Strašiak menom skleróza multiplex: Čo ju môže spôsobovať a aké má príznaky?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Stretli ste sa vo svojom okolí so sklerózou multiplex?

Bolesť uší patrí medzi najčastejšie príznaky zákernej sklerózy multiplex

Máte problémy s videním, poruchy citlivosti kože, alebo trpíte častými neurózami? Za vašimi zdravotnými problémami sa môže skrývať vážne ochorenie. Všetky tieto nepríjemnosti sú totiž príznakmi sklerózy multiplex. Aj keď sa jedná o najčastejšie ochorenie nervového systému, doposiaľ patrí medzi nevyliečiteľné.


Prichádza pomaly a zákerne

Skleróza multiplex je jedným z tých ochorení, ktoré prichádzajú zákerne a takpovediac „zozadu“. Neliečené ochorenie pritom môže viesť už v strednom veku ku trvalej invalidite, poškodeniu zdravia a predčasnému odchodu na dôchodok. Spúšťačom ochorenia sú zápaly nervov. Keďže sa jedná o nevyliečiteľné ochorenie, liekmi sa dá len udržiavať čo najlepší možný stav pacienta.

Ako ku nej dochádza?

Roztrúsená skleróza, ako sa tejto chorobe tiež hovorí, je vlastne sklerotizácia, teda stvrdnutie nervových tkanív. Ložiská môžu byť rozložené kdekoľvek v centrálnom nervovom systéme – zväčša sa však nachádzajú na malom mozgu, na zrakovom nerve, v mozgovom kmeni, alebo na zadných povrazcoch miechy. Následkom tohto poškodenia je narušenie vedenia nervových vnemov, ktoré sa už kvôli zábranám nemôžu šíriť ďalej. V dôsledku toho dochádza ku poruchám motoriky, ako aj zmyslového vnímania.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerná skleróza multiplex: Majú ju tisícky Slovákov, lieči sa len štvrtina


Príčiny neboli doteraz objasnené

Vedecké skúmanie v tejto oblasti doposiaľ neprinieslo nijaké závratné výsledky. Ešte stále sa nevie, čo presne je príčinou tohto ochorenia. Boli však zistené niektoré faktory, ktoré môžu pri jej vzniku zohrávať významnú rolu:

 • autoimunitné procesy – predpokladá sa, že skleróza multiplex patrí do skupiny autoimunitných ochorení. Teda takých, ktoré si telo zapríčiňuje samo tým, že jeho imunitný systém bojuje proti vlastným tkanivám a poškodzuje ich.
 • genetika – aj táto oblasť by mohla pri jej vzniku znamenať veľa. Vedci sa domnievajú, že sklon ku tomuto ochoreniu zapríčiňuje istý druh génov. Uvažujú takto na základe toho, že niektoré národy majú medzi svojou populáciou nižší výskyt tohto ochorenia ako iné národy.
 • vírusy – aj toto je jedna z variant. Podozrenie spôsobujú najmä vírusy, ktoré zapríčiňujú aj iné ochorenia napádajúce nervový systém, napríklad herpes či osýpky. U zvierat boli vírusy dokázané ako príčina chorôb podobných skleróze multiplex.

Niektoré národy ju takmer nepoznajú

Zaujímavosťou je, že výskyt sklerózy rastie, čím ďalej od rovníka sa nachádzate, čiže napríklad vo Švédsku je výskyt tohto ochorenia omnoho vyšší, ako napríklad v Grécku alebo Afrike. Takmer vôbec sa nevyskytuje napríklad v Japonsku, Severnej Amerike, Južnej Afrike, či Egypte. Za pozornosť stojí aj fakt, že napríklad Japonec, ktorý sa prisťahuje do severnej Európy v detstve, má rovnaké predpoklady túto chorobu dostať, ako každý Škandinávec. Avšak ak sa odsťahuje po puberte, jeho riziko zostáva na úrovni Japonska.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Príznaky siahajú od porúch videnia, až po ochrnutie

Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje najmä medzi 20 a 45 rokom života, avšak trvá minimálne 10 rokov, kým prepuknú prvé príznaky. Prepadnúť vás teda môže pokojne aj po päťdesiatke. Najčastejšími príznakmi sú: poruchy videnia, bolesti uší, zahmlené videnie, poruchy farebného videnia či zdvojené videnie. Ďalej sú to poruchy motoriky, meravosť až postupné ochrnutie, necitlivosť, mravenčenie, pocity napätia na končatinách, ochrnutie časti tváre, poruchy rovnováhy, trasenie rúk, ťažkopádna reč a iné. Dôležitým varovným signálom je malátnosť a slabá výdrž, kedy sa človek aj pri malej námahe rýchlo unaví.

Šance sú pol na pol

Aj keby ste na sklerózu multiplex ochoreli, nemusíte hneď prepadnúť depresiám. Je to choroba, ktorá je síce nevyliečiteľná, ale pri ktorej až 50 % pacientov žije rovnako dlho ako ostatní ľudia a navyše bez akýchkoľvek obmedzení. Vďaka liečbe imunosupresívami sa dajú symptómy v množstve prípadov úplne potlačiť.


Máte vy alebo ľudia z vášho okolia skúsenosti so sklerózou multiplex? Podeľte sa o svoje skúsenosti a poznatky s týmto ochorením s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (20)

 • martin 17.04.2018, 10:51

  na SM ma velky vplyv strava, vyhybat sa mlieku, omega3, vitamin D, pohyb, stres. Vela podnetneho ako zit s SM bez atakov je na strankach http://akoprekonatsm.wordpress.com

 • mariana 04.06.2015, 14:43

  Ahojte Sm-kári. Mne ju zistili keď som dostala mozgovú príhodu a potom až 8 rokov som mala pokoj. 2002 ma to chytilo tak, že som prestala chodiť a veľa rôznych príznakov tejto choroby ma dostali skoro na cintorín, ale v Bratislave to zvládli. Žijem, chodím do práce a raz za rok alebo dva mám atak. Žiadna sláva, okrem trasenia rúk, zlého chodenia, mám problém zo srdiečkom, so žalúdkom a pomaličky sa mi nabaľujú rôzne choroby. Našťastie, to zvládam MEDROLOM - kortikoid. Po 7-9 týždňoch sa vraciam do práce. Naučila som sa s tým žiť. Je pravda, že som mala vtedy malé deti a tie ma posúvali ďalej a aj manžel mi pomáhal. To je to najlepšie, opora v rodine a žiadny stres a mala som šťastie na lekárov. Snažím sa viac hýbať, dodávam telu viac slniečka, aby mi nechýbal vitamín D, ale nie žiadne veľké opaľovanie, len malé prechádzky. Mám šťastie, že nemávam ataky tak často, ako aj tu čítam. A snáď poisťovňa nebude robiť rozdiel v tom komu dajú liečbu a komu nie. Ten SM-kár, ktorý už má nad 45 rokov bude sa môcť dostať k liečbe tak isto, ako ten čo má 30. Držme si palce, aby tí čo schvaľujú liečbu dostali rozum. Mne teraz zobrali kompenzácie, len preto, že som málo chorá. Nepotrebujem ich, ale keby mi zobrali aj príznaky tejto choroby a ďalšie pridružené. Prajem Vám zdravia, veľa sily, pevných nervov a hlavne menej atakov. Vaša Sm-kárka

 • Milan Rezák 12.05.2015, 09:26

  Ahojte SMkári, aké máte skúsenosti s alternatívnou liečbou? Milan

 • Soňa 02.08.2014, 18:39

  Ahojte SMkári,túto zákernú chorobu by som dopriala každému členovi našej vlády a každému riaditelovi všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku-hneď by bola schválená úhrada liečby,ktorá by vás všetkých postavila na nohy...môj brat s ňou bojuje už 11 rokov,z toho 8 rokov na invalidnom vozíku...existuje liečba tabletkami,myslím,že sa volajú Fatima/možno sa mýlim v názve/ktoré sa berú kždých 12 hodín a stoja okolo 400eur na mesiac...bohužial ani jedna poisťovňa ich nechce preplácať,takže,kto si ich môže dovoliť z tých invalidných dôchodkov-neviem...teraz ide skúsiť rehabilitačné ADELI-centrum V Piešťanoch/hyperbarická komora a cvičenie,kde tiež poisťovne nepreplácajú pobyt pri SM a 2-týždňový pobyt v Adeli cetre stojí 6200eur-je to hrôza...klobúk dole pred tým,kto dokáže žiť s touto pliagou s úsmevom na tvári a tvári sa,že je všetko OK-nám sa to ešte nepodarilo...

 • katarina 22.07.2014, 20:16

  Je to niečo najhoršie čo sa človeku môže stať. Mam syna a ma ju 18 rokov. Keby som ju mala chcem radšej zomrieť. Je to možno horšia choroba ako rakovina.

 • pedus 20.07.2014, 23:22

  Ahojte vsetci. Ja mam SM uz 5 rokov a zatial sa to da s nou vydrzat. Netreba na tuto zakernu chorobu mysliet a potom sa to da vydrzat. Bol som 12 rokov sofer kamionu a teraz som straznik na smetisku. Nuz co? Co pojdem na pana boha s palicou? Asi nie. VED ZIJEME LEN RAZ!!!

 • Bindasová Zuzana 20.07.2014, 09:21

  počúvam vás,čítam,občas novoty o SM.Mám už 64 rokov a SM asi od roku 1986.Tiež sa to začalo zápalom očného nervu,zvýšením stresom(učila som sa na doktorát),deti,práca,...Po oznámení diagnózy sa mi zrútil svet.Ale postupne som sa naučila s touto"kamarátkou" žiť.Niekedy je to horšie aj zlé,ale niekedy lepšie a dobré.Základom je zmena postoja ku SM,k životu,ku SEBE.Naozaj sa dá,keď v sebe objavíš nezlomnú vôľu žiť a fungovať.Doporušujem-aspoň mne to funguje: Pohybovať sa(keď sa dá) medzi zdravým,vitálnymi a schopnými ľuďmi,ktorí mi dodávajú energiu , silu a neupadať do sebaľútosti! Držme-te sa!!!

 • Matz 03.03.2014, 21:02

  Ahojte....v 2012 mi diagnostikovali zápal očného nervu a následne SM.....mám 25 a zatiaľ odvtedy nič nie je....2,5 roka.....ale beriem copaxone, dôležitý je vitamín D....pracujem a som plný sily.......pokiaľ si poviete že vám nič nebude tak vám nič nebude psychika je 80% úspechu........

 • Karol 23.02.2014, 21:41

  čaute SMkáry.Ja tu vernu priatelku mam 3 roky,som bývali šofér kamionu a teraz som šofér invalidného vozíku,život berte s humorom,ja sa smrti nebojim nech zomrie kto chce to je moja rada pre všetkych bojovnikou,tiež mám bolesti ale nikto ich nechce a preto si ich nechavam preseba,mám vnuka ktorý my dáva silu do života mám 49 rokou a chcel bysom siho ešte vela rokou užit nezufajte ale dufajte

 • Rudo 18.02.2014, 15:42

  SM mala moja mama...diagnostikovali ju niekedy v 94 zacalo to tak ze mavala problemy s chodzou a vobec udrzat sa na nohach...rychlo sa unavila..ppstupne sa to zhorsovalo..chodila o francuzskej palici ale len prve dva roky potom uz potrebovala inval.vozik..v priebehu choroby mala vela atakov kedy vobec nevstala s postele...je to zla choroba..mamina vzdy tvrdila ze to ma suvis s kliestom ktory ju asi infikoval a preniesol nejaky zapal do tela..taktiez nevylezane choroby,stresy .Rudo.

1 2 >

Pridať komentár