Kríza stredného veku nie je mýtus: Ako si s ňou vo vzťahu poradiť?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zasiahla vás alebo vášho partnera kríza stredného veku?

Kríza stredného veku u mužov je podobná menopauze u žien

Kríza stredného veku u mužov je podobná menopauze u žien. Prichádza okolo päťdesiateho roku života, niekedy aj skôr. Každý muž sa s ňou vyrovnáva po svojom. Pokojné typy neprežívajú krízu dramaticky, naopak, akční muži môžu počas nej vyvádzať aj rôzne hlúposti.


Najlepšie už za sebou

Kríza stredného veku je obdobie, v ktorom si muž začína uvedomovať svoju smrteľnosť, rekapituluje svoj život a má pocit, že to najlepšie už má za sebou. Prácu vníma ako niečo, kde len stagnuje. Jeho stav nezlepšuje ani fakt, že telo prechádza rôznymi nepríjemnými fyziologickými zmenami. Patrí sem napríklad priberanie, vypadávanie vlasov, rast chlpov v nose a v ušiach. Muži takisto registrujú, že už nevládzu vykonávať toľko vecí, ako za mlada.

Dva typy mužov

To, že na krízu stredného veku nereaguje každý muž rovnako je asi jasné. Kým jeden je viac depresívny, apatický a bez nálady, druhého môže chytiť druhá puberta. Má chuť dokázať si, že ešte stále nie je pristarý, ale naopak veľmi atraktívny a žiadaný. Chodí teda na diskotéky, kúpi si drahé auto či motorku a vyhľadáva mladé a atraktívne dievčatá, s ktorými sa chce pýšiť. Častokrát preto dochádza v manželstve aj k nevere.


Mohlo by vás zaujímať: Kríza stredného veku: Ak robíte tieto veci, dostala aj vás!


Vzťahy, práca, zdravotné problémy

Samozrejme, rozsah a dĺžka krízy záleží od mnohých faktorov. Zlé medziľudské vzťahy, zdravotné problémy, ťažkosti v práci alebo nedostatok skutočných priateľov krízu značne prehlbujú. Naopak, harmónia v manželstve, správny životný štýl, ktorý muža udržiava vo forme, priatelia a stabilná práca krízu úplne eliminujú a nedajú jej šancu.

Hladina testosterónu klesá

Kríza stredného veku nie je nič, čo by sa malo brať na ľahkú váhu. V krajných prípadoch dochádza k rozvodom, depresiám či dokonca samovraždám. Muži si uvedomujú, že už nevyzerajú tak, ako kedysi, rovnako už toľko ani nevládzu. Sexuálny život upadá kvôli zníženej hladine testosterónu, telo bolí čoraz viac a často dochádza k pocitu, že už nič nebude také, ako predtým. Dôležité je v tomto prípade vytesniť negatívne myšlienky a uvedomiť si, že všetko sa ešte môže zmeniť k lepšiemu.


Mohlo by vás zaujímať: Kríza stredného veku zasahuje čoraz mladších: 40 znakov odhalí, či ste v ohrození


Ženy by mali byť oporou

V každej ťažkej životnej situácií dokáže chápavá partnerka veľmi pomôcť. Pri kríze stredného veku to platí dvojnásobne. Žena je tá, o ktorú sa chcú muži v ťažkej chvíli oprieť a vyrozprávať sa. Vtedy dokážu krízu prežívať jednoduchšie. Naopak, žena, ktorá muža vysmeje a myslí si, že len zbytočne preháňa, môže partnerovi uškodiť.

Kríza je poriadnou skúškou manželstva. Počas nej to ženy s mužmi nemajú jednoduché. Dôležité je byť oporou a nie príťažou, ktorá situáciu ešte zhoršuje. Pýtajte sa a rozprávajte sa o pocitoch vás oboch. Nedovoľte zájsť kríze až do hraničného štádia. Skúšajte spolu nové veci, narušte stereotyp.

Čas užívať si

Muži by si počas krízy mali uvedomiť, že nič nie je tak zlé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Sú v období, keď sú deti často odrastené a môžu si tak konečne užívať život vo dvojici. Prišiel ideálny čas na cestovanie a spoznávanie nových krajín. Treba si dopriať to, čo ste si doteraz nemohli. Takisto je dôležité myslieť pozitívne a nestrácať zmysel pre humor. Naučte sa vystreliť si zo seba a nebrať všetko tragicky.


Máte vlastné skúsenosti s krízou stredného veku? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lenka
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (3)

 • TITAN444 08.11.2017, 08:36

  :) - osobne moja.

 • :) 07.11.2017, 17:28

  tvoja skúsenosť?

 • TITAN444 07.11.2017, 11:04

  Je to totálna hlúposť. Aj tie infantilné rady. Muž prežíva jedinú krízu v živote a to na druhý deň po svadbe.

1

Pridať komentár