Bezpečné bielenie oblečenia v pohodlí domova: Ktoré látky nie sú vhodné a na čo si dať pozor?

Bielidlá a textilné odfarbovače môžete použiť aj na rozžiarenie starých látok či zažranej špiny v obľúbených kúskoch (Zdroj: Freepik/freepik)

Aj vy sa desíte bielenia oblečenia doma? Už viac nemusíte. S našimi radami to hravo zvládnete bez toho, aby ste sa museli obávať zničenia obľúbených kúskov. Hoci si bielenie vyžaduje isté pravidlá a opatrnosť, nie je to jadrová fyzika!

Dodržiavajte pokyny uvedené na štítkoch

Nie každý materiál, z ktorého je oblečenie ušité, je vhodným adeptom na bielenie. Prvé, čo musíte urobiť, je skontrolovať štítok s pokynmi, ako sa o oblečenie starať. Symbolom hovoriacim o bielení je trojuholník – ak látka nie je vhodná na bielenie, bude preškrtnutý.

Na štítku sa nachádzajú aj iné symboly, napríklad také, ktoré hovoria, či môže byť odev poškodený práčkou, a je vhodný na ručné pranie, a taktiež aj odporúčaná teplota, ktorá by sa nemala presahovať pri procese prania.

Čo určite nebieliť?

Vo všeobecnosti sa neodporúča bieliť vlákna živočíšneho pôvodu, teda napríklad vlnu, hodváb či kožu. Riskovali by ste tak zničenie obľúbených kúskov. Pre vybielenie je teda vhodné len prírodné celulózové vlákno alebo syntetické materiály. Medzi tkaniny, ktoré je bezpečné bieliť, patrí: bavlna, viskóza, polyester a nylon.

Vyberte si správne bielidlo

Pred použitím akéhokoľvek prostriedku si nezabudnite skontrolovať etiketu na fľaši, pretože nesprávne bielidlo môže poškodiť materiály. Nie všetky bielidlá sú bezpečné na každú tkaninu. Kúsky, ktorých látky boli chemicky farbené, by sa mohli nenávratne poškodiť.

Na overenie, či je farebný odevy farbený, preveďte jednoduchý test – trením mokrého kusu oblečenia o bielu látku zistíte, či púšťa farbu alebo nie.

Obnova starých vecí

Bielidlá a textilné odfarbovače môžete použiť aj na rozžiarenie starých látok či zažranej špiny v obľúbených kúskoch. Vždy sa však riaďte pokynmi na obale, nie každý prostriedok musí byť na tento účel vhodný.

Zvyčajný pomer pri dlhodobejšom odmáčaní zájdených či znečistených kúskov je približne 20 mililitrov na liter vody, v ktorej bude odev namočený. Ak však nechcete materiál predprať, môžete bieliaci produkt pridať aj priamo do práčky k ostatným prostriedkom na pranie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame