Strašiak menom skleróza multiplex: Čo ju môže spôsobovať a aké má príznaky?

Muž

flickr.com

Máte problémy s videním, poruchy citlivosti kože, alebo trpíte častými neurózami? Za vašimi zdravotnými problémami sa môže skrývať vážne ochorenie. Všetky tieto nepríjemnosti sú totiž príznakmi sklerózy multiplex. Aj keď sa jedná o najčastejšie ochorenie nervového systému, doposiaľ patrí medzi nevyliečiteľné.

Prichádza pomaly a zákerne

Skleróza multiplex je jedným z tých ochorení, ktoré prichádzajú zákerne a takpovediac „zozadu“. Neliečené ochorenie pritom môže viesť už v strednom veku ku trvalej invalidite, poškodeniu zdravia a predčasnému odchodu na dôchodok. Spúšťačom ochorenia sú zápaly nervov. Keďže sa jedná o nevyliečiteľné ochorenie, liekmi sa dá len udržiavať čo najlepší možný stav pacienta.

Ako ku nej dochádza?

Roztrúsená skleróza, ako sa tejto chorobe tiež hovorí, je vlastne sklerotizácia, teda stvrdnutie nervových tkanív. Ložiská môžu byť rozložené kdekoľvek v centrálnom nervovom systéme – zväčša sa však nachádzajú na malom mozgu, na zrakovom nerve, v mozgovom kmeni, alebo na zadných povrazcoch miechy. Následkom tohto poškodenia je narušenie vedenia nervových vnemov, ktoré sa už kvôli zábranám nemôžu šíriť ďalej. V dôsledku toho dochádza ku poruchám motoriky, ako aj zmyslového vnímania.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerná skleróza multiplex: Majú ju tisícky Slovákov, lieči sa len štvrtina


Príčiny neboli doteraz objasnené

Vedecké skúmanie v tejto oblasti doposiaľ neprinieslo nijaké závratné výsledky. Ešte stále sa nevie, čo presne je príčinou tohto ochorenia. Boli však zistené niektoré faktory, ktoré môžu pri jej vzniku zohrávať významnú rolu:

  • autoimunitné procesy – predpokladá sa, že skleróza multiplex patrí do skupiny autoimunitných ochorení. Teda takých, ktoré si telo zapríčiňuje samo tým, že jeho imunitný systém bojuje proti vlastným tkanivám a poškodzuje ich.
  • genetika – aj táto oblasť by mohla pri jej vzniku znamenať veľa. Vedci sa domnievajú, že sklon ku tomuto ochoreniu zapríčiňuje istý druh génov. Uvažujú takto na základe toho, že niektoré národy majú medzi svojou populáciou nižší výskyt tohto ochorenia ako iné národy.
  • vírusy – aj toto je jedna z variant. Podozrenie spôsobujú najmä vírusy, ktoré zapríčiňujú aj iné ochorenia napádajúce nervový systém, napríklad herpes či osýpky. U zvierat boli vírusy dokázané ako príčina chorôb podobných skleróze multiplex.

Niektoré národy ju takmer nepoznajú

Zaujímavosťou je, že výskyt sklerózy rastie, čím ďalej od rovníka sa nachádzate, čiže napríklad vo Švédsku je výskyt tohto ochorenia omnoho vyšší, ako napríklad v Grécku alebo Afrike. Takmer vôbec sa nevyskytuje napríklad v Japonsku, Severnej Amerike, Južnej Afrike, či Egypte. Za pozornosť stojí aj fakt, že napríklad Japonec, ktorý sa prisťahuje do severnej Európy v detstve, má rovnaké predpoklady túto chorobu dostať, ako každý Škandinávec. Avšak ak sa odsťahuje po puberte, jeho riziko zostáva na úrovni Japonska.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Príznaky siahajú od porúch videnia, až po ochrnutie

Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje najmä medzi 20 a 45 rokom života, avšak trvá minimálne 10 rokov, kým prepuknú prvé príznaky. Prepadnúť vás teda môže pokojne aj po päťdesiatke. Najčastejšími príznakmi sú: poruchy videnia, bolesti uší, zahmlené videnie, poruchy farebného videnia či zdvojené videnie. Ďalej sú to poruchy motoriky, meravosť až postupné ochrnutie, necitlivosť, mravenčenie, pocity napätia na končatinách, ochrnutie časti tváre, poruchy rovnováhy, trasenie rúk, ťažkopádna reč a iné. Dôležitým varovným signálom je malátnosť a slabá výdrž, kedy sa človek aj pri malej námahe rýchlo unaví.

Šance sú pol na pol

Aj keby ste na sklerózu multiplex ochoreli, nemusíte hneď prepadnúť depresiám. Je to choroba, ktorá je síce nevyliečiteľná, ale pri ktorej až 50 % pacientov žije rovnako dlho ako ostatní ľudia a navyše bez akýchkoľvek obmedzení. Vďaka liečbe imunosupresívami sa dajú symptómy v množstve prípadov úplne potlačiť.


Máte vy alebo ľudia z vášho okolia skúsenosti so sklerózou multiplex? Podeľte sa o svoje skúsenosti a poznatky s týmto ochorením s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame