva jeho ťažisko a stabilita rebríka na zemi sa znižuje. Jeden človek navyše, ktorý sa na spodnú časť rebríka postaví, musí byť v tomto prípade samozrejmosťou.


Mohlo by vás zaujímať: Živý plot: Toto sú najlepšie rady, ktoré sa vám zídu pri jeho strihaní!


Tlakový umývač

Posledný pomocník vám pomôže dotiahnuť výzor záhrady a jej okolia do dokonalosti. Tlakový umývač sa s ručnou hadicou nemôže ani rovnať. Umývač vytvorí súvislí tlak vody, ktorý odstráni aj väčšie nečistoty. Rozhodne ho však nepoužívajte na polievanie rastlín či stromov.

Či už máte špinavý plot, chodník, terasu alebo dokonca lehátka – tlakový umývač si s nečistotami veľmi ľahko poradí. Umývač spotrebuje oproti bežnej hadici a ručnému umývaniu oveľa menej vody, takže peniaze z kúpy sa vám rýchlo vrátia späť. Nehovoriac o hodinách práce, ktoré takýmto spôsobom čistenia ušetríte.

Okrem záhrady však pomôže aj pri umývaní auta či bicyklu. Jednoducho stačí zvoliť správny tlak vody a už nebudete musieť navštevovať umývačky. Umývač je potrebné zapojiť ako do elektrického zdroja, tak i k zdroju vody. Samotný prístroj sa už postará o tlak, ktorý si poradí dokonca aj s mastnotou.

No a keď sa vám zašpinia všetci pomocníci, o ktorých sme písali vyššie, jednoducho na nich namierte umývač a razom budú vyzerať ako noví. Platí, že čím vyšší je tlak vody, tým odolnejšie nečistoty vie odstrániť. No povedzte, čo by to bolo za záhradu bez tlakového umývača?


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame