Neočakávaný návrat do rodného hniezda: Ako zvládnuť bývanie s dospelým dieťaťom?

Matka objímaná synom

Aj vaše dospelé dieťa, ktoré pred pár rokmi vyletelo z rodičovského hniezda, sa môže vrátiť domov (Zdroj: GettyImages)

Život občas prináša nepredvídateľné situácie. Aj vaše dospelé dieťa, ktoré pred pár rokmi vyletelo z rodičovského hniezda, sa môže vrátiť domov. Príčin môže byť viacero. Nefunkčný vzťah, strata práce či bývania. Ako prežiť toto emocionálne vypäté obdobie, ktoré je náročné pre obe strany? Určite sa to nezaobíde bez viacerých základných pravidiel.

Stanovte si hranice

Na stanovenie hraníc si nechajte pár dní čas. Budete ich potrebovať, aby ste spracovali počiatočný šok. Potom si spoločne sadnite a preberte praktickú stránku spoločného bývania. Vaše dospelé dieťa si môže vziať na starosť domáce práce, nakupovanie či varenie. Ak uvidíte, že sa nemá k činu, pripomeňte mu, čo treba urobiť. Ste dospelí ľudia, ktorí by si mali navzájom pomáhať. Mnohí rodičia v snahe pomôcť čo najviac zranenému potomkovi, sa snažia vziať všetky povinnosti na seba. Škodia tým nielen sebe, ale aj dieťaťu, ktoré sa začne spoliehať na to, že problémy zaňho vyrieši niekto iný.

Dbajte na obojstranné súkromie

Ďalšia citlivá téma, ktorá by mala prísť na pretras, je rešpektovanie vzájomného súkromia. Nechajte dieťaťu priestor, kde ho nikto nebude vyrušovať. Pred vstupom do izby radšej zaklopte. Predsa len, máte pod strechou dospelého človeka a nie malé dieťa, na ktoré treba ustavične dozerať. Máte svoje záľuby a potrebujete večer chvíľku pre seba? Vytvorte si ju! Každý má právo na štipku súkromia. Ani vy nie ste výnimkou.


Mohlo by vás zaujať: Mama hotel je dnes čoraz populárnejší: Čo robiť, ak sa deti nechcú osamostatniť?


Poskytnite mu podporu

Možno ste pevne presvedčení o tom, že vám by sa to nemohlo stať a nikdy by ste sa neocitli na mieste vášho dieťaťa. Vedzte však, že určite urobilo všetko preto, aby vyriešilo svoju situáciu a nemuselo sa vrátiť domov. Ani preňho spoločné bývanie s rodičmi nie je ideálna možnosť. Môžete mu povedať svoj názor, ale pokúste sa vyhnúť morálnemu odcudzovaniu a pripomienkam o tom, ako si zničilo svoj život. K takémuto rozhodnutiu ho určite viedlo viacero závažných dôvodov. To najdôležitejšie, čo mu teraz môžete poskytnúť, je rodičovská podpora. Tú potrebuje ako soľ.

Nebojte sa mu dať časový limit

Návrat dospelého syna či dcéry by mala byť časovo ohraničená záležitosť. Pokiaľ by u vás váš potomok ostal celé roky, nepomohlo by to vášmu vzájomnému vzťahu. Preto si už na začiatku spoločne stanovte určitý časový horizont, dokedy môže ostať bývať s vami. Môže to byť šesť mesiacov, prípadne rok. Pomôže mu to pohnúť sa z miesta, vyriešiť si finančné záležitosti alebo si nájsť iné bývanie, pretože bude vedieť, že u rodičov mu tiež skôr či neskôr vyprší lehota.


Mohlo by vás zaujať: Keď dieťa neodíde z domu vtedy, keď má: Kde sa stala chyba?


Porozprávajte sa o peniazoch

O peniazoch sa hovorí ťažko. Väčšina rodičov ich zo zásady od vlastného dieťaťa nepýta. Je to prirodzené, pokiaľ je ešte malé a nevie sa o seba postarať. Ak však máte zrazu pod strechou dospelého človeka, ktorý má príjem, poproste ho, nech sa podieľa na nevyhnutných výdavkoch spojených s chodom domácnosti. Môžete sa dohodnúť na 10 percentách z celkového príjmu. Takáto suma ho určite nezruinuje a vám to pomôže. S neočakávaným návratom dieťaťa sa vám zvýšia aj náklady. S tým treba počítať.

Nevychovávajte ho

Je veľmi pravdepodobné, že počas spoločného bývania pod rodičovskou strechou bude musieť váš syn či dcéra riešiť nejeden problém. Možno nie vždy budete súhlasiť s jeho rozhodnutím, no skúste ho akceptovať a nehaste, čo vás nepáli. Každý rodič sa snaží chrániť svoje dieťa, no neraz ho tým oberáme o vlastnú skúsenosť, najmä ak spolu s nami býva už dávno dospelý štyridsiatnik, ktorému stroskotal ďalší vzťah. Dávajte rady vtedy, keď vás o to požiada, vtedy sú oveľa účinnejšie a skôr padnú na úrodnú pôdu.

A na záver ešte jedno odporúčanie. Nedovoľte dieťaťu zneužívať vašu pohostinnosť. „Mamahotel“ môže byť lákavý. Pokiaľ však vidíte, že váš dospelý potomok nemá chuť postaviť sa tvárou v tvár problémom, nedajte sa zneužívať. Vy ste sa oňho starali viac než dosť. Teraz to už musí zvládnuť aj bez vás. Držíme vám palce!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame