Skazené pivo či acetón: Aj takýmito telesnými pachmi sa prejavujú choroby

Lekár

photl.com

Mávate aj vy pri niektorých chorobách pocit, ako by sa zmenila vaša telesná vôňa? A všimli ste si tento jav aj pri svojich príbuzných? Zrejme nie ste ďaleko od pravdy. Podľa najnovších výsledkov švédskych vedcov sa zdá, že ľudský čuch dokáže zdravotné problémy rozpoznať.

Švédski vedci z Karolínskeho inštitútu tvrdia, že každá choroba má špecifický pach, na základe ktorého vedia ľudia určiť, či je niekto chorý. Umožňuje to vraj imunitný systém, ktorý sa v prípade, ak niekto zápasí s chorobou, správa aktívnejšie. Podľa vedcov cítiť napríklad skrofulózu, teda tuberkulózu krčných lymfatických uzlín, po skazenom pive a z dychu ľudí s cukrovkou zase občas cítiť acetón. Štúdiu, v ktorej popísali tieto poznatky, publikovali vo vedeckom časopise Psychological Science.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Choroba páchne

Tím vedcov na čele s Matsom J. Olssonom vybral do výskumu osem zdravých účastníkov. Tým injekčne podali formu lipopolysacharidu (takzvaného LPS toxínu, na ktorý organizmus reaguje silnou imunitnou reakciou), alebo soľný roztok a obliekli ich do tričiek, ktoré mali na sebe štyri hodiny, čím do seba absorbovali molekuly potu. Tričká následne dali očuchať ďalším 40 ľuďom zapojeným do pokusu. Účastníci, ktorí ovoniavali tričká, zhodne uviedli, že oblečenie ľudí, ktorým podali LPS, páchlo intenzívnejšie, nepríjemne a nezdravšie v porovnaní s tričkami ľudí, ktorým dali soľný roztok. 


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Odhalí čuch problém už v začiatkoch?

Počas pokusu sa tiež ukázalo, že pot účastníkov, ktorých imunitný systém zareagoval prudšie, zapáchal nepríjemnejšie ako pot ostatných. Olsson preto tvrdí, že schopnosť rozpoznať tieto pachy znamená, že ľudský organizmus vie v kritickej situácii rozpoznať potenciálne nebezpečné ochorenia. ,,Otázka, ktorú sme si v tejto štúdii položili, znela, či takéto prispôsobenie sa môže existovať aj v raných štádiách choroby a či by sa tak mohli odhaliť biologické stopy choroby. Čo je zaujímavé, pomocou chemickej analýzy nenašli vedci žiaden rozdiel v celkovom množstve zložiek pachov u skupiny, ktorej podali LPS a u kontrolnej skupiny. Z toho vyplýva, že preukázateľné rozdiely v zložení sa museli nachádzať v samotných zlúčeninách,“ uviedol Olsson. 

Čo všetko ovplyvňuje váš telesný pach?

  • rybí telesný pach – metabolická porucha trimetylaminúria
  • zápach z úst – môže ísť o nedostatok žalúdočnej kyseliny či refluxná choroba, ale aj „obyčajná“ angína
  • zmenu telesného pachu možno zaznamentať aj pri zápale pľúc
  • pozor na jedálniček – ľudia ktorí jedia veľa mäsa alebo držia paleo diétu môžu pocítiť výraznejší telesný pach, nedostatok sacharidov v strave zas neraz zapríčiní horší dych. Ak jete veľa surového cesnaku a cibule či pikantných jedál, tiež môžete nosy ľudí vo svojom okolí potrápiť.
  • porucha činnosti obličiek alebo pečene – ak nestíhajú odstraňovať z tela toxíny, môže sa tento stav prejaviť zmeneným (zhoršeným) pachom

Všimli ste si niekedy na sebe alebo na svojom okolí pri nejakej chorobe špecifický pach? Zistili ste, aké ochorenie signalizoval? Napíšte do diskusie alebo sa poraďte s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: photl.com, photl.com, Zora, SITA
Odporúčame